MojAndroid

Ak sledujete informácie o patentových sporoch medzi jednotlivými výrobcami smartfónov, určite ste už čítali o výhre spoločnosti Apple nad kórejským gigantom Samsung. Apple pôvodne obvinil Samsung z porušenia piatich úžitkových a dvoch dizajnových patentov na šiestich smartfónoch a dvoch variantoch Galaxy Tab-u. Komisia pre medzinárodný obchod v spojených štátoch sa nakoniec priklonila na stranu Apple a uznala porušenie štyroch patentov. Finálny rozsudok bude síce oznámený až vo februári 2013, no dnes sa po prvý krát objavili podrobnosti o navrhovaných sankciách.

Len nedávno bola publikovaná verejná a čiastočne cenzurovaná verzia pôvodného určenia predsedajúceho súdu, ktorá poukazuje na navrhované sankcie sudcu Thomasa Pendera. Tieto zahrňujú:

  • zákaz importu a predaja zariadení porušujúcich patenty, ktoré nadobudne platnosť 60 dní po stanovení záverečného rozsudku
  • vystavenie dlhopisu na 88 % hodnoty všetkých mobilných telefónov, 32,5 % hodnoty všetkých multimediálnych prehrávačov, 37,6 % hodnoty všetkých tabletov, ktoré porušujú patenty spoločnosti Apple

Sankcie sú naozaj vysoké, avšak tento prípad nezahrňuje nové zariadenia od Samsungu, ako Galaxy S III a Galaxy Note, ktoré patria k dnešným najpredávanejším modelom. Ďalšou pozitívnou správou je fakt, že sudca Pender povolil aj alternatívne riešenie. Ak Samsung upraví dotknuté zariadenia tak, aby neboli v rozpore s patentami Applu, nebude nutné stanoviť zákaz predaja.

Tieto informácie môžeme zatiaľ pokladať za čiastočné, pretože rozsudok sudcu musí potvrdiť plná, šesť-členná komisia pre medzinárodný obchod. Musíme teda počkať na záverečný rozsudok, ktorý je plánovaný na 19. februára 2013.

Zdroj: FOSS patent, CNET, androidauthority

1.1.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+