MojAndroid

Činnosť ministerstva zdravotníctva pre zníženie vysokej miery odvrátiteľných úmrtí prináša prvotné výsledky. Na scénu prichádzajú sanitky prepojené so špecializovanými centrami a svoju úlohu zohrajú tiež smartfóny. Zameranie prebieha najmä na náhle cievne mozgové príhody, infarkt myokardu a havárie – polytraumy, kde je nevyhnutný rýchly zásah záchranárov a presunutie pacienta do adekvátneho strediska.

„Nie vždy sa nám donedávna darilo zabezpečiť prevoz do konečného centra alebo nemocnice, ktorá je špecializovane materiálovo-technicky alebo aj odborne vybavená na konečný zásah. Potom dochádzalo k sekundárnym prevozom, ktorá vykonala dodatočnú diagnostiku,“ hovorí minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

Ako nové prepojenie funguje?

Docent Martin Studenčan objasnil fungovanie v praxi: „Na jednej strane je smartfón u posádky v teréne, na druhej strane u špecialistu v centre. Posádka zoberie základné informácie, v prípade infarktu to môže byť EKG, okamžite ich prepošle a prebehne konzultácia.“ Mesačné náklady na prevádzku celého systému sú okolo 4 700 eur mesačne pre celé Slovensko, doplnil minister zdravotníctva.

Aktuálny problém spočíva aj vo veľkých časových stratách či možnej stanovenej nesprávnej diagnóze. Pri prevoze sanitkou sa štatisticky podarí správne určiť diagnózu asi pri 39% prípadov. Približne pri tretine prípadov záchranári nemajú istotu v rámci určenia diagnózy a človeka privezú do lokálnej nemocnice.

„Potom sa po potvrdení diagnózy sekundárnym transportom dostávajú do kardiocentra. Médián straty je kalkulovaný okolo jednej hodiny. Nie je to slovenská špecialita, je to medzinárodný problém,“ – pokračuje Martin Studenčan.

Ďalších osem percent sanitiek nemalo istotu v diagnostike, ale nachádzali sa blízko centier. Až v nich sa mala potvrdiť. Čaká sa ale na tím, ktorý sa musí pripraviť a vznikajú tak časové straty. A zvyšných 18 percent ľudí nezavolá pomoc a idú k lekárovi samostatne.

Mobilná aplikácia

Testovanie mobilnej aplikácie začalo už v júli v Prešovskom kraji a neskôr sa rozšírilo na celé Slovensko. „Od 20. septembra platí odborné usmernenie o organizačných a liečebných opatreniach prostredníctvom tejto mobilnej aplikácie u pacientov pri akútnom infarkte myokardu a náhlej cievnej mozgovej príhode,“ spresnil Drucker.

https://youtu.be/mAWMVr21AiM

Prešovské testovanie prinieslo prekvapivé výsledky. Za päť mesiacov podiel sekundárnych prevozov klesol z 32 percent na 13,5 percenta a ischemický čas sa skrátil z 230 na 181 minút. „Dostali sme sa na úroveň najlepších krajín v Európe,“ hovorí Studenčan.

Vyskytli sa však aj technické problémy „Odhadujem, že 90 percent transferov konzultácií prebieha dobre a 10 percent sú nejaké problémy. Často súvisia s internetom. Tam, kde ho nemáte, idete po starom,“ objasnil Studenčan. Viac informácii o aplikácii si môžete prečítať aj na oficiálnom webe Stemi Global, v slovenskej verzii tu.

Zdroj: zive, TASR

21.12.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+