MojAndroid

Výskumníci zo Samsung Electronics vyvinuli novú technológiu, ktorá umožní vyrobiť kremíkovú katódu obalenú grafénom, čím takmer zdvojnásobí kapacitu bežných Li-ion batérií. Tá sa v posledných rokoch síce zvyšovala, no nie takým tempom ako rástli požiadavky trhu. Zastaralá technológia je stále závislá od veľkosti batérií, čím je vzhľadom na rozmery dnešných mobilných zariadení obmedzená aj ich kapacita. Nová technológia však umožní poňať viac elektrickej energie do rovnako veľkého priestoru.

Juhokórejský výrobca prišiel na spôsob, ako kremíkovú katódu obaliť grafénom, čím zvýšil nielen kapacitu batérií, ale aj ich životnosť. Tvrdí, že dokázal vyrobiť bunky s energetickou hustotou 972 Wh l−1 , čo je približne 1,5 – 1,8-krát viac ako pri bežných li-ion batériách. Počet nabíjacích cyklov sa pri podobných štruktúrach drasticky znižuje, spoločnosť však tvrdí, že použitím viacvrstvového dizajnu eliminovala aj tento problém. Vďaka tomu je možné vyrobiť batérie s rovnakými rozmermi, ale s vyššou kapacitou. V budúcnosti by sme sa tak mali dočkať mobilných zariadení, ktorých rozmery sa nezmenia, no na jedno nabitie vydržia dlhšie. Ako to už ale býva, na nasadenie podobných batérií do komerčných zariadení si budeme musieť ešte počkať. Na trh by sa totižto mali dostať najskôr za 2-3 roky.

Zdroj: bussineskorea

26.6.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+