MojAndroid

Patentové spory už roky hýbu mobilným svetom. Dlhé roky trvajúce spory medzi spoločnosťami Nokia a Apple respektíve medzi spoločnosťami Samsung a Apple boli pre verejnosť už štandardnou správou v médiach. Práve juhokórejský výrobca Samsung nedávno prehral spor s čínskym výrobcom Huawei. Súd v Shenzhene rozhodol, že Samsung porušil 2 patenty spoločnosti Huawei súvisiace so 4G technológiou, bude ich musieť prestať používať a vyplatiť konkurentovi 80 miliónov juanov čo je v prepočte 11,6 milióna dolárov. A to by pre Samsung posledné výdavky v súvislosti s patentovými spormi. V USA čelí ďalšej žalobe.

Na texaskom súde bola na juhokórejského giganta podaná žaloba spoločnosťou PACid Technologies v súvislosti s porušenia 3 patentov súvisiacich s rozšifrovaním biometrických údajov. Jedná sa teda o softvérové riešenie napríklad pri rozpoznávaní užívateľa pomocou skeneru odtlačkov. Spoločnosť požaduje 2,82 miliárd dolárov z predaja samsung telefónov, ktoré od roku 2016 túto technológiu údajne zneužívali. Išlo by o 3 doláre za každé predané zariadenie medzi ktoré patria – Galaxy S6, Galaxy S6 edge, Galaxy S7, Galaxy S7 edge, Galaxy S8 a Galaxy S8+. Firma by v súvislosti s týmito patentmi mohla rozšíriť žalobu aj na LG, Google a Amazon.

16.4.2018
Zdroj: GSMarena
 • Chudák ŤamŤung , takto to vyzera ked sa niekomu darí a ostatný sa chcú priživiť na jeho zárobkoch, „nase zariadenia sa nepredavaju tak pome žalovať za to samsung“ pritom všetky stroje androidy bežia na roznakej báze ale taky PELIT T1 , DOOGEE , a ostatne nikto nezaluje

  • IQLogic

   Žalovať čínskeho výrobcu ako Doogee nemá význam, zbytočne vyhodené peniaze bo taký spor nemáš šancu na čínskej pôde vyhrať.

   • šak presne , male spolocnosti nakopiruju bááárs čo ale nikto ich nezaluje , ale do giganta sa hned obúvajú .

    • IQLogic

     Problém je v tom, že dnes patentový systém nie je o ničom inom len o tých peniazoch a patentovať sa dá prakticky hocičo. Z môjho pohľadu by mali byť akékoľvek patenty zrušené, keďže svoju podstatu už dávno stratili.

     • Presne takto som to chcel napisat , pre sprosté patenty sa potom nikto nikam nedostane , aby dosiahli lepšich vysledkov , lebo už to niekto má… hrôza

      • Rastislav Salamon

       mozno aj preto kazdorocne stupaju ceny mobilov, aby si vyrobcovia vedeli pokryt pripadne licencne poplatky a zaloby

   • Rastislav Salamon

    presna tak to bolo v kauze dieselgate, kde na to doplatil len ten najväcsi a to Volkswagen a pritom to robili takmer vsetci, co sa neskor aj dokazalo

  • vprmn

   ked pouzivali technologiu niekoho ineho? na to mame sudy ktore o tom rozhodnu a nie ludia na forach nastastie. , a ak im to dokazu nech pekne platia.

 • Parki

  Niečo vám v tých číslach nesedí. Aby sedela spomínaná suma (3 doláre za zariadenie), musel byť Samsung za posledné 2 roky predať skoro miliardu zariadení s odtlačkom prsta, čo je samozrejme nezmysel.

  Len za minulý rok Samsung predal okolo 300 miliónov telefónov, z toho určite ani polovica nemala odtlačok prsta. Za 2 roky teda miliardu zariadení predať nemohol ani omylom :)

  • Je to v skutocnosti za tri roky od serie S6 az po S8 vratane modelu S6 Edge Plus, ktory bol predstaveny mimo hlavnych serii vlajkovych lodi. Cislo 2,82 miliardy USD je udavane v kazdom zo zahranicnych zdrojov a nemusi byt finalne, ide skor o maximalnu moznu sumu.

   • Filip

    Menší detail čo sa týka zariadení rady note Teda ak ma oči neklamú tak aj môj Note8 má biometrické prvky.

    • Samozrejme, aj tieto zariadenia sem patria, no ziaden z aktualne dostupnych zdrojov tieto zariadenia nespomina. Moze to byt ale aj tak, ze jednoducho nie su k dispozicii kompletne informacie a o postihnutych zariadeniach sa skor spekuluje.

+