MojAndroid

Nie je žiadne tajomstvo, že dvaja najväčší hráči na mobilnom trhu medzi sebou viedli v minulosti množstvo súdnych sporov. Navzájom sa obviňovali za porušovanie patentov a rôzne súdne spory prebiehali vo väčšom počte v posledných rokoch vo viacerých častiach sveta. Je to už ale vyše roka, čo sa Apple a Samsung dohodli, že zanechajú všetky svoje súdne spory odohrávajúce sa mimo USA a každý si pôjde vlastnou cestou. Spoločnosti rýchlo zistili, že súdy sa ťahajú mesiace až roky a predmet obvinenia často stratí svoje opodstatnenie.

Samsung_GalaxyS3

Presne tak by sa dal charakterizovať výsledok posledného súdneho sporu v USA, ktorý síce vyhrala spoločnosť Apple, no platné jej to asi nebude. Súd rozhodol, že spoločnosť z Cupertina mala právo sťažovať sa na porušenie patentov a niekoľko modelov od Samsungu skutočne využívalo technológiu, ktorá kórejskému výrobcovi nepatrila. A výsledok? Zákaz predaja rôznych archaických modelov, ktoré aj tak na pultoch obchodov už nenájdeme. Najpokročilejší z nich je Samsung Galaxy S3, od predstavenia ktorého uplynuli už takmer štyri roky. Ak by ste si mysleli, že predsa len sa tu nájde nejaké zadosťučinenie pre Apple, ste na omyle. Rozhodnutie súdu sa nevzťahuje na žiadne telefóny, ktoré sú už v obehu.

A o aké patenty sa vlastne jednalo? Rozpoznávanie určitého formátu dát (čísla, dátumy) a ich transformáciu na externé odkazy. Platnosť tohto patentu ale končí 1. februára a dnes už podobnú technológiu používa prakticky každý výrobca smartfónov. Potom je tu ešte známy spôsob odomykania zariadení iPhone a iPad, no takéto odomykanie už Samsung na svojich smartfónoch nepoužíva. Jediný patent, ktorý musí brať kórejský výrobca na vedomie, je automatická oprava textu pri písaní, ale tu sa určite vynájde. Koniec koncov, súd nebude mať takmer žiaden efekt na fungovanie dvoch firiem. Spoločnosť Apple si síce môže povedať, že bola na dobrej strane zákona, no ani Samsungu nebude spôsobená žiadna škoda. A kto vie, možno bude mať táto kuriózna situácia dohru aj na sociálnych sieťach. Neboli by sme proti.

Zdroj: phys.org via engadget

20.1.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+