MojAndroid

Pokrok nezastavíš a týka sa to aj operačnej pamäte v Android smartfónoch. Prvý Android smartfón HTC Dream, respektíve T-mobile G1 v roku 2008 pracoval so 192 MB RAM. Samsung Galaxy S, ktorý prišiel na trh v roku 2010, mal 512 MB RAM. Jeho druhá generácia Samsung Galaxy S2 sa už pýšila 1 GB RAM. Najobľúbenejšia generácia radu Note smartfón Samsung Galaxy Note 4 disponovala 3 GB RAM. Dnes v roku 2019 prichádzajú na trh smartfóny so štvornásobkom tejto hodnoty. Najväčší podiel na tom má práve spoločnosť Samsung, ktorá operačnými pamäťami zásobuje väčšinu výrobcov vrátane konkurenčného Applu. Tento mesiac spustila masovú produkciu nového typu pamäte 12GB LPDDR4X DRAM, ktorá sa, samozrejme, objaví nielen v jej zariadeniach.

12GB kapacita tejto pamäte bola dosiahnutá šiestimi 16GB LPDDR4X čipmi poskladanými 10nm výrobným procesom do jedného čipu s hrúbkou 1,1 milimetra. Táto technológia taktiež umožňuje dosiahnuť rýchlosť prenosu dát 34,1 GBps s minimálnym navýšením spotreby energie. V druhom polroku chce Samsung navýšiť dodávky tejto verzie pamäti v 8GB a 12GB variante až 3-násobne. Spolu s najnovšou 512GB vnútornou eUFS 3.0 pamäťou bude nová RAM tvoriť základ väčšiny tohtoročných vlajkových modelov.

Náš tip
Samsung Galaxy A9 (2018) je ďalším smartfónom, ktorý dostáva Android 9.0 Pie
16.3.2019
Zdroj: XDA-developers

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+