MojAndroid

Spoločnosť Samsung tento rok rozhodne nemôže byť spokojná so svojimi ziskami. V porovnaní s rokom minulým totiž rapídne klesli, pričom klesajú už tri kvartály po sebe. Odhaľuje to zverejnená štvrťročná správa o finančných a prevádzkových výsledkoch kórejského giganta.

Za všetko môžu pamäťové čipy

V období apríla až júna tohto roka dokázala spoločnosť Samsung vygenerovať čistý zisk na úrovni 6,5 bilióna kórejských wonov (takmer 5 miliárd eur). V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, kedy spoločnosť zarobila závratných 14,87 bilióna KRW (11,3 miliardy €), teda zisky Samsungu klesli o viac ako 56 %.

Paradoxne to však ani zďaleka nemusí znamenať, že sa tomuto technologickému gigantovi nedarí. Práve naopak, jeho smartfóny sa predávajú viac ako dobre, pričom taká séria Samsung Galaxy S10 trhá predajné rekordy. Rovnako je na tom divízia displejov, ktorá na čistom zisku spoločnosti nesie výrazný podiel.

Podľa zdrojov agentúry Reuters za to môže aj finančná injekcia od spoločnosti Apple. Tá mala za nesplnenie obchodných podmienok vyplatiť Samsungu zmluvnú pokutu vo výške 606 miliónov eur. Kým sa však týmto dvom divíziám darí, divízia pamäťových čipov je na tom zle. Práve ona sa najväčšou mierou podieľa na nižších ziskoch, keďže kórejský výrobca predáva DRAM a NAND pamätí stále menej.

V súvislosti s tým bol nútený znížiť aj ich ceny. Nič pritom nenasvedčuje tomu, že by sa situácia s touto divíziou mala v dohľadnej dobe zlepšiť. Práve naopak, pamäťové čipy môžu Samsungu v ďalších kvartáloch zarobiť ešte menej aj kvôli kauze Huawei. Čínsky gigant je totiž jedným z najväčších odberateľov týchto komponentov.

6.7.2019
Zdroj: GSMArena

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+