MojAndroid

Prebiehajúci veľtrh CES 2021 síce nie je kvôli pandémii prístupný verejnosti, ale výrobcov to ani tak neodradilo od predstavovania technologických noviniek. Jedným z výrobcov je aj spoločnosť Samsung Electronics, ktorý predstavil dve novinky do inteligentnej domácnosti.

Nový robotický vysávač JetBot 90 AI+ je vybavený systémom umelej inteligencie, ktorá optimalizuje jeho trasu podľa bezprostredného okolia. Nové práčky a sušičky radu Smart Dial Front Load vďaka AI zase samy zistia, akému štýlu prania dáva používateľ prednosť, a podľa toho aj automaticky nastavia prácu aj sušiace cykly.

Vysávač dorazí na slovenský trh ešte tento rok

Na Slovensku by sa mal vysávač JetBot 90 AI+ začať predávať v tomto roku, v prípade práčky so sušičkou nebolo o prípadnom spustení predaja na lokálnom trhu zatiaľ rozhodnuté. JetBot 90 AI+ aj inteligentná práčka získali na tohtoročnom veľtrhu CES ceny za inovácie (CES Innovation Awards) a počas prvého polroka tohto roka budú k dispozícii na trhu v Spojených štátoch. Samsung chce novinkami získať väčší podiel na trhu s produktami do inteligentnej domácnosti.

V Samsungu usilovne pracujeme na vývoji nových domácich spotrebičov, ktoré našim zákazníkom nevídaným spôsobom uľahčujú domáce práce. Keď môžete vysávanie nechať na robotickom pomocníkovi a výber pracích cyklov zveriť samotnej práčke, urobia prístroje veľa práce za vás a vy tak máte možnosť venovať viac času tomu, čo vás naozaj baví.

John Herrington, viceprezident a riaditeľ divízie domácich spotrebičov

Robotický vysávač JetBot 90 AI+ je vybavený umelou inteligenciou a senzorom LiDAR

Čím sa líši robotický vysávač JetBot 90 AI+ od konkurencie na trhu? Ako prvý prístroj svojho druhu na svete je vybavený umelou inteligenciou z dielne firmy Intel. Zároveň je vybavený nielen komplexným súborom senzorov, ale aj technológiou pre rozpoznávanie objektov v blízkom okolí. Základom je senzor typu LiDAR, aký sa používa v samoriadiacich autách – meria vzdialenosť od objektov a presne ich lokalizuje, čo má za následok oveľa presnejší pohyb než u konvenčných technológií. Podobný senzor využívajú aj nové smartfóny Apple iPhone 12.

3D senzor vníma rozdiely medzi jednotlivými objektmi, rozozná napríklad hračku od nohy stoličky. Okrem toho dokáže na podlahe detegovať aj maličké predmety a ukladá do pamäte tvar miestnosti, aby pri vysávaní nastavil optimálnu trasu. Vďaka vyspelému algoritmu pre rozpoznávanie objektov všetkých druhov dokáže vždy trasu optimalizovať tak, aby bola čo najbezpečnejšia a najúčinnejšia.

JetBot 90 AI+ všetky tieto informácie vyhodnotí a vďaka nim vysáva podlahu tesne okolo objektov aj pod nábytkom, pričom si dáva dobrý pozor, aby nerozbil niečo krehké. Ak nejaký objekt vyhodnotí ako nebezpečný alebo ako zdroj prípadného ďalšieho znečistenia, jednoducho sa mu vyhne.

Silný sací výkon a ovládanie aplikáciou Smart Things

Pre vysávač je samozrejme najdôležitejším parametrom jeho sací výkon. Ten je dostatočne vysoký vďaka novému digitálnemu invertorovému motoru JetBot 90 AI+, ktorý zvyšuje sací výkon 30 W systému Jet Cyclone na maximum. Vysávač tak vysáva nečistoty z podlahy a zároveň chytá prachové častice vo vzduchu. Samočistiaca kefa so štetinami z jemne tkaných vlákien dokáže efektívne čistiť aj najrôznejšie štrbiny.

Po dokončení práce sa vysávač JetBot 90 AI+ automaticky vracia do základňovej stanice Clean Station, čo je špeciálne zariadenie typické pre robotické vysávače Samsung. Všetky nečistoty sa tam automaticky vyklápajú do vrecka, ktorý stačí raz za dva až tri mesiace vymeniť.

Na ovládanie vysávača slúži aplikácia Samsung SmartThings na smartfóne. Vysávač sa dá vďaka nej ovládať z domácnosti aj mimo nej. V smartfóne môžete čistenie naplánovať a spustiť, ale tiež vymedziť na plániku domácnosti oblasti, do ktorých JetBot 90 AI+ nesmie chodiť. Prípadne môžete smartfón pripojiť ku kamere vysávača a použiť ho ako bezpečnostnú kameru v čase, keď nie ste doma.

Umelá inteligencia sa dostáva už aj do práčiek

Nové práčky a sušičky radu 8800 Smart Dial Front Load taktiež výrazne uľahčujú domáce práce vďaka prvkom umelej inteligencie. Sú vybavené osvedčenou technológiou Smart Dial z dielne Samsungu. S jej pomocou sa rýchlo a spoľahlivo naučia, ako chce mať majiteľ bielizeň vypranú a aké nastavenie používa, a podľa toho automaticky navrhne vhodné pracie a sušiace cykly, ktoré potom stačí potvrdiť na prehľadnom ovládacom paneli.

Inteligentný systém dokáže sám odporučiť aj vlastné cykly na základe skúsenosti s predchádzajúcim praním, napríklad aj v konkrétnych dňoch v týždni alebo vo vopred určených časoch. Pozornosť si určite zaslúži funkcia OptiWash, vďaka ktorej práčka automaticky zváži bielizeň a pomocou patentovaného senzora zakalenia stanovuje optimálne množstvo vody a pracieho prostriedku v danom cykle. Zároveň sama určí dĺžku prania a zaručí, že cyklus skončí v okamihu, keď je bielizeň dokonale čistá.

Vďaka funkcii MultiControl je možné pračku aj sušičku ovládať z jediného centrálneho ovládacieho panela na práčke. Na ovládanie je možné použiť aj aplikáciu SmartThings, v ktorej vidíte zostávajúci čas cyklu. Môžete cez ňu tiež na diaľku spustiť alebo zastaviť pranie, programovať cykly a podobne.

Náš tip
3D Sonic Sensor Gen 2: Väčší a rýchlejší snímač odtlačkov prstov od Qualcommu

13.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+