MojAndroid

Epidémia koronavírusu Covid-19 otriasla predajmi smartfónov celosvetovo a aj na európskom trhu. Zatiaľ čo celosvetovo sa na prvú priečku po prvýkrát v histórií dostal čínsky výrobca Huawei, tak európskemu trhu podľa analytickej spoločnosti Canalys stále vládne Samsung. Dôvod na radosť majú ale tí druhí.

Svetový líder je v Európe až štvrtý

Nedávna analýza predajov v druhom štvrťroku potvrdila, že čínsky Huawei sa po prvýkrát v histórií stál celosvetovo najpredávanejším výrobcom. Podarilo sa mu to napriek epidémii koronavírusu a zákazu amerického ministerstva predávať americké technológie tejto spoločnosti.

Potiahol ho hlavne domáci čínsky trh. Na európskom trhu ale obsadil za posledný štvrťrok až 4. miesto s tržným podielom 17 %. Pre európskeho zákazníka sú pravdepodobne dôležité Google aplikácie, ktoré novým smartfónom značky Huawei kvôli kauze Huawei vs USA chýbajú.

Samsung prvý, ale radujú sa hlavne Apple a Xiaomi

Prvé miesto preto stále patrí juhokórejskému Samsungu s trhovým podielom 30 %. Príliš dôvodov na radosť ale nemá ani on, pretože medziročne mu predaje klesli o 31 %. Naopak radovať sa môžu americký gigant Apple a mladá čínska spoločnosť Xiaomi. Apple obsadil 2. miesto s trhovým podielom 21 %. Navyše mu medziročne narástli predaje o 42 %. Hlavný podiel na to má tohtoročná novinka Apple iPhone SE (2020).

Za rozumnú cenu ponúka špičkový čipset Apple A13 Bionic, kvalitný fotoaparát, vodoodolnosť alebo bezdrôtové nabíjanie. Xiaomi na 3. mieste zase pomohol výborný pomer ceny a parametrov v jeho smartfónoch. Zabezpečili mu trhový podiel 17 % a medziročný nárast predajov až o 65 %. Na 5. mieste skončila spoločnosť HMD Global, ktorá vydáva smartfóny legendárnej značky Nokia. Jej tržný podiel je ale iba 2 % a medziročne jej predaje klesli o 12 %. Pravdou ale je, že veľa nových modelov v posledných mesiacoch nepredstavila.

Náš tip
Huawei AppGallery sa rozrastá o ďalšie slovenské aplikácie | Kompletný zoznam
6.8.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+