MojAndroid

Spoločnosť Samsung poskytuje pre nové smartfóny dlhšiu softvérovú podporu než v minulosti, ale bohužiaľ to neplatí pre staršie modely. Podľa portálu GSMArena ju teraz ukončila pre dva úspešné smartfóny strednej triedy a jeden lacný model. Všetky tri spája to, že prišli na trh v druhom štvrťroku 2020.

Podpora končí presne po štyroch rokoch

Najvybavenejším a zároveň najstarším z troch modelov bol populárny Samsung Galaxy A51 5G, ktorý uviedli v máji 2020. O mesiac neskôr prišiel na trh kompaktný Samsung Galaxy A41 a ďalší mesiac lacný Samsung Galaxy M01. Ukončenie softvérovej podpory neznamená len koniec ich systémových aktualizácií, ale aj bezpečnostných.

Samsung Galaxy A41 displej na slnku
Samsung Galaxy A41 | Zdroj: Milan Menšík

Systémové aktualizácie skončili totiž už dávnejšie. Najvybavenejší model Galaxy A51 5G dostal až tri inovácie operačného systému (na trh prišiel s Androidom 10 a momentálne používa Android 13). Galaxy A41 a Galaxy M01 však dostali iba dve systémové aktualizácie a momentálne bežia na Androide 12.

Majitelia by mali uvažovať o kúpe nového smartfónu

Ukončenie bezpečnostných aktualizácií je však oveľa dôležitejšia správa. Zatiaľ čo funkcie novších verzii systému môže používateľ oželieť, tak zhoršenie zabezpečenia môže byť pre neho kritické. Nie je vylúčené, že výrobca ešte nejaké bezpečnostné aktualizácie vydá, ale ak áno, tak pravdepodobne s ročným intervalom.

Samsung Galaxy A55
Samsung Galaxy A55 je priamym nástupcom modelu Galaxy A51 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Medzitým môžu byť používateľské dáta vystavené novým a sofistikovanejším útokom, ktoré využívajú odhalené chyby v staršom systéme. Odporúča sa preto výmena staršieho zariadenia za nový model. V prípade Galaxy A51 5G je to Samsung Galaxy A55. Za nástupcu Galaxy A41 by mohol byť označený Samsung Galaxy A35.

Náš tip
Sociálne siete využívajú častejšie muži a najpopulárnejšou je momentálne YouTube
5.6.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+