MojAndroid

Smart televízory postupne prenikajú aj do našich domácností, ktoré sa stávajú zo dňa na deň viac prepojenejšími a inteligentnejšími. Televízor je jedným z ústredných prvkov obývačiek a veľa majiteľov si potrpí na jeho vzhľad aj funkcie, ktoré ponúka. V súčasnosti už nie je problém zaobstarať si lacnú Smart TV, ktorá ponúka zaujímavý výber funkcií aj dobrú kvalitu obrazu. Na trhu sa však stále objavujú nové technológie, ktoré chcú v oblasti TV koncového zákazníka zaujať nielen smart funkciami, ale aj technológiami obrazu. Jednou z nich je aj Samsung s typovým označením U7100. Tento prichádza so zakrivenou obrazovkou s uhlopriečkou 55 palcov. V krátkosti sme ho otestovali aj v našej redakcii.

Samsung Smart TV HU7100-14

To, či sa vám televízor zapáči alebo nie, je pre každého subjektívna vec. Pri prvom pohľade na televízor z radu U7100 však môžem povedať, že vyzerá naozaj veľmi dobre, aj keď nie každému bude možno vyhovovať dizajn podstavca, ktorý tu Samsung použil. V každom prípade, podobne ako väčšinu televízorov, aj tento môžete vďaka podpore štandardu VESA zavesiť na stenu. Televízor prichádza s veľkou obrazovkou, ktorej veľkosť činí 55 palcov, alebo tiež 138 cm, ktorú oceníte najmä vo veľkých obývačkách. Vďaka vysokému rozlíšeniu 4K však nie je problém sledovať filmy aj z bližšej vzdialenosti, pričom jednotlivé pixely neuvidíte ani pri bližšom pohľade zo vzdialenosti približne pol metra. Rozmery televízora sú 1233 x 755,5 x 261,7 mm s podstavcom, s ktorým sa hmotnosť dostala na 19,9 kg, bez podstavca to je 19 kg.

Konektivita

TV musí samozrejme podporovať aj širokú škálu možností pripojenia do siete. U7100 nechýba vstavané WiFi, vrátane podpory priameho pripojenia WiFi Direct, či klasické pripojenie pomocou LAN kábla. Nachádza sa tu tiež štvorica HDMI vstupov, kompozitný vstup (AV), digitálny zvukový výstup (optický), One Connect (Jack), Anynet+ (HDMI-CEC), SCART, Ex-Link ( RS-232C ), Komponentný vstup (Y/Pb/Pr), Vstup RF (vstup pozemného/káblového vysielania). Samozrejmosťou je aj trojica USB portov, pomocou ktorých pripojíte k televízoru externé príslušenstvá a disky, ktoré môžu niesť napríklad vašu filmovú zbierku. Prijímať môžete TV stanice pomocou analógového tuneru, no samozrejmosťou je aj podpora digitálnej TV v štandardoch DVB-T2 / C / S2.

Samsung Smart TV HU7100-13

Množstvo technológií aj funkcií

Samotný TV podporuje niekoľko inteligentných funkcií, vrátane prepočítavania obrazu do rozlíšenia UHD. Technológia spracovania od spoločnosti Samsung zvyšuje kvalitu vysielaného televízneho obsahu a filmov, ktoré nie sú dostupné v 4K rozlíšení. Spolu s technológiou stmavovania obrazu získate pri sledovaní obsahu s rozlíšením UHD ideálnu úroveň kontrastu a farieb. Najmä vďaka vysokému rozlíšeniu si môžete byť istí, že obraz pri prehrávaní vyzerá skutočne výborne, najmä ale v tom prípade, že na ňom zobrazíte obsah v patričnom rozlíšení. Prenos digitálnej televízie zatiaľ nie je na takej úrovni, aby sa mohol porovnávať s bežným video obsahom vo vysokom rozlíšení, a to budete vidieť už pri prvom naladení prijímača. TV zo série U7100 poteší aj rýchlymi obnovovacími frekvenciami a technológiou Clear Motion Rate (CMR), ktoré sa zaslúžia o plynulé zobrazenie aj rýchlo pohybujúcich sa objektov, čo oceníte najmä pri sledovaní dynamickejších scén vo filmoch alebo pri športových podujatiach.

Samsung Smart TV HU7100-2

Jednou zo smart funkcií je aj možnosť pracovať s viacerými oknami súčasne, a to vďaka funkcii Multi-Link Screen. Na jednej obrazovke môžete sledovať živé televízne vysielanie a na druhej si prezerať obsah služby On TV, zatiaľ čo na zvyšných dvoch obrazovkách sledujete videoklipy z YouTube a zároveň vyhľadávate ďalší obsah, ktorý by ste si mohli pozrieť. Dostupné je aj ovládanie hlasom, no zatiaľ len v anglickom jazyku. Pomocou hlasu môžete vyhľadávať filmy, spúšťať aplikácie, otvárať webové adresy, alebo zistiť počasie, športové výsledky a iné. Na výber máte ale ešte ďalšie možnosti interakcie s televízorom. Po dokúpení kamery tak môžete urobiť napríklad prostredníctvom gest, k dispozícii je ale aj možnosť ovládania pomocou touchpadu na Samsung Smart Control ovládači alebo pomocou kurzora myši, ktorý ovládate pohybom ovládača pred televízorom.

Samsung Smart TV HU7100-4

Prenos obrazu aj z inteligentných zariadení

Prepojenie inteligentných zariadení s televízorom je pritom veľmi jednoduché. Môžete na ňom nechať zrkadliť obraz zo smartfónu, či posielať doň videá, hudbu, či fotografie prostredníctvom DLNA a WiFi Direct. Zrkadlenie obrazu však nie je úplne vhodné napríklad na sledovanie filmov a rýchlejších videí. Odozva medzi obrazom na displeji smartfónu a obrazovke televízora je tiež viditeľná a môže byť kľudne aj niekoľko sekúnd v závislosti od rýchlosti WiFi siete. Ak však prepojíte Samsung so smartfónmi prostredníctvom priameho pripojenia WiFi, tak by sa tieto problémy malo podariť výrazne eliminovať, aj keď dlhšia odozva pri pretáčaní videa tu stále je. Najmä pri použití aplikácie Samsung SmartView, ktorá je mimochodom dostupná len pre zariadenia Samsung, môže načítanie do vyrovnávacej pamäte trvať aj niekoľko desiatok sekúnd, pričom posúvanie nefungovalo práve najspoľahlivejšie.

Samsung Smart TV HU7100-6

Z telefónu je prenos možný aj v rozlíšení 4K, no pri tomto je už obraz sekaný a nie veľmi plynulý. Videá s menším rozlíšením sú však na tom už lepšie a problémy by ste s nimi nemali mať. Vo všeobecnosti platí, že TV dokáže prijať obraz z väčšiny Android zariadení, ktoré podporujú Miracast a funkciu zrkadlenia obrazu. Ja som túto funkciu testoval na Xperii Z3 a Samsungu Galaxy S5. Celkovo je zrkadlenie obrazu vítaná funkcia, ktorá vám uľahčí zdieľanie napríklad fotografií, hudby, ale aj sledovanie videí, vrátane tých, ktoré ste si nahrali prostredníctvom svojho smartfónu. Aplikácia SmartView navyše na Samsung zariadeniach umožňuje sledovať TV kanál alebo to, čo sa momentálne zobrazujete na obrazovke TV.

Samsung Smart TV HU7100-5

Inštalujte aplikácie

Smart TV by nebola smart bez podpory aplikácií. Tých je v TV predinštalovaných niekoľko a celkovo ich má Samsung pre slovenských používateľov pripravených 38. Nechýba Youtube, TV SME, VOYO, Facebook, Skype a ďalšie tituly z kategórie spravodajských aplikácií, či niekoľko hier.Všetky appky sú dostupné prostredníctvom SmartHubu, ktorý aktivujete po stlačení príslušného tlačidla na ovládači. To však nie sú všetky aplikácie a hry, ktoré sa dajú do TV nainštalovať. Priamo zo SmartHubu nájdete v kategóriách desiatky aplikácií a hier zahraničných portálov a služieb. Stačí si vybrať svoje obľúbené a nainštalovať.

Samsung Smart TV HU7100-7

Samsung Smart TV HU7100-8 Samsung Smart TV HU7100-9

Okrem aplikácií je súčasťou TV aj multimediálny prehrávač, ktorý môže prehrať filmy, hudbu alebo fotografie, ktoré budete mať uložené na USB disku pripojenom k TV. Podpora formátov je výborná a väčšinu filmov, vrátane tých v rozlíšení 4K prehráte bez akýchkoľvek problémov. S kúpou TV tak odpadá nutnosť vlastniť ďalšie externé zariadenia, ktoré by slúžili práve na prehrávanie multimédií. K dispozícii je niekoľko USB vstupov vrátane USB 3.0 vstupu, s 1A výstupom, ktorý postačuje aj na roztočenie menších 2,5″ externých diskov. TV si bez problémov poradil s načítaním 1TB disku naformátovaného na NTFS. Prehrávanie videí bolo z neho plynulé a bezproblémové. Samozrejmosťou je aj podpora dátových úložísk NAS pripojených do lokálnej siete. Z nich je možné prehrávať multimédia rovnako, ako z USB disku.

Samsung Smart TV HU7100-10 Samsung Smart TV HU7100-11

Prečo zakrivená TV?

Kvalita obrazu je inak výborná a atypické je už aj spomínané zakrivenie obrazovky. Nemal som síce možnosť porovnať túto TV s klasickým plochým zobrazovacím panelom, no aspoň mne sa zdalo, že ohnutie obrazovky nemá až taky význam a zariadenie zbytočne predražuje. Pokiaľ sedíte na gauči pred TV pravdepodobne si ani nevšimnete, že TV je zahnutá, zo zakrivenia bude profitovať najmä diváci sediaci z boku, ktorí dokážu aj vzdialenejšiu časť obrazovky vidieť lepšie, ako keby bola TV len plochá. Celkovo je kvalita obrazu pri sledovaní dostatočne kvalitného videa aj vďaka 4k rozlíšeniu výborná. Niekoľko dôvodov, prečo používať zakrivenú TV uvádza aj priamo Samsung.

  • Na zakrivenom displeji môžete celú obrazovku sledovať v rovnakej vzdialenosti od miesta, na ktorom stojíte, vďaka čomu je obraz jasnejší, dokonca aj v rohoch. Táto jednotná vzdialenosť pri sledovaní je hlavným rozdielom medzi televízormi s plochou obrazovkou a zakrivenými televízormi. Okraje obrazu sú k vám bližšie a vzniká širšie zorné pole, vďaka čomu máte pocit, že obrazovka je väčšia než v skutočnosti. Ak vedľa seba postavíte plochú a zakrivenú obrazovku, zakrivená obrazovka bude vyzerať väčšia a lepšia.
  • Auto Depth Enhancer výrazne zintenzívňuje pocit hĺbky pri sledovaní obrazu na zakrivenej obrazovke. Táto technológia rozdeľuje každú snímku na oblasti – oblasť v pozadí, v strede a v popredí – a analyzuje podobnosť jasu a farieb. Na základe toho potom automaticky optimalizuje úrovne kontrastu v jednotlivých oblastiach, vďaka čomu majú diváci pocit väčšej hĺbky a môžu si vychutnávať skutočne podmanivý obraz.
  • Zakrivený profil vizuálne zvýrazňuje celý priestor, a to bez ohľadu na to, či je televízor umiestnený na stojane alebo pripevnený na stenu. V prípade inštalácie na stenu vyčnieva zakrivený televízor UHD len 12 cm, čo je o necelé 3 cm viac než v prípade bežného 55-palcového televízora s plochou obrazovkou pripevneného na stenu. Výsledkom je jednoduchý a krásny vzhľad, ktorý dokonale dopĺňa stenu a okolité zariadenie

Záverečné hodnotenie

Celkovo hodnotím túto TV ako veľmi dobrú, ponúka bohaté možnosti konektivity, podporu najnovších štandardov, či prepojenie so smartfónom. Kvalita obrazu je na vysokej úrovni a pokiaľ si potrpíte aj na vzhľade, tak vás Samsung UE55U7100 ani v tomto smere nesklame. Odradiť vás však môže cena, ktorá je aj vzhľadom na použitie zakriveného panela vyššia a pohybuje sa na úrovni 1800 eur. To nie je suma, za ktorú by si tento TV mohol dovoliť bežný používateľ, Samsung však TV s podobnou funkcionalitou ponúka aj v nižších cenových reláciách. Ak si teda nepotrpíte na zakrivenie obrazovky, tak potom si podobnú SMART TV môžete zaobstarať aj o rádovo stovky eur lacnejšie.

5.11.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+