MojAndroid

Smart televízory postupne prenikajú aj do našich domácností, ktoré sa stávajú zo dňa na deň viac prepojenejšími a inteligentnejšími. Televízor je jedným z ústredných prvkov obývačiek a veľa majiteľov si potrpí na jeho vzhľad aj funkcie, ktoré ponúka. V súčasnosti už nie je problém zaobstarať si lacnú Smart TV, ktorá ponúka zaujímavý výber funkcií aj dobrú kvalitu obrazu. Na trhu sa však stále objavujú nové technológie, ktoré chcú v oblasti TV koncového zákazníka zaujať nielen smart funkciami, ale aj technológiami obrazu. Jednou z nich je aj Samsung s typovým označením U7100. Tento prichádza so zakrivenou obrazovkou s uhlopriečkou 55 palcov. V krátkosti sme ho otestovali aj v našej redakcii.

Samsung Smart TV HU7100-14

To, či sa vám televízor zapáči alebo nie, je pre každého subjektívna vec. Pri prvom pohľade na televízor z radu U7100 však môžem povedať, že vyzerá naozaj veľmi dobre, aj keď nie každému bude možno vyhovovať dizajn podstavca, ktorý tu Samsung použil. V každom prípade, podobne ako väčšinu televízorov, aj tento môžete vďaka podpore štandardu VESA zavesiť na stenu. Televízor prichádza s veľkou obrazovkou, ktorej veľkosť činí 55 palcov, alebo tiež 138 cm, ktorú oceníte najmä vo veľkých obývačkách. Vďaka vysokému rozlíšeniu 4K však nie je problém sledovať filmy aj z bližšej vzdialenosti, pričom jednotlivé pixely neuvidíte ani pri bližšom pohľade zo vzdialenosti približne pol metra. Rozmery televízora sú 1233 x 755,5 x 261,7 mm s podstavcom, s ktorým sa hmotnosť dostala na 19,9 kg, bez podstavca to je 19 kg.

Konektivita

TV musí samozrejme podporovať aj širokú škálu možností pripojenia do siete. U7100 nechýba vstavané WiFi, vrátane podpory priameho pripojenia WiFi Direct, či klasické pripojenie pomocou LAN kábla. Nachádza sa tu tiež štvorica HDMI vstupov, kompozitný vstup (AV), digitálny zvukový výstup (optický), One Connect (Jack), Anynet+ (HDMI-CEC), SCART, Ex-Link ( RS-232C ), Komponentný vstup (Y/Pb/Pr), Vstup RF (vstup pozemného/káblového vysielania). Samozrejmosťou je aj trojica USB portov, pomocou ktorých pripojíte k televízoru externé príslušenstvá a disky, ktoré môžu niesť napríklad vašu filmovú zbierku. Prijímať môžete TV stanice pomocou analógového tuneru, no samozrejmosťou je aj podpora digitálnej TV v štandardoch DVB-T2 / C / S2.

Samsung Smart TV HU7100-13

Množstvo technológií aj funkcií

Samotný TV podporuje niekoľko inteligentných funkcií, vrátane prepočítavania obrazu do rozlíšenia UHD. Technológia spracovania od spoločnosti Samsung zvyšuje kvalitu vysielaného televízneho obsahu a filmov, ktoré nie sú dostupné v 4K rozlíšení. Spolu s technológiou stmavovania obrazu získate pri sledovaní obsahu s rozlíšením UHD ideálnu úroveň kontrastu a farieb. Najmä vďaka vysokému rozlíšeniu si môžete byť istí, že obraz pri prehrávaní vyzerá skutočne výborne, najmä ale v tom prípade, že na ňom zobrazíte obsah v patričnom rozlíšení. Prenos digitálnej televízie zatiaľ nie je na takej úrovni, aby sa mohol porovnávať s bežným video obsahom vo vysokom rozlíšení, a to budete vidieť už pri prvom naladení prijímača. TV zo série U7100 poteší aj rýchlymi obnovovacími frekvenciami a technológiou Clear Motion Rate (CMR), ktoré sa zaslúžia o plynulé zobrazenie aj rýchlo pohybujúcich sa objektov, čo oceníte najmä pri sledovaní dynamickejších scén vo filmoch alebo pri športových podujatiach.

Samsung Smart TV HU7100-2

Jednou zo smart funkcií je aj možnosť pracovať s viacerými oknami súčasne, a to vďaka funkcii Multi-Link Screen. Na jednej obrazovke môžete sledovať živé televízne vysielanie a na druhej si prezerať obsah služby On TV, zatiaľ čo na zvyšných dvoch obrazovkách sledujete videoklipy z YouTube a zároveň vyhľadávate ďalší obsah, ktorý by ste si mohli pozrieť. Dostupné je aj ovládanie hlasom, no zatiaľ len v anglickom jazyku. Pomocou hlasu môžete vyhľadávať filmy, spúšťať aplikácie, otvárať webové adresy, alebo zistiť počasie, športové výsledky a iné. Na výber máte ale ešte ďalšie možnosti interakcie s televízorom. Po dokúpení kamery tak môžete urobiť napríklad prostredníctvom gest, k dispozícii je ale aj možnosť ovládania pomocou touchpadu na Samsung Smart Control ovládači alebo pomocou kurzora myši, ktorý ovládate pohybom ovládača pred televízorom.

Samsung Smart TV HU7100-4

Prenos obrazu aj z inteligentných zariadení

Prepojenie inteligentných zariadení s televízorom je pritom veľmi jednoduché. Môžete na ňom nechať zrkadliť obraz zo smartfónu, či posielať doň videá, hudbu, či fotografie prostredníctvom DLNA a WiFi Direct. Zrkadlenie obrazu však nie je úplne vhodné napríklad na sledovanie filmov a rýchlejších videí. Odozva medzi obrazom na displeji smartfónu a obrazovke televízora je tiež viditeľná a môže byť kľudne aj niekoľko sekúnd v závislosti od rýchlosti WiFi siete. Ak však prepojíte Samsung so smartfónmi prostredníctvom priameho pripojenia WiFi, tak by sa tieto problémy malo podariť výrazne eliminovať, aj keď dlhšia odozva pri pretáčaní videa tu stále je. Najmä pri použití aplikácie Samsung SmartView, ktorá je mimochodom dostupná len pre zariadenia Samsung, môže načítanie do vyrovnávacej pamäte trvať aj niekoľko desiatok sekúnd, pričom posúvanie nefungovalo práve najspoľahlivejšie.

Samsung Smart TV HU7100-6

Z telefónu je prenos možný aj v rozlíšení 4K, no pri tomto je už obraz sekaný a nie veľmi plynulý. Videá s menším rozlíšením sú však na tom už lepšie a problémy by ste s nimi nemali mať. Vo všeobecnosti platí, že TV dokáže prijať obraz z väčšiny Android zariadení, ktoré podporujú Miracast a funkciu zrkadlenia obrazu. Ja som túto funkciu testoval na Xperii Z3 a Samsungu Galaxy S5. Celkovo je zrkadlenie obrazu vítaná funkcia, ktorá vám uľahčí zdieľanie napríklad fotografií, hudby, ale aj sledovanie videí, vrátane tých, ktoré ste si nahrali prostredníctvom svojho smartfónu. Aplikácia SmartView navyše na Samsung zariadeniach umožňuje sledovať TV kanál alebo to, čo sa momentálne zobrazujete na obrazovke TV.

Samsung Smart TV HU7100-5

Inštalujte aplikácie

Smart TV by nebola smart bez podpory aplikácií. Tých je v TV predinštalovaných niekoľko a celkovo ich má Samsung pre slovenských používateľov pripravených 38. Nechýba Youtube, TV SME, VOYO, Facebook, Skype a ďalšie tituly z kategórie spravodajských aplikácií, či niekoľko hier.Všetky appky sú dostupné prostredníctvom SmartHubu, ktorý aktivujete po stlačení príslušného tlačidla na ovládači. To však nie sú všetky aplikácie a hry, ktoré sa dajú do TV nainštalovať. Priamo zo SmartHubu nájdete v kategóriách desiatky aplikácií a hier zahraničných portálov a služieb. Stačí si vybrať svoje obľúbené a nainštalovať.

Samsung Smart TV HU7100-7

Samsung Smart TV HU7100-8 Samsung Smart TV HU7100-9

Okrem aplikácií je súčasťou TV aj multimediálny prehrávač, ktorý môže prehrať filmy, hudbu alebo fotografie, ktoré budete mať uložené na USB disku pripojenom k TV. Podpora formátov je výborná a väčšinu filmov, vrátane tých v rozlíšení 4K prehráte bez akýchkoľvek problémov. S kúpou TV tak odpadá nutnosť vlastniť ďalšie externé zariadenia, ktoré by slúžili práve na prehrávanie multimédií. K dispozícii je niekoľko USB vstupov vrátane USB 3.0 vstupu, s 1A výstupom, ktorý postačuje aj na roztočenie menších 2,5″ externých diskov. TV si bez problémov poradil s načítaním 1TB disku naformátovaného na NTFS. Prehrávanie videí bolo z neho plynulé a bezproblémové. Samozrejmosťou je aj podpora dátových úložísk NAS pripojených do lokálnej siete. Z nich je možné prehrávať multimédia rovnako, ako z USB disku.

Samsung Smart TV HU7100-10 Samsung Smart TV HU7100-11

Prečo zakrivená TV?

Kvalita obrazu je inak výborná a atypické je už aj spomínané zakrivenie obrazovky. Nemal som síce možnosť porovnať túto TV s klasickým plochým zobrazovacím panelom, no aspoň mne sa zdalo, že ohnutie obrazovky nemá až taky význam a zariadenie zbytočne predražuje. Pokiaľ sedíte na gauči pred TV pravdepodobne si ani nevšimnete, že TV je zahnutá, zo zakrivenia bude profitovať najmä diváci sediaci z boku, ktorí dokážu aj vzdialenejšiu časť obrazovky vidieť lepšie, ako keby bola TV len plochá. Celkovo je kvalita obrazu pri sledovaní dostatočne kvalitného videa aj vďaka 4k rozlíšeniu výborná. Niekoľko dôvodov, prečo používať zakrivenú TV uvádza aj priamo Samsung.

 • Na zakrivenom displeji môžete celú obrazovku sledovať v rovnakej vzdialenosti od miesta, na ktorom stojíte, vďaka čomu je obraz jasnejší, dokonca aj v rohoch. Táto jednotná vzdialenosť pri sledovaní je hlavným rozdielom medzi televízormi s plochou obrazovkou a zakrivenými televízormi. Okraje obrazu sú k vám bližšie a vzniká širšie zorné pole, vďaka čomu máte pocit, že obrazovka je väčšia než v skutočnosti. Ak vedľa seba postavíte plochú a zakrivenú obrazovku, zakrivená obrazovka bude vyzerať väčšia a lepšia.
 • Auto Depth Enhancer výrazne zintenzívňuje pocit hĺbky pri sledovaní obrazu na zakrivenej obrazovke. Táto technológia rozdeľuje každú snímku na oblasti – oblasť v pozadí, v strede a v popredí – a analyzuje podobnosť jasu a farieb. Na základe toho potom automaticky optimalizuje úrovne kontrastu v jednotlivých oblastiach, vďaka čomu majú diváci pocit väčšej hĺbky a môžu si vychutnávať skutočne podmanivý obraz.
 • Zakrivený profil vizuálne zvýrazňuje celý priestor, a to bez ohľadu na to, či je televízor umiestnený na stojane alebo pripevnený na stenu. V prípade inštalácie na stenu vyčnieva zakrivený televízor UHD len 12 cm, čo je o necelé 3 cm viac než v prípade bežného 55-palcového televízora s plochou obrazovkou pripevneného na stenu. Výsledkom je jednoduchý a krásny vzhľad, ktorý dokonale dopĺňa stenu a okolité zariadenie

Záverečné hodnotenie

Celkovo hodnotím túto TV ako veľmi dobrú, ponúka bohaté možnosti konektivity, podporu najnovších štandardov, či prepojenie so smartfónom. Kvalita obrazu je na vysokej úrovni a pokiaľ si potrpíte aj na vzhľade, tak vás Samsung UE55U7100 ani v tomto smere nesklame. Odradiť vás však môže cena, ktorá je aj vzhľadom na použitie zakriveného panela vyššia a pohybuje sa na úrovni 1800 eur. To nie je suma, za ktorú by si tento TV mohol dovoliť bežný používateľ, Samsung však TV s podobnou funkcionalitou ponúka aj v nižších cenových reláciách. Ak si teda nepotrpíte na zakrivenie obrazovky, tak potom si podobnú SMART TV môžete zaobstarať aj o rádovo stovky eur lacnejšie.

5.11.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • eminence

  Test televízoru ? Nedávno auto, teraz televízor, zajtra vysávač ?

  • Má smart funkcie? Má. Má niečo spoločné s Androidom? Má – dá sa ovládať cez Galaxy zariadenia. Má tvoj komentár zmysel? Nemá. A áno, tykám ti, lebo moju úctu si za opakujúce sa hanlivé a nezmyselné komentáre nezaslúžiš. A nikoho nezaujímajú :-)

   • Šimon Tomov

    Narozdiel od “eminence” som rád že testujete aj iné veci ako len smartphony, tablety a wearables, odo mňa máje PLUS :) a bol by som rád do budúcnosti ak by ste otestovali aj nejaké tie LG, Philips alebo poprípade Xiaomi TV.. :) a ešte jedno, neviem, či niečo také chystáte ale bolo by super mať jednu stránku, kde by ste spojili všetky vaše weby…a testovali by ste tam naozaj všetko SMART..aj napríklad také Smart Haus-y.. :D PS: nenechajte sa znechucovať takými prípadmi ako tamten vyššie.. ide vám to fajn a keď sa mu to nepáči nech sem nechodí.. ;)

    • eminence

     Pán Tomov, z mojej otázky súdite že nie som rád, že je tu recenzia na TV ? Kde to prosím vidíte ? Na toto tiež existuje diagnóza ale nie som psychiater. A tiež postrádate primárnu slušnosť a výchovu, lebo niekoho koho nepoznáte nazvať “tamten vyššie”, bez toho aby ste dotyčného poznali je plytké. Bohužiaľ svet sa mení a slušnosť sa stráca a potom že svet je plný vagabundov a podobných nevychovaných živlov. Teraz nemyslím Vás osobne, len som konštatoval. Taktiež smajlíky na skoro na konci každej vety napovedia o inteligencii človeka dosť.

   • eminence

    Vážený pán Ličko moderátor. Je zaujímavé čítať Vaše vyjadrenia a ešte k tomu takého rázu, že niekto si musí zaslúžiť Vašu úctu. Vašu úctu vôbec nepotrebujem, ani si ju nepotrebujem zasluhovať, Vy však postrádate primárnu slušnosť. V dnešnej dobe je nie najlepšie vychovaných ľudí čím ďalej viac, a pribúda ich. Ste zrejme ich živým príkladom. Od novinárskej etiky je Vaše vyjadrovanie na míle vzdialené. O profesionalite tu nemôže byť ani reč. Otázka, ktorú som položil nie je hanlivá a ani nezmyselná, čo je podľa Vás na nej nezmyselné ? Neexistuje snáď vysávač ktorý sa dá zapnúť cez smartphone ? Kým niečo napíšete, najprv si rozmyslite čo píšete. Existuje aj diagnóza, ktorá funguje na princípe, že niekto sa najprv vyjadrí a až potom rozmýšľa k čo vlastne tým chcel povedať.

  • Michal Chabada

   Príspevky porušovali pravidlá diskusie, boli vymazané.

   • eminence1

    Prepáčte, poprosím Vás pošlite mi link kde sú pravidlá diskusie. Vaši moderátori mi tu tykajú, nepriamym spôsobom ponižujú a keď napíšem pravdu o profesionalite Vašich schopností, tak vymažete moje príspevky. Takto to bohužiaľ na SK funguje, Vy môžete ponižovať ľudí a keď niekto napíše o Vás pravdu, tak ho vymažete.

    Pýtal som sa na jedinú otázku : Test televízoru ? Nedávno auto, teraz televízor, zajtra vysávač ? – čo je na tej otázke zlé, aby ste ma priamo na fóre osočovali a vykali my, a zneuctievali moju osobu ?

    Zároveň Vás žiadam o vyjadrenie, prečo ste mi zablokovali úplne prístup na fórum len kvôli otázke : Test televízoru ? Nedávno auto, teraz televízor, zajtra vysávač ?

    Je to normálna slušná otázka.

 • bensson

  Preboha, aspoň si po sebe prečítajte ten text.

 • Peter Prepelica

  Imput lag a podobné veci hodné testu?

 • SimSon

  “Na zakrivenom displeji môžete celú obrazovku sledovať v rovnakej
  vzdialenosti od miesta, na ktorom stojíte, vďaka čomu je obraz jasnejší,
  dokonca aj v rohoch.”

  To plati ak su splnene dve podmienky:
  1. zakrivenie v dvoch smeroch, t.j. gulova plocha (co tento televizor nesplna!)
  2. presne dane jedine mozne miesto z ktoreho sa TV sleduje.

  Inak povedane, je to marketingovy blabol a nezmysel. Zbytocnost. 55-palcovy TV sa nesleduje z metra, aby to zakrivenie vobec malo daky vyznam…

 • coroner

  mohli tam dat matne sklo. takto to vyzera skor ako zrkadlo

 • Lukas Vyletel

  meh… not worth it… ta otazka by mala zniet tak, ze v porovnani s inymi televizormi za 1800 EUR, ponuka toto nieco hodne tej ceny? A myslim, ze odpoved bude nie; Ale chapem, ze nie ste zbehli v smart tv(ani ja a v zasade ma ani moc nezaujimaju), takze taketo hodnotenia tu moc ani necakam. Nejdem sa vyjadrovat ako ini, ci to sem patri, skor by som to nazval takto: Ak este taketo recenzie idu byt, tak si pozrite trosku viacej nieco co je zamerane specialne na smart TV, alebo sa pripadne tomu vyhnite; Aj tak by som tu ako bezny uzivatel necakal recenziu na smart telku a keby som chcel nieco vediet o smart telkach, tak by som siel na iny web.

 • Barlog

  aký je tam typ wifi ??

 • Martin Machava

  mojandroid už nie je viac nezávislý portál. Už minule som si to všimol, dostávajú zariadenia na testovanie a majú na ne písať kladné recenzie. Ani nespomenuli, že to nemá 3D

 • Tomáš

  Nevie náhodou niekto či sa na Smart Tv zo zahraničia hodiť apps zo Slovenska, asi nie čo ?

 • Anna Podzámska

  Ak chcete mať televízor s maximálnym vysokým dynamickým rozsahom a tiež super UHD za prijateľnú cenu, tak televízor Samsung ue 55ks7000 je určite dobrým rozhodnutím http://milujemeelektroniku.eu/samsung-ue55ks7000-kvalitny-zaroven-lacny-suhd-televizor/

+