MojAndroid

Slúchadlá patria medzi štandardné príslušenstvo pre smartfóny. Dokonca ich v mnohých prípadoch nájdeme pribalené priamo k novým smartfónom. Samsung U Flex ale nie sú štandardné slúchadlá, ktoré by ste našli v škatuli od smartfónu. V čase miznúcich 3,5mm portov sú práve Bluetooth slúchadlá čoraz populárnejšie, a ak by nové Samsung U Flex mali byť v tomto smere štandardom, zrejme nikto by za 3,5mm portom neplakal.

Konštrukcia a dizajn: “Napevno” okolo krku

V prvom rade je dôležité povedať, že Samsung U Flex nebudú vyhovovať každému. Takýto formát slúchadiel má svojich zástancov aj odporcov, no v prípade modelu U Flex sú negatíva “pevného” upevnenia okolo krku minimalizované. Poďme na to ale pekne poporiadku.

Ako je už na prvý pohľad vidieť, nejde o úplne bezdrôtové slúchadlá ako v prípade modelu Samsung Gear IconX. Dokonca nejde ani o slúchadlá s minimalistickým prepojením jedným káblikom okolo krku. Práve naopak, Samsung U Flex majú slúchadlá napojené na relatívne pevnú časť, ktorá môže pohodlne vysieť na krku. Z oboch jej koncov sú napojené krátkym káblom samotné slúchadlá, ktoré sú navyše magnetické a na krku sa tak nebudú veľmi hompáľať.

Samsung ale spravil zaujímavý krok a “pevnú” časť slúchadiel zjemnil a zflexibilnil (viď názov). Pri bežnom, ale aj drsnejšom používaní je konštrukcia skutočne poddajná. Slúchadlá môžete ohýbať a ohýbajú sa aj s vami pri nosení. Sú tak oveľa pohodlnejšie a zároveň sú odolnejšie pri prenášaní v taške. Jednoducho ich nezlomíte tak ľahko ako napríklad pri iných podobných modeloch, ktoré majú pevnú, nepoddajnú konštrukciu. Môžete ich ohnúť až o 100 °, čo je skutočne obdivuhodné a zabezpečí to oveľa lepšiu odolnosť. Okrem toho sú slúchadlá chránené Pi2 nano technológiou a môžete ich tak využiť aj v daždi.

Kvôli flexibilnej konštrukcii sú ovládacie prvky umiestnené v rozšírených častiach na bokoch. Naľavo nájdeme iba špeciálne tlačidlo pre spustenie asistenta Bixby, napravo je dominantné tlačidlo pre spustenie/zastavenie prehrávania. Z vonku je umiestnený krytý port pre nabíjanie a z vnútornej strany sú umiestnené tlačidlá pre ovládanie hlasitosti či skladieb a nájdeme tu aj štrbinku mikrofónu. Celkom vzadu/vnútri nájdeme tlačidlo napájania a párovania cez Bluetooth.

Ovládanie slúchadiel je inak úplne štandardné. Chvíľu si budete musieť na polohu tlačidiel zvykať, no následne je ich používanie úplne jednoduché. Najväčšmi ale oceňujeme pohodlie, ktoré slúchadlá prinášajú. Na krku ich takmer ani necítite a pochváliť musíme aj praktické štuplíky. Tie sú menšie ako napríklad v prípade slúchadiel značky AKG, ktoré sú dodávané k smartfónu Samsung Galaxy S8 či Note 8. Tiež si ich do uší nemusíte dávať omotaním okolo ucha, ale priamo zospodu. Držia veľmi dobre a pre prípad potreby nájdete v balení náhradné silikónové štuplíky rôznych veľkostí. Okrem tých je v balení už iba kábel na nabíjanie a dokumentácia.

Funkcie a pripojenie: Bluetooth a Bixby

Pripojenie slúchadiel prebieha štandardne cez Bluetooth a nemali sme s ním žiadne problémy. Ku všetkým zariadeniam sa slúchadlá Samsung U Flex pripojili rýchlo a bez problémov. Okrem toho, na úspešné pripojenie vás upozornia zadosťučiňujúcim zavibrovaním. To vás upozorní aj na prípadne notifikácie (hovor, správa) či spustenia niektorých funkcií slúchadiel.

Najzaujímavejšie je práve akčné tlačidlo na ľavej strane, ktoré slúži napríklad na spustenie hlasového asistenta Bixby či S Voice. Okrem toho je týmto tlačidlom možné zistiť aktuálny čas, spustiť aktívne nahrávanie hlasu či aplikáciu S Health, ktorá vám pomôže pri vašich tréningoch. Slúchadlá sú svojou formou a funkciami totiž vhodné aj pre športovcov, ktorí ocenia jednoduché ovládanie fitness funkcií.

Samozrejme, prostredníctvom slúchadiel je možné uskutočňovať aj hovory. Tie prebiehali bez akýchkoľvek komplikácií, no pomerne odkrytý mikrofón mal niekedy tendenciu zachytávať aj okolitý ruch. Pri bežnej komunikácii v tichšom prostredí tak nebudú Bluetooth telefonáty žiadnym problémom, no v hlučnejších podmienkach možno uprednostníte hovorenie priamo do mikrofónu telefónu.

Kvalita zvuku a výdrž batérie: Vynikajúce výsledky

Slúchadlá Samsung U Flex sú vybavené technológiou USP.02, ktorá zabezpečuje dobré zvukové podanie dvojcestným reproduktorom. Nájdeme tu 11-milimetrový basový reproduktor a 8-milimetrový menič pokrývajúci vysoké tóny. Hoci tieto špecifikácie pôsobia zaujímavo, dôležité je použitie v praxi. Tu nás slúchadlá skutočne prekvapili.

Môžeme potvrdiť, že Samsung U Flex ponúkajú veľmi pekne vyvážené zvukové spektrum. Ani jedna oblasť nevytŕča nad druhú, no zároveň žiadna nie je potláčaná. Počúvanie hudby prakticky akéhokoľvek žánru prostredníctvom týchto slúchadiel bolo vždy výborné. Vzhľadom na veľkosť týchto meničov bola reprodukcia zvuku adekvátna a oveľa lepšia ako je priemer v takomto type slúchadiel. Je skvelé vidieť, že výrobcovia nehľadia iba na dizajn svojich produktov, ale aj kvalitu ich najdôležitejšej funkcie, ktorou je v tomto prípade samotný zvuk.

Ešte lepšou správou je, že kvalitnú hudbu si budete môcť užiť skutočne dlho. Výrobca udáva výdrž batérie až 10 hodín pri počúvaní cez Bluetooth, 9 hodín pri telefonovaní a 250 hodín v pohotovostnom režime. My môžeme potvrdiť prvý údaj, keď slúchadlá bez problémov dosiahli na jedno nabitie desaťhodinovú výdrž pri používaní v kancelárii či hlučnejšej preprave v MHD. Všade sme volili adekvátne hodnoty hlasitosti a slúchadlá sa nám ani raz nevybili pred dosiahnutím desaťhodinového míľnika.

Samsung U Flex: Záverečné hodnotenie

Slúchadlá Samsung U Flex sú viac než solídnym nástupcom modelu Samsung Level U. Tie síce vyzerali pekne a aj fungovali dobre, no mali robustnú a trochu nepraktickú konštrukciu. V tomto smere sú U Flex na úplne inej úrovni, priam tu excelujú. Ak k tomu pripočítame vynikajúce zvukové podanie, solídnu výdrž na jedno nabitie a zaujímavé extra funkcie, dostaneme naozaj lákavú ponuku. Cena 69 EUR síce nie je najnižšia, no viete, že za túto sumu dostanete skutočnú kvalitu v každom smere. Ide zároveň o zaujímavú cenovú kategóriu pre niekoho, kto chce zlepšiť zážitok pri počúvaní hudby a doteraz používal headset, ktorý mal pribalený k smartfónu prípadne si ho za pár eur kúpil v obchode s elektrom.

Plusy

+ Flexibilná a odolná konštrukcia

+ Slušné zvukové podanie

+ Dobrá výdrž batérie

Mínusy

– Pre niekoho typ konštrukcie

– Cena by mohla byť o čosi nižšia

17.9.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+