MojAndroid

Jeden z najväčších výrobcov televízorov a televíznych sústav na svete, Samsung, teraz predstavil svoje nové portfólio pre rok 2023. Aj keď segment s televíziami je u nás na Slovensku čím ďalej tým menej populárny, pre niektoré spoločnosti je stále atraktívny. My sme sa boli pozrieť na oficiálnom slovenskom predstavení toho najlepšieho, čo Samsung momentálne ponúka.

Podľa informácií spoločnosti sa v poslednej dobe výraznejšie zmenil spôsob nákupu televízií. V roku 2020 aj v dôsledku pandémie narástol predaj prostredníctvom internetu až na 88 % z celkového počtu predaných televízorov. V roku 2023 sa však predaj mierne stabilizoval a dnes sa až 55 % predajov realizuje za fyzickej prítomnosti v predajni.

Samsung TV
Prichádza aj Gaming mód, na ktorý nepotrebujete konzolu | Zdroj: Filip Spevár

Pracovníci Samsungu tiež pracujú s informáciou, že v roku 2023 až na 900 000 zariadeniach (CZ a SK) používatelia využívali smart aplikácie. Oproti roku 2020 ide o nárast až o 600 000, aj preto môžeme povedať, že popularita týchto funkcií stále rastie. Očakáva sa dokonca aj ďalšia popularizácia smart funkcií zákazníkmi v blízkej budúcnosti.

Aké novinky prináša Samsung?

Neo QLED 8K vlajkové lode

Samsung predstavil nové 8K QLED televízie, ktoré prichádzajú vo verziách QN900, QN800 a QN700. Prvé dve verzie prichádzajú vo veľkostiach 85″,75″ a 65″, pričom posledná dostala 75″, 65″ a 55″ verzie. Už podľa názvu vidíme, že prichádzajú s podporou 8K obsahu, čo je momentálne úplná špička.

Spomedzi všetkých Samsung TV majú ponúkať jednoznačne najlepší obraz, najlepší priestorový zvuk a infinity obrazovku. Okrem toho sa pri výrobe zamerali aj na zlepšenie kontrastu a zobrazenia pohybu postáv na obrazovke a novinkou je aj zvuk, ktorý vás vtiahne viac do deja.

Samsung TV
Okrem TV predstavil Samsung aj nové výkonné Soundbary | Zdroj: Filip Spevár

Z obrazu sa najviac zmení bohatosť detailov, zvýraznenie textúr či zjemnenie šumu. Využívajú aj neurónový analyzátor, ktorý dokáže dopočítavať jednotlivé pixely pre zlepšenie zážitku. Na toto všetko využíva dnes už veľmi populárnu umelú inteligenciu.

Neo QLED nižšej triedy

Okrem vyššie spomínaných vlajkových modelov predstavil Samsung aj ďalšie Neo QLED televízie. Tie prichádzajú s pracovnými názvami QN95, QN90 a QN85. Čo sa týka ich uhlopriečok, dostali viacej možností. QN95 prichádza v 85″, 65, 65″ a 55″ verziách. QN90 zas v 98″, 85″, 75″, 65″, 55″, 50″ a 43″ verziách. Pri QN85 si zas viete vybrať medzi 85″, 75″, 65″ a 55″ možnosťami.

Na rozdiel od vyšších verzií, tieto televízory neponúkajú podporu 8K obsahu, no “iba” 4K. To je však pri obrovskom množstve obsahu ideálna možnosť, keďže filmov či iného obsahu v 8K je dnes naozaj stále málo. Rozdiel predstavuje aj zvuková stránka zariadení. Zvukovú kalibráciu Adaptive Sound Pro vystrieda nižšia verzia Adaptive Sound +, no nezúfajte, stále ide o veľmi kvalitné riešenie.

Samsung TV
Samsung Neo QLED 4K QN90 | Zdroj: Filip Spevár

Všetky vyššie spomenuté TV prichádzajú s technológiou Quantum Mini LED, ktorá je oveľa presnejšia ako klasické LED. Oproti svojmu LED predchodcovi sú 40x menšie, čo znamená možnosť zvýšenia ich hustoty a celkového počtu bodov. Lepšie výsledky tieto TV dosahujú vďaka tejto technológii aj v oblasti kontrastu. Bežná TV neponúka 14 bitový HDR kontrast, ale len 10 bitový. To Samsungu umožnilo pridať až 16x viac úrovní jasu.

Spoznali sme aj nové OLED

S95C a S90C sú novinkami Samsungu v kategórii OLED TV. Nový zážitok prináša OLED obrazovka a obraz, ktorý ladil samotný Samsung. O zvuk sa postará OTS s Dolby Atmos, či špeciálny zážitok s Q-Symphony. Vzhľadovo sa novinka S95C dočkala Infinity One Designu a spolu k nej aj One Connect Boxu. Obidva varianty prichádzajú v 77″, 65″ a 55″ verziách.

Samsung TV
Tenké hrany Samsung OLED S95C | Zdroj: Filip Spevár

Rovnako podporujú obraz až v 4K kvalite pri frekvencii 120 Hz, a tiež majú kalibráciu zvuku Adaptive Sound Pro. Pre zákazníkov tak ide o cenovo dostupnejší model, ktorý má potenciál zasiahnuť široké publikum.

TV, ktoré sa vymykajú realite

Okrem bežných TV sa Samsung pokúša osloviť aj širšie spektrum používateľov, a to menej tradičnými zariadeniami. Lifestylové produkty, ktoré už patria do portfólia Samsungu sa každoročne vylepšujú. Do tejto rodiny patria Frame, Serif, Sero, Terrace, Premier a Freestyle.

Samsung Frame je televízor navrhnutý tak, aby pripomínal umelecké dielo, aj keď sa nepoužíva, a hladko tak zapadol do vášho interiéru. Ponúka prispôsobiteľný umelecký režim a rôzne možnosti zobrazenia.

Samsung TV
Samsung Frame | Zdroj: Filip Spevár

Samsung Serif je jedinečný televízor s výrazným dizajnom inšpirovaným typografiou. Stojí samostatne ako kus nábytku a ponúka štýlový a umelecký doplnok každého obytného priestoru.

Samsung Sero je špičkový televízor, ktorý sa môže otáčať medzi orientáciou na šírku a na výšku, čo vám umožní vychutnať si obsah spôsobom, ktorý najlepšie vyhovuje vašim preferenciám, či už ide o tradičné televízne programy alebo vertikálne videá zo smartfónu.

Samsung TV
Samsung Serif | Zdroj: Filip Spevár

Samsung Terrace je vysokovýkonný vonkajší televízor navrhnutý tak, aby odolal rôznym poveternostným podmienkam vrátane dažďa, prachu a extrémnych teplôt. Má jasný displej, antireflexnú technológiu a robustnú odolnosť, vďaka čomu je ideálny pre vonkajšie priestory.

Samsung Premiere je projektor s mimoriadne krátkou projekčnou vzdialenosťou. Ponúka filmové zážitky zo sledovania so živými farbami, vysokým rozlíšením a veľkým rozsahom, vďaka čomu sa kinosály dostanú až do vášho domova.

Samsung TV
Samsung Freestyle | Zdroj: Filip Spevár

Samsung Freestyle je zas menší prenosný projektor, ktorý slúži najmä na jednoduché sledovanie obsahu. A to aj v prípade, ak nemáte nablízku TV alebo iné výstupové médium. Je určený najmä mladšej generácii a menej náročným používateľom.

Náš tip
Súťaž | MôjAndroid oslavuje 13 rokov, vyhrajte skvelé smart ceny
1.6.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+