MojAndroid

Silné postavenie spoločnosti Samsung na trhu so smartfónmi jasne deklaruje aj fakt, že menej znalí užívatelia často porovnávajú iba iPhony so smartfónmi Samsung bez ohľadu na všetky ďalšie smartfóny so systémom Android. Niet pochýb o tom, že títo dvaja hráči jednoznačne dominujú trhu a sú si navzájom konkurenciou. Pre Samsung však zostáva konkurenciou aj obrovské množstvo ďalších výrobcov Android zariadení, ktorí sa už dlhšie špecializujú na dostupné smartfóny. Práve táto skutočnosť môže byť pre kórejského giganta jedného dňa záhubou.

Podľa analytika Bena Bajarina sa tak môže stať už čoskoro. Samsung totiž podľa neho takmer do bodky kopíruje situáciu opísanej v knihe Innovator’s Dilemma. Podľa tej totiž hlavný inovátor na trhu nakoniec podľahne svojej vlastnej vedúcej pozícii a bude z trhu vytlačení menšími hráčmi. Myšlienka opisuje rastúci trh s novým produktom, kde najskôr dominujú drahé zariadenia, no postupne sa menší výrobcovia dotiahnu na lídrov a za oveľa nižšiu cenu sú schopní produkovať porovnateľne výkonné modely.

samsung-galaxy-s6-edge-plus-13

Samozrejme, niet pochýb o tom, že vlajkové lode Samsungu sú vysoko kvalitné telefóny, za ktorými mnohé lacnejšie zariadenia zaostávajú. Problémom je ale stále menšia medzera v tom, čo ponúkajú telefóny za 500 a viac EUR a v tom, čo nájdeme v dostupnejších zariadeniach s cenovkou okolo 200 – 300 EUR. To si uvedomujú aj užívatelia a pre mnohých nie je kvalitatívny nárast medzi týmito zariadeniami dostatočne vysoký na to, aby boli ochotní obetovať o toľko viac peňazí.

Analytik preto predpokladá, že klesajúci trend v dominantnosti Samsungu bude pokračovať, a to až dovtedy, kým nebude celkom zahnaný do kúta. Samsung je ale jeden z mála výrobcov, ktorí na svojich vlajkových lodiach skutočne dobre zarábajú a pre spoločnosť je zrejme nepredstaviteľné tieto zisky zanechať v prospech dostupnejších zariadení a väčšieho objemu predajov. Stále je však čas niečo zmeniť a nikde nie je napísané, že táto analýza sa musí aj naplniť. Technologický trh je veľmi dynamický a v priebehu ďalších rokov sa toho môže ešte veľmi veľa zmeniť. Len pre zaujímavosť, analytik uvádza, že podobný osud nečaká spoločnosť Apple, pretože lacné Android zariadenia nepredstavujú konkurenciu pre iPhony, ktoré sú jednoducho určené pre iných užívateľov.

Zdroj: Techpinions via phandroid

3.11.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+