MojAndroid

Spoločnosť Samsung bola jednou prvých, ktorá minulý rok priniesla na trh skladací smartfón s ohybným displejom. Investícia do tejto technológie sa jej oplatila, pretože aj tento rok podľa portálu GizmoChina dominovala trhu so skladacími smartfónmi.

Samsung má monopol aj na trhu ohybných displejov

Portál si pri tomto tvrdení opiera o štatistiku predaja skladacích smartfónov od spoločnosti DSCC. Podľa nej zakončí Samsung tento rok s trhovým podielom neuveriteľných 88 percent. Štatistika je počítaná podľa dodaných zariadení na trh. Nadvláda juhokórejského výrobcu v segmente “Foldables” je výsledkom jeho portfólia, ktorému šírkou momentálne nemôže konkurovať žiaden iný výrobca. Samsung má totiž na trhu najviac skladacích modelov – Galaxy Fold, Galaxy Z Fold 2 alebo Galaxy Z Flip v LTE a 5G variante.

trh skladacich smartfonov

 

Momentálne môže parametrami a kvalitou konkurovať Samsungu len rad Mate X od čínskej spoločnosti Huawei, ktorá je ale limitovaná zákazom USA. Skladacie véčka razr od Motoroly zákazníkov kvôli slabej výbave zase príliš nezaujali. Ďalší konkurenti ako Xiaomi alebo Oppo zatiaľ prezentovali len koncepty takýchto zariadení. A tu dominantné postavenie Samsungu nekončí. Zo všetkých ohybných displejov, ktoré boli predané v treťom štvrťroku tohto roka ich od divízie Samsung Display pochádzalo 96 percent. To ukazuje, že Samsung má monopol aj v distribúcii ohybných displejov.

 

Aká je budúcnosť?

V budúcom roku chce Samsung začať predávať konkurencii ohybné displeje s UTG sklami vo veľkom. Je tak pravdepodobné, že sa ponuka skladacích zariadení na trhu rozšíri na dvojciferné číslo. Predstavenie nových modelov sa očakáva od viacerých konkurenčných výrobcov. Dokonca sa už nejakú dobu šušká aj o riešení od americkej spoločnosti Apple, ale pravdepodobne až po roku 2021.

Samsung Galaxy Z Flip

Vďaka väčšej ponuke  by mala klesnúť aj cena skladacích smartfónov, čo poteší každého zákazníka a pomôže k ich väčšiemu rozšíreniu. Podľa analytikov má byť do roku 2025 na trhu k dispozícii 95 miliónov skladacích displejov, pričom 59 miliónov z nich bude určené pre smartphony. Samsung chce v budúcom roku svoju pozíciu s segmentu skladačiek ešte posilniť, a to hneď štyrmi ďalšími modelmi.

Samsung Galaxy Z Flip
Samsung Galaxy Z Flip

Prakticky je už potvrdený skladací smartfón Galaxy Z Fold3, ktorý by mal oproti predošlej generácii ponúknuť aj podporu pera S-pen. Dočkáme sa tiež nástupcu véčka Z Flip, ktorý by mal mať označenie Galaxy Z Flip3, aby sa číselne zladil s drahším modelom. Tretím modelom by mala byť Lite verzia Galaxy Z Fold3, ktorá má prísť o vonkajší displej, čím sa zníži jej cena. Posledným zariadením by mala byť skladačka určená výhradne pre Čínu a zrejme sa bude jednať o nástupcu modelu Galaxy W21.

Náš tip
YouTube: Čo sa na Slovensku najviac sledovalo v roku 2020?
17.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+