MojAndroid

Nové portfólio televízorov spoločnosti Samsung pre rok 2021 tvoria rady Neo QLED, MICRO LED a Lifestyle TV, pričom k ich predstaveniu vôbec prvýkrát v histórii poslúžila virtuálna podoba akcie First Look v predvečer tradičného veľtrhu CES 2021. Na slovenský trh budú novinky uvedené postupne od marca.

Ceny zatiaľ Samsung nezverejnil a rovnako nevieme ani presné dátumy príchodu na náš trh.

„V uplynulom roku sme videli, ako výraznú úlohu hrajú technológie v súčasnom živote – pomáhajú nám fungovať a zostať v kontakte s ostatnými,“ vyhlásil JH Han, riaditeľ divízie zobrazovacích zariadení v spoločnosti Samsung Electronics. „Chceme, aby budúcnosť bola dostupná pre každého a udržateľná, ale zároveň neustále hľadáme ďalšie a ďalšie inovatívne spôsoby, ako uspokojiť požiadavky zákazníkov, či už ide o zmenšenie uhlíkovej stopy našich produktov, o funkcie pre ľudí so špeciálnymi potrebami alebo o špičkový divácky zážitok pre každý životný štýl.“


Udržateľná budúcnosť dostupná pre všetkých

Samsung sa chce v nasledujúcom období výraznejšie zamerať na ekológiu. Výrobu televízorov zjednotí pod heslom “Going Green”. Výrobca pracuje na troch programoch, ktoré sú zamerané na udržateľnosť:

  • Zmenšenie uhlíkovej stopy a vylepšenia energetickej účinnosti: Samsung chce systematicky pracovať na zmenšovaní celkovej uhlíkovej stopy pri výrobe televízorov. Okrem toho budeme usilovať o nižšiu spotrebu a využitie väčšieho množstva recyklovaných materiálov v celom TV rade.
  • Udržateľná podoba balenia: Na základe spätnej väzby od zákazníkov Samsung rozširuje svoju oceňovanú koncepciu „Eko-balenie“ na všetky modely televízneho radu Lifestyle a väčšinu radu Neo QLED pre rok 2021. V rámci tohto udržateľného riešenia je možné upcyklovať (t.j. recyklovať s vyššou hodnotou) až 200 tisíc ton vlnitej lepenky ročne. Zmenšením textu a grafiky na balení navyše šetríme atrament na olejovej báze, ktorý sa na obaloch televízorov tradične používa.
  • Diaľkové ovládače so solárnymi článkami: V roku 2021 začína Samsung dodávať televízory s diaľkovými ovládačmi, ktoré je možné prostredníctvom solárnych článkov dobíjať vonkajším aj interiérovým svetlom alebo cez USB port. Ide o prvú inováciu tohto druhu, ktorá umožní počas siedmich rokov ušetriť až 99 miliónov AAA batérií[1]. Pri vývoji diaľkového ovládača upravil Samsung výrobný proces tak, aby sa dali použiť plasty z recyklovaných fliaš, takže ovládač obsahuje 24 % recyklovaného materiálu.

Nové televízory ponúkajú napríklad funkcie Caption Moving, Sign Language Zoom alebo Multi-Output Audio, ktoré ocenia ľudia s poruchami či stratou zraku a sluchu. V roku 2022 sa Samsung chystá rozšíriť funkciu Voice Guide, teda hlasovú inštruktáž pre ľudí s poruchami zraku, aj do ďalších produktových kategórií.

Rad Samsung NEO QLED sa zameral na kvalitu obrazovky

Nové vlajkové lode 8K (QN900A) a 4K (QN90A) dostali novú zobrazovaciu technológiu Neo QLED. Vďaka novému svetelnému zdroju Quantum Mini LED sa technológia QLED dostáva na novú kvalitatívnu úroveň. O precíznu prácu obrazovky sa stará technológia Quantum Matrix a výkonný obrazový procesor Neo Quantum Processor optimalizovaný priamo pre modely Neo QLED.

samsung-neo-qled

Diódy Quantum Mini LED majú až 40x menšiu výšku ako bežné LED diódy. Systém využíva tenké mikrovrstvy pre väčší počet diód súčasne. Technológia Quantum Matrix potom umožňuje ich samostatné precízne ovládanie, takže nedochádza k prežiareniu a obraz je vernejší. Súčasťou systému je aj výkonný obrazový procesor Neo Quantum Processor so schopnosťami upscalingu, čiže prevodu obrazu do vyššieho rozlíšenia.

samsung-neo-qled

Televízory tohto radu sú štíhle a elegantné s bezrámikovým prevedením. Okrem toho ponúkajú celý rad inteligentných funkcií. Nechýba Samsung Health spolu so Samsung Trainer, vďaka ktorému sa váš domov premení na telocvičňu. Hráči môžu po novom hrať v pomere strán nielen 21:9, ale aj 32:9. Chýbať nesmie ani systém Google Duo, ktorý je možné využiť na videohovory. A funkcia PC on TV umožňuje k televízoru pripojiť počítač a užívať si veľkú obrazovku naplno.

samsung-neo-qled

MICRO LED: Nová éra so špičkovým obrazom aj dizajnom

Samsung predstavil modely radu MICRO LED s uhlopriečkou 110” a 99” (279 a 251 cm), menšie verzie budú k dispozícii koncom roka. Všetky sú vybavené mikrometrovými LED diódami, vďaka ktorým nie je potrebné podsvietenie a farebné filtre známe z konvenčných LED obrazoviek. MICRO LED diódy produkujú vlastné svetlo a vďaka tomu obraz vyniká špičkovým farebným podaním a jasom. Skladá sa z 24 miliónov samostatne ovládaných diód.

micro-led

K prednostiam patrí aj dizajnové prevedenie Monolith s pomerom obrazovky k telu v hodnote cez 99 % – nie je vidieť žiadny rámček, len vynikajúci obraz. O zvuk sa postará technlógia Majestic Sound s priestorovým prevedením 5.1, pričom k tomu nie sú potrebné žiadne externé reproduktory.

samsung-micro-led

Samsung predstavuje novinky v rade Lifestyle

Záujemcovia o tento rad televízorov sa môžu tešiť na nový dizajn. Verzia The Frame pre rok 2021 vychádza z tradičnej podoby tohto modelu, ponúka však viac funkcií a tenšie prevedenie. Pôvodný The Frame prišiel na trh v roku 2017. Odnímateľný rámik bude dostupný v piatich farebných variantoch a v dvoch odlišných štýloch.

the-frame

S televízorom The Frame máte možnosť získať prístup do novej internetovej galérie Art Store, v ktorej si je možné vybrať z viac ako 1 400 starostlivo volených umeleckých diel. O kurátorstvo sa stará umelá inteligencia, ktorá pri výbere navyše zohľadňuje osobný vkus majiteľa.

samsung-the-frame

Náš tip
Toto sú tie najlepšie Smart Android TV za rok 2020
8.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+