MojAndroid

Jednou z najväčších prednosti minuloročného smartfónu Apple iPhone 12 Pro Max bol nový systém stabilizácie fotoaparátu. Rovnakú technológiu by mal podľa portálu AndroidAuthority priniesť v budúcich smartfónoch aj juhokórejský Samsung.

Aký je rozdiel medzi optickou stabilizáciou a stabilizáciou senzoru?

Výrobcovia smartfónov sa dlhodobo snažia minimalizovať ich vibrácie, aby zlepšili kvalitu obrazu fotoaparátu. Tradičným riešením tohto problému býva optická stabilizácia obrazu (OIS). Tá stabilizuje samotnú optiku fotoaparátu. Podobne riešenie využíva aj spoločnosť Panasonic v svojich vymeniteľných objektívoch pre MFT fotoaparáty.

Apple iPhone 12 | Foto: GSMarena

Spoločnosť Apple minulý rok v prípade smartfónu Apple iPhone 12 Pro Max zašla ešte ďalej. Integrovala v ňom stabilizáciu senzora fotoaparátu, čo je prednosť väčších fotoaparátov a bezzrkadloviek. Na rozdiel od optickej stabilizácie obrazu, ktorá kompenzuje chvenie objektívu fotoaparátu, tento druh stabilizácie stabilizuje celý obrazový senzor.

Samsung sa pri vývoji stabilizovaného senzoru možno spojí so značkou Olympus

Spoločnosť Samsung chce v prípade budúcich prémiových smartfónov priniesť rovnakú technológiu ako Apple, čo jej môže dať viacero nových možností. Výhodou tejto technológie je, že optika nemusí byť stabilizovaná. Tým pádom je jej konštrukcia jednoduchšia a nemusí tak vytŕčať z tela. Na druhú stranu vyžaduje implementácia technológie viac priestoru okolo senzoru.

Juhokórejský gigant pravdepodobne v smartfónoch nakoniec integruje obidva typy stabilizácie, čím dosiahne ešte lepšie výsledky pri natáčaní videí. Najnovšie sa tiež objavili informácie, že Samsung a japonská značka Olympus možno pracujú na budúcej technológii fotoaparátov pre smartfóny.

Samsung Galaxy S21 Ultra
Samsung Galaxy S21 Ultra | Foto: Redakcia


Značka Olympus, ktorá je jedným z najznámejších výrobcov MFT fotoaparátov, má s vývojom a výrobou stabilizovaných senzorov dlhoročné skúsenosti. Nedávno bola odkúpená spoločnosťou OM Digital, ktorá sa snaží o reštrukturalizáciu značky. Popri výrobe MFT fotoaparátov bude hľadať príležitosti aj na iných trhoch a ten so smartfónmi neustále rastie.

Pokiaľ skutočne Samsung príde so stabilizáciou senzoru fotoaparátu, tak sa tak stane najskôr až budúci rok v modeloch Galaxy S22. Nová generácia série Galaxy Note sa totiž podľa posledných informácií tento rok neobjaví. Použitie v pripravovanom skladacím smartfóne Galaxy Z Fold3 je tiež nepravdepodobne. Jeho hmotnosť a veľkosť by bola so stabilizovaným senzorom ešte väčšia než u minulej generácie, čo bol jeden z jej mínusov.

Náš tip
Akcia: 17 platených Android aplikácií a hier je teraz úplne zadarmo

13.4.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+