MojAndroid

Hoci nový Samsung Galaxy S5 svojím dizajnom sklamal mnohých používateľov, ktorí čakali výraznejšiu zmenu oproti predchádzajúcim dvom generáciám, prináša aj niekoľko zaujímavých vylepšení a noviniek. Jednou z nich je aj snímač odtlačkov prstov, pri ktorom sa Samsung možno trochu „inšpiroval“ Apple a iPhonom 5S. U Samsungu však snímanie funguje odlišne, namiesto podržania prsta na snímači je potrebné prejsť prstom po senzore. Rozdiel však má byť tiež v možnosti využívania snímača aplikáciami tretích strán, juhokórejský výrobca totiž na rozdiel od Apple umožní jeho využite aj iným vývojárom.

Náš tip
Samsung Galaxy S5: Horúca novinka z Barcelony [MWC 2014][Živé foto]

Apple pri uvádzaní vlastností nového iPhonu 5S vždy zdôrazňuje izolovanosť snímača odtlačkov od zvyšku hardvéru a ochranu ním získaných dát pred možným zneužitím. V telefóne dokonca údajne nie je uchovávaný ani samotný obraz odtlačku, iba údaje o ňom, pričom tie majú byť šifrované a bezpečne uložené v samostatnom a dôsledne chránenom úložisku priamo v čipsete. Výrobca tiež deklaruje, že nie sú odosielané na servery Applu, ani na iné miesta na internete.

samsung-galaxy-s5-5

U Samsungu zatiaľ nie je jasné, akým presným spôsobom sú tieto biometrické údaje uchovávané a prenášané pri komunikácii s ďalšími službami a aplikáciami, ale už samotné sprístupnenie snímača a jeho funkcionality aplikáciám tretích strán ukazuje odlišný prístup oproti americkej spoločnosti. Samsung už v tejto súvislosti oznámil napríklad partnerstvo so službou PayPal, ktorej umožní využiť snímanie odtlačkov ako potvrdzovanie pri platbách za nákupy.

Aj Apple síce umožňuje overovať platby odtlačkom, ale iba v rámci vlastného obchodu iTunes, nakoľko tam môže kontrolovať celú transakciu a bezpečnosť samotného prenosu dát. V Cupertine si zrejme už na začiatku úvah o integrovaní snímača odtlačkov do telefónu boli vedomí možnej kritiky, podozrievania a konšpiračných úvah spojených so snímaním biometrických údajov a preto si dali skutočne záležať na mimoriadnej bezpečnosti svojho riešenia. Striktnými pravidlami sa snažili odvrátiť čo i len tieň podozrenia, nutnou nevýhodou je však pritom relatívna uzavretosť a úzka využiteľnosť ich snímača odtlačkov prstov.

Samsung chce naopak dosiahnuť širšie využívanie svojho snímača, pričom ťažiť z toho môžu nezávislí vývojári. Nový snímač a jeho potenciál im dáva mnoho možností ku kreativite a môžu prísť skutočne so zaujímavými a hodnotnými riešeniami, ako už tomu bolo mnohokrát minulosti. Podľa dokumentácie k rozhraniu Pass API, ktoré ovláda snímač odtlačkov a je jednou zo 16 súčastí vývojového prostredia Samsung Mobile SDK, môžu vývojári snímač využívať na nasledovné úkony:

  • požiadať o rozpoznanie odtlačku prsta
  • zrušiť požiadavku na rozpoznanie odtlačku prsta
  • zaregistrovať odtlačok prsta cez prihlasovaciu obrazovku
  • overiť, či sa odtlačok prsta súčasného používateľa zhoduje s odtlačkom zaregistrovaným v zariadení

Okrem rozhrania Pass API sa v SDK Samsungu Galaxy S5 nachádzajú aj ďalšie nové rozhrania, umožňujúce prístup k vzdialeným senzorom, napríklad v hodinkách Gear 2 či náramku Gear Fit, a tiež prístup k senzorom S Health. Zrejme najpoužívanejším a najzaujímavejším však bude pre vývojárov práve využitie snímača odtlačkov prstov. Samozrejme, v tejto súvislosti zostáva nezodpovedaných ešte veľa otázok, najmä v oblasti zabezpečenia proti zneužitiu osobných údajov.

Zdroj: techcrunch.com

27.2.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+