MojAndroid

Technológie sa neustále vyvíjajú a toto tempo je niekedy až neuveriteľné. Jedným z najaktuálnejších trendov sú skladacie telefóny s ohybným displejom. V kategórii týchto telefónov má pevné postavenie spoločnosť Samsung. Momentálne si môžu zákazníci kúpiť už tretiu generáciu skladacích telefónov.

Galaxy Z Fold3 a Z Flip3 sú aktuálnou špičkou

V predaji je Samsung Galaxy Z Flip3 5G, ktorého najväčšou doménou je kompaktnosť, no siahnuť môžete aj po nadupanom Galaxy Z Fold3 5G so špičkovou výbavou a veľkým vnútorným displejom, ktorý je priam ideálny na prácu. Ako to celé začalo a aká je minulosť skladacích telefónov s ohybným displejom od najväčšieho výrobcu  smartfónov?

Samsung Galaxy Z Fold3
Samsung Galaxy Z Fold3 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Spoločnosť Samsung Electronics už v roku 2011 ukázala svoj prvý prototyp ohybného displeja. Málokto si v tom čase uvedomoval, že je svedkom nahliadnutia do nie tak ďalekej budúcnosti. Používatelia skladacie telefóny milujú, čo každoročne dokazuje výrazne zvyšovanie ich predajov. Napríklad v roku 2021 spoločnosť dodala 4x viac skladacích telefónov s ohybným displejom ako v roku 2020.

Samsung Galaxy Z Flip3
Samsung Galaxy Z Flip3 5G | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Kľúčom k vytvoreniu novej kategórie smartfónov bolo vynájdenie nových technológií, ktoré by to umožnili. A tie prišli nielen na poli ohybných displejov, ale aj sklápacieho mechanizmu, ktorý musí vydržať neustále denno-denné otváranie a zatváranie.

Samsung Galaxy Fold: Takto to celé začalo

Prvou lastovičkou bol Samsung Galaxy Fold, ktorý výrobca predstavil takmer pred troma rokmi, v septembri 2019. V tom čase išlo o doslova revolúciu. Na svete síce už boli prvé prototypy smartfónov s ohybnými displejmi, no žiadny z nich ani zďaleka nevyzeral tak “sexy.” Samsung nám týmto smartfónom ukázal, že ohybné displeje nie sú slepou uličkou, ale majú potenciál.

Prvý Galaxy Fold sa na slovenský trh bohužiaľ nepozrel, no jeho výbava bola prinajmenšom zaujímavá. Ponúkol výkonný procesor, kvalitné fotoaparáty, špičkové konštrukčné spracovanie a najmä dva displeje. Hlavnou pýchou bol samozrejme ten vnútorný – ohybný s uhlopriečkou 7,3 palca a rozlíšením 2152 x 1536 pixelov. 

Na trh prichádza kompaktný Samsung Galaxy Z Flip

Začiatkom roka 2020 bol predstavený Samsung Galaxy Z Flip. Taktiež skladací smartfón s ohybným displejom, avšak s úplne inou cieľovou skupinou. Zatiaľ čo Galaxy Fold cielil na najnáročnejších zákazníkov, Galaxy Z Flip predstavoval zariadenie, ktoré bolo pekné a štýlové, no zároveň aj veľmi dobre vybavené. 

Samsung Galaxy Z Flip
Samsung Galaxy Z Flip | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Galaxy Z Flip bol prvým smartfónom svojho druhu od Samsungu a séria pokračuje až dodnes. A pokračovať bude určite aj ďalej, keďže práve sérii Galaxy Z Flip sa v predajoch extrémne darí. V júli rovnakého roku bol tento smartfón doplnený o vylepšený 5G variant.

V znamení vylepšovania

V septembri 2020 dostal Galaxy Fold svojho nástupcu. Na trh prišiel Samsung Galaxy Z Fold2, ktorý priniesol množstvo vylepšení a opäť posunul latku poriadne vysoko. Obnovovacia frekvencia ohybného displeja sa zvýšila na 120 Hz, zariadenie prišlo s vylepšenou konštrukciou a matnými farebnými prevedeniami. Najmä v bronzovej farbe vyzeral naozaj výborne.

Samsung Galaxy Z Fold 2
Samsung Galaxy Z Fold2 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Vylepšený bol aj vonkajší displej, ktorý sa výrobcovi podarilo natiahnuť takmer na celú prednú stranu zariadenia. Používateľ tak získal možnosť plnohodnotne ovládať systém bez nutnosti otvárania telefónu. To samozrejme bolo možné aj v predchádzajúcej generácii, no s menším displejom to nebolo až také pohodlné.

Víťazom sa stáva…

Pravdou je, že Samsung momentálne v segmente skladacích telefónov s ohybným displejom prakticky nemá konkurenciu. Svoje portfólio neustále vylepšoval a dostali sme sa do štádia, kedy môžeme s kľudným svedomím povedať, že tieto „skladačky“ sú plnohodnotnými smartfónmi bez výrazných nedostatkov, ktoré by mohli byť spojené s technológiou ohybných displejov.

O tom, čo ponúkajú aktuálne modely si bližšie povieme v druhej časti o histórii skladacích smartfónov od Samsungu.

27.5.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+