MojAndroid

Rok 2019 je rokom, kedy sa konečne dočkáme aj spustenia sietí 5G. Zavádzať sa budú postupne po celom svete, presný termín vždy závisí od konkrétnej krajiny. Na svete ešte nie je veľa miest, kde by ste mohli rýchlosť a výhody 5G sietí využiť. Samsung však už teraz pracuje vývoji sietí šiestej generácie.

V utorok kórejská spoločnosť potvrdila, že po počiatočnom spustení 5G sietí rozšírila svoj telekomunikačný výskumný tím v Soule. Ten sa bude teraz zaoberať vývojom sietí nasledujúcej generácie. Okrem toho sa Samsung sústreďuje aj na vývoj umelej inteligencie a robotiky.

Tak skoro to nebude

Máme možnosť vidieť, že aj na 5G sieti sa pracovalo niekoľko rokov a len teraz sa veľmi pomaly dostáva medzi používateľov. To isté bude platiť aj pre siete 6G. Vývoj je zatiaľ len v úplných začiatkoch a určite pár rokov potrvá, kým si výhody novej siete budeme môcť užiť aj my.

5G na Slovensku

V januári tohto roka sme mali možnosť s Telekomom otestovať technológiu Massive MIMO, ktorá predstavuje jeden zo základných stavebných kameňov sietí 5G. Massive MIMO je technológia, ktorá dokáže násobiť kapacitné zdroje pre všetkých používateľov súčasne prihlásených na jednu bunku mobilného vysielača. Vďaka tomu dosiahnu v porovnaní s aktuálnou technológiou oveľa vyššie rýchlosti prenosu dát. Test prebiehal v spolupráci s Ericssonom a bol prvým takýmto testom na Slovensku, dokonca bol jedným z prvých v Európe.

Na spustenie 5G siete sa na Slovensku tešíme. Prinesie oveľa väčšie prenosové rýchlosti a minimálnu odozvu. Táto technológia si určite nájde viacero vhodných využití.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • frantisek

  Aj my sa tešíme. Doslova sme radosťou sami bez seba. Nestačí nám magnetizmus z elektrických káblov v stenách, žiarenie z wifín (každému po zapnutí telefónu svieti minimálne toľko sietí od susedov), nehovoriac o žiarení z mobilov, ktoré si s radosťou nosíme blízko genitálií a prikladáme k hlavám. Úplne sme hotoví z množstva antén a zosilovačov na strechách domov, pridajme k tomu ešte pár utajených “černobylov” a negatívny dopad 5G sietí a prestaňe sa vzrušovať nad kardiovaskulárnymi ochoreniami a karcinómami. Máme len to čo sme chceli. Neviem načo budú potrebné také obrovské prenosové rýchlosti ľuďom v mobiloch, keď nie sú schopní využiť ani tie čo majú k dispozícii teraz. To je ako s mobilmi – chcem viac GB OP, HDD, MpX, taký výkon, taký display a nakoniec aj tak len chatujem cez whatsapp. Takže 99% toho čo potrebujem a chcem nevyužijem. To isté bude aj s 5G.

  • Peter Kmec

   5G sieť v porovnaní so 4G sieťou nie je ani tak o prenosových rýchlostiach (áno, aj tam je obrovský nárast), ako hlavne o možnosti pripojenia X-násobne väčšieho počtu zariadení naraz pri zachovaní vyššej rýchlosti.
   5G sieť by mala mať väčšie využitie nie len v mobilných zariadeniach ako doteraz, ale malo by sa tým zlepšiť aj využitie napr. v medicíne, spravodajstve a podobne. Nehovoriac o násobne väčšom využití v prípade IoT…

+