MojAndroid

Samsung len pred nedávnom predstavil svoj nový senzor pre fotoaparáty v smartfónoch. Po uvedení pixelov s veľkosťou 0,8μm na svojich snímačoch s rozlíšeniami 48 MP a 64 MP sme zaregistrovali, že si obľúbenosť našli predovšetkým na lacnejších modeloch z Číny.

Samsung prichádza s osvedčenou praktikou

Najmenšími pixelmi na svete oficiálne disponuje senzor ISOCELL Slim GH1 z dielne juhokórejského Samsungu. Reč je o 43,7-megapixelovom snímači (7968 × 5480 pixelov) s veľkosťou pixelov 0,7μm. Jeho poslaním je priniesť vysoké rozlíšenie s malými fyzickými rozmermi.

Smartfón na obrázku: Samsung Galaxy A20e

Samsung tvrdí, že ide o optimálne riešenie pre tenké smartfóny s displejom takmer bez rámčekov. The Verge tvrdí, že Samsung sa nám tak snaží naznačiť, že pôjde o snímač určený pre prednú stranu telefónu, alebo inak povedané o “selfie” kameru. Výrobca momentálne ponúka predný fotoaparát s rozlíšením 32 MP, zatiaľ čo fyzická veľkosť pixelov činí 0,8μm.

Smartfón na obrázku: Samsung Galaxy S10

Krok, ktorý prinesie úžitok

Ak sa aspoň trochu vyznáte do fotoaparátov, tak určite viete, že malé pixely neveštia nič dobré. Pojmú oveľa menej svetla a vznikne veľké množstvo digitálneho šumu. Nuž, tieto senzory s vysokým rozlíšením fungujú o trošku inak. V tmavých svetelných podmienkach spoja 4 fyzické pixely dohromady, aby zachytili viac svetla.

Smartfón na obrázku: Samsung Galaxy A80

Výsledná fotografia tak bude vyzerať lepšie, no za cenu zníženia rozlíšenia. V prípade ISOCELL Slim GH1 sa dočkáme 10,9 MP fotografie s pixelmi veľkými 1,4μm.

Spomenieme, že kvalitu fotografií rozhodne neurčuje ich rozlíšenie v megapixeloch. Aké rozlíšenie má fotoaparát na vašom smartfóne? Ste s ním spokojní? Napíšte nám to dolu do diskusie.

Náš tip
Samsung Galaxy S10 dostáva fotografické funkcie z Note 10 a ďalšie vylepšenia

26.9.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+