MojAndroid

Vedeli ste, že každým rokom sa počet tranzistorov (mikroskopických súčiastok) vnútri integrovaných obvodov zdvojnásobuje? Tým pádom je možné produkovať stále výkonnejšie, a zároveň úspornejšie procesory, najmä pokiaľ sa jedná o čipsety pre mobilné zariadenia.

Čipset ako z budúcnosti

Aktuálne najvýkonnejšími čipmi v smartfónoch sú Qualcomm Snapdragon 855 a Apple A12 Bionic. Oba procesory pritom využívajú 7 nm proces výroby, čo znamená, že rozmer jedného tranzistora vnútri čipu činí 7 miliardtin metra. Predchádzajúca generácia pritom využívala 10 nm technológiu. Pre porovnanie, smartfón Nexus 5 z roku 2013 bol poháňaný Snapdragonom 800, ktorý bol vyrobený 28 nm technológiou.

Jednoducho povedané, čím viac tranzistorov vnútri čipu, tým väčší výkon. Viacero tranzistorov dokáže totiž pracovať energeticky úspornejšie, a zároveň dokážu zvládnuť väčšiu záťaž. Prednedávnom juhokórejský Samsung oznámil, že počiatkom budúceho roka začne s výrobou 5 nm čipsetov. Na neuveriteľnú hrúbku ľudského vlasu sa tak spoločnosti podarí zmestiť až neuveriteľných 2 000 tranzistorov. Výkon 5 nm procesora má tak oproti 7 nm stúpnuť o 10 %, pričom energetická náročnosť klesne o 20 %. Konkrétnejšie, Samsung spustí výrobu týchto extrémne technologicky pokročilých procesorov v druhom štvrťroku roka 2020.

Ďalšie články k téme “Samsung”:

Náš tip
Samsung Galaxy S10 a Galaxy S10+ | Nová aktualizácia vylepšuje snímač odtlačkov
Náš tip
Samsung Galaxy J6 dostáva Android 9.0 Pie
Náš tip
Samsung Galaxy TAB S4 10.5 získava Android 9.0 Pie
18.4.2019
Zdroj: Phone Arena

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+