MojAndroid

Do rúk sa mi dostala zaujímavá pamäťová karta od Samsungu. Ide o model PRO Endurance V30 s kapacitou 128 GB. Aj keď táto séria nie je primárne určená pre maximálne prenosové rýchlosti, ani tieto nie sú na zahodenie.

Avšak hlavnú úlohu v tomto prípade hrá výdrž. Výrobca udáva až 70 080 hodín živého natáčania. To sa hodí napríklad do vašej smart domácnosti, prípadne do kamery do automobilu. Ceny tohto typu kariet sú trochu vyššie, no nie je to nič, čo by sa nedalo zvládnuť.

Samsung PRO Endurance V30: Cena a dostupnosť na Slovensku

Samsung konkrétne tento model so 128 GB priestorom predáva oficiálne za 35,90 eur. V ponuke sú aj ďalšie pamäťové varrianty, ktoré sa líšia nielen cenou, ale aj výdržou.

Samsung PRO Endurance
Samsung PRO Endurance | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Napríklad najvyšší 256 GB model vydrží až 140-tisíc hodín nahrávania a stojí 69,90 eur. Cena týchto kariet začína na 14,90 za 32 GB variant.

Balenie aj s SD adaptérom

V rámci balenia je k dispozícii aj adaptér na klasickú SD kartu, čo považujem za nutnosť. Fotoaparáty stále vo väčšine ponúkajú práve slot na štandardnú veľkosť, mať poruke adaptér určite nie je na zahodenie. Priznám sa, že pamäťové karty v smartfóne už nejaký ten piatok nepoužívam.

Samsung PRO Endurance
Balenie Samsung PRO Endurance | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Jednak z dôvodu, že môj telefón ich nepodporuje, ale aj preto, lebo ich jednoducho nepotrebujem. To ale neznamená, že nie sú používatelia, ktorí ich vyžadujú. Pamäťové karty predsalen ponúkajú výhody, ktoré ocení nejeden technologický fanúšik.

Aj do nepriaznivého počasia

Samsung na svojich stránkach uvádza, že karty PRO Endurance nielenže dlho vydržia, ale poradia si aj s náročnejšími podmienkami. Sú odolné voči pádu aj vode. To sa hodí napríklad pri použití v exteriéri, kedy o svoje zábery len tak ľahko neprídete.

Samsung PRO Endurance
Samsung PRO Endurance | Zdroj: Miroslav Schwamber

Udávaných vyše 70-tisíc hodín záznamu je k dispozícii pri natáčaní vo Full HD rozlíšení s bitratom 26 Mbps. Na 128 a 256 GB model dáva Samsung dokonca aj päťročnú záruku. 64 GB model má trojročnú záruku a základný 32 GB variant klasickú dvojročnú.

Samsung PRO Endurance karta - 2
Samsung PRO Endurance | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Karta prešla aj ďalšími náročnými testami. Oproti bežným kartám ponúka až päťnásobne vyššiu odolnosť voči magnetom, a röntgenovému žiareniu. Zvládne dokonca aj teploty od -25 °C do +85 °C.

Reálna kapacita

Lacnejšie pamäťové karty často nespĺńajú to, čo ich výrobca sľubuje. Bežne sa stáva, že reálna kapacita karty nekorešponduje s tou skutočnou. A preto som si overil aj tento parameter. Keďže ide o model od overeného výrobcu, očakával som, že všetko bude v poriadku. A naozaj je. Počítač mi po vložení ukázal, že jej celková využiteľná kapacita je 128,14 GB.

Reálne prenosové rýchlosti

V rámci testu som vyskúšal otestovať aj prenosové rýchlosti, ktoré táto karta ponúka. Samsung na svojich stránkach oficiálne uvádza rýchlosť čítania na úrovni 100 MB/s a zápisu 40 MB/s. Test ukázal, že ďaleko od pravdy tieto hodnoty nie sú.

Samsung PRO Endurance
Rýchlosť zápisu a čítania | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V teste čítania som nameral 89,2 MB/s, čo je síce menej, ako uvádza výrobca, no prekvapil zápis na úrovni 60,2 MB/s. To je zase o 20 MB/s viac v porovnaní s oficiálnymi informáciami. Tieto čísla zabezpečia bezproblémový zápis aj čítanie 4K videa.

Záverečné hodnotenie

Ak hľadáte pamäťovú kartu do autokamery, prípadne do kamery vo vašej domácnosti, model Samsung PRO Endurance rozhodne odporúčam. Poskytuje dostatočné prenosové rýchlosti a vydrží naozaj veľa. Poteší výdrž na úrovni 70-tisíc hodín nepretržitého zápisu. Tento čas sa líši v závislosti od kapacity karty. Čím vyššia kapacita, tým viac hodín zápisu.

Samsung PRO Endurance karta
Samsung PRO Endurance | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Karty začínajú na sume 14,90 € za 32 GB variant, najdrahší 256 GB variant vás vyjde v oficiálnom Samsung e-shope na 69,90 eur. 128 GB model, ktorý som mal zapožičaný ja, stojí 35,90 €.

3.8.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+