Nie je žiadnym tajomstvom, že výrobcovia smartfónov neraz inštalujú do svojich zariadení desiatky aplikácií, ktoré by si tam samotní užívatelia sami zrejme nikdy nenainštalovali. Nechcené predinštlaované aplikácie, tzv. bloatware, sú však stálou súčasťou smartfónov a nič nenaznačuje tomu, že by sme sa týchto aplikácií mali zbaviť. To ale nič nemení na tom, že výrobcovia zariadení by mohli k problematike pristupovať inak. Čínskej spotrebiteľskej organizácií zo Šanghaja už došla trpezlivosť a výrobcov Samsung a Oppo dokonca vytiahla pred súd.
Podľa organizácie totiž títo dvaja výrobcovia porušujú práva spotrebiteľov práve v otázke preidnštalovaných aplikácií. Cieľom súdneho konania ale nie je odstrániť tieto aplikácie zo smartfónov, ale priniesť zlepšenie najmä v otázke informovaní užívateľov o tom, koľko bloatwareu v zariadeniach je a ako je možné sa ho zbaviť. Len pre porovnanie, v testoch bolo zistených 44 predinštalovaných aplikácií v jednom modeli od Samsungu a 71 aplikácií v zariadení od Oppo.
Sťažnosti sa pritom týkajú toho, že ani jedna zo spoločností neinformuje zákazníkov o počte predinštalovaných aplikácií. Okrem toho užívatelia nikde v balení nenájdu návod, ako sa týchto aplikácií zbaviť. Čo je ešte horšie, niekedy to ani nie je možné a pokiaľ užívatelia výrazne nezasiahnu do systému, tieto aplikácie bežným spôsobom ani nie je možné odinštalovať. Práve to by chcela čínska spotrebiteľská organizácia zmeniť. Množstvo predinštalovaných aplikácií totiž často spôsobuje nadmerné vybíjanie batérie či spotrebu mobilných dát, ako aj nadmernú spotrebu kapacity vnútornej pamäte zariadenia.
Oppo a Samsung majú teraz 15 dní na to, aby sa k obvineniam vyjadrili. Ak to bude potrebné, súd v Šanghaji následne stanoví dátum, kedy bude vedené oficiálne pojednávanie. V prípade úspechu dúfa spotrebiteľská organizácia, že sa objavia jednoznačné informácie o počte predinštalovaných aplikácií na baleniach zariadení a že pribudnú informácie o tom, ako sa týchto titulov zbaviť.
Zdroj: China Consumers Association via slashgear