MojAndroid

Spoločnosť Samsung predstavila s vlajkovými modelmi Galaxy Note 20 a Galaxy Note 20 Ultra svoju poslednú verziu grafickej nadstavby One UI 2.5. Tento týždeň ju dostal aj minuloročný model Samsung Galaxy Note 10+. Výrobca už ale dokončuje aj ďalšiu verziu Samsung One UI 3.0, ktorú teraz priblížil portál AndroidPolice. Youtube kanál JimmyIsPromo navyše priniesol pekné videoporovnanie nadstavby One UI 3.0 nad systémom Android 11 s jej staršou verziou.

Rýchle nastavenia a notifikácie

Prvou okamžite viditeľnou zmenou je nový vzhľad notifikačnej lišty a tlačidiel rýchleho nastavenia. Zatiaľ čo u verzie One UI 2.5 sa po potiahnutí notifikačnej lišty najprv zrolovala len z časti, tak v prípade One UI 3.0 sa zroluje až na spodnú čas displeja.

Navyše je takto rozbalená notifikačná lišta v novej verzii mierne priehľadná. Po druhom potiahnutí a zobrazení celej ponuky tlačidiel zaberajú hodiny s dátumom väčší priestor než tomu bolo v nadstavbe  One UI 2.5. Vďaka tomu sú tlačidla dostupnejšie palcu aj pri väčšom displeji.

One UI 2.5 vs One UI 3.0

Konverzácie a prehrávač médií

Konverzácie v notifikačnej lište sa v novej verzii zoradia ako prvé. Na ďalších miestách sú dve kategórie – urgentné  a tiché notifikácie. Rovnaký systém radenia notifikácií ale ponúka natívne aj systém Android 11. Prehrávač médií, ktorý sa pôvodne zobrazoval ako klasická notifikácia má vo One UI 3.0 vyhradené vlastné miesto v notifikačnej lište.

Notifikácie môžu byť zobrazené v stručnej alebo detailnej forme. Výborným vylepšením je aj história notifikácií, kde si môžete nájsť staršie notifikácie, ktoré ste omylom potiahnutím zmazali. Túto funkciu si ale musíte najprv v nastaveniach aktivovať.

One UI 2.5 vs One UI 3.0

Notifikačné bubliny a nové ovládanie hlasitosti

Notifikácie z komunikačných aplikácií ako je Messenger alebo WhatsApp sa môžu zobrazovať v notifikačných bublinách systému Android 11 alebo špeciálnych popup oknách nadstavby One UI. Používateľ sa môže rozhodnúť, čo mu viac vyhovuje. Zmenou prešli aj ovládacie prvky hlasitosti, ktoré teraz majú posuvník zobrazený vo vertikálnej polohe namiesto horizontálnej.

One UI 2.5 vs One UI 3.0

Domáca obrazovka, uzamknutá obrazovka a Always-On displej

Ak vo One UI 3.0 urobíte na domovskej obrazovke dvojité kliknutie na prázdnom mieste, tak tým uzamknete smartfón. Zoznam aplikácií má v novej verzii menej transparentné pozadie. Priečinky už nezobrazujú 16 ale len 12 aplikácií v mriežke 3×4. Vyhľadávanie aplikácií v novej verzii zobrazuje aj návrhy. Po dlhom stlačení ikonky aplikácie sa jej vybrané funkcie zobrazia nad akčnými tlačidlami a nie pod nimi ako v nadstavbe One UI 2.5. Zoznam posledných spustených aplikácií má svetlejšie pozadie.

One UI 2.5 vs One UI 3.0

Ikonka snímača odtlačkov na uzamknutej obrazovke má novú animáciu a hodiny s notifikáciami sa zobrazujú  o niečo nižšie. Ikonka uzamknutia obrazovky sa zobrazuje v strede pod dierou pre selfie fotoaparát. Písmo v notifikačnej lište je šedšej farby, aby bolo viac viditeľné na rôznych typoch pozadia. K widgetom pre uzamknutú obrazovku sa dostanete kliknutím na hodiny. Na Always on displeji si môžete nechať okrem pôvodných typov hodín a farieb zobraziť aj nové GIF obrázky.

Nastavenia a aplikácie

Položka Samsung účtu je v Nastaveniach viditeľnejšia a zobrazená nad položkami nastavení, ktoré dostali nové ikonky. Režim šetrenia batérie má dve nové položky – minimálne a rozšírené šetrenie. Vďaka preskupeniu položiek v tomto menu sa používateľ ľahšie dostane k informáciám o batérii. Zosilňovač kvality obrazu videí ponúkne jeho jednoduchšiu aktiváciu u nainštalovaných aplikácií pre video. Nová funkcia v nastaveniach umožní nechať zapnutý displej, keď sa na neho dívate. Negatívnou zmenou môže byť zrušenie volania alebo poslania správy kontaktu jeho jednoduchým potiahnutím do strany. V novej verzii musíte kontakt predtým otvoriť.

One UI 2.5 vs One UI 3.0

Správca aplikácií je rozdelený na aplikácie od Samsungu a aplikácie tretích strán. Nastavenie Wi-Fi sietí má nový vzhľad a ľahší prístup k rozšírením možnostiam. Zmenou prešiel aj vzhľad aplikácií Bixby Routines, Samsung Internet, Samsung Pass, Samsung klávesnica, Galéria, Kalendár, Kontakty a Telefón. U poslednej menovanej pribudla možnosť vybrať, ako sa má zobraziť fotografia kontaktu pri prichádzajúcom hovore a akej farby má byť pozadie za ňou.

Náš tip
Aplikácia Tatra banka vie otvoriť Živnostenský účet, chatbot Adam je múdrejší
20.9.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+