MojAndroid

Piatkový verdikt patentového sporu medzi spoločnosťami Samsung a Apple nenechal dlho čakať na reakcie. Zatiaľ, čo Samsung hovorí o „najhoršom scenári, ktorý sa mohol stať“, analytik Gene Munster z Piper Jaffray sa vyjadril, že „verdikt nebude mať vplyv na Android, ako taký“. Munster si myslí, že Samsung bol na tento prípad pripravený a má dostatok prostriedkov na to, aby toto rozhodnutie „ustál“.

„Ak sa pozrieme na to, čo znamená toto rozhodnutie bitky medzi Samsungom, a Apple pre platformu Android a trh, nemusíme sa obávať veľkých zmien. Samsung bude naďalej ponúkať výhodné, cenovo dostupné a konkurencieschopné telefóny, ktoré budú môcť konkurovať najväčším rivalom, ako je Apple so svojim iPhone. Je potrebné veriť, že na trhu zvíťazí skutočná ponuka inovatívnych softvérových a hardvérových riešení pre koncového zákazníka a veríme, že tak ako Samsung, aj Apple, sa budú naďalej snažiť prinášať svoje výrobky v tomto trende.“

„Môžeme však očakávať, že týmto sa celá vojna v podstate len začína, keďže výrobcov, ktorí sú obviňovaní zo strany spoločnosti Apple na porušovanie patentov je podstatne viac. Rozhodnutie súdu v prípade Samsung vs. Apple tak môže znamenať precedens, ktorý môže zasiahnuť ďalších dodávateľov operačného systému Android na svojich zariadeniach. No predpoklad je, že nebude mať až taký vplyv na trhovom raste a na samotný operačný systém Android. Pokračujeme v našom 4-ročnom výhľade na trh mobilných zariadení, ktorý sľubuje pozitívne vyhliadky operačného systému Android v kombinácii s iOS do roku 2015, ktoré hovoria až o 85 percentnom podiely na trhu s mobilnými zariadeniami.“

V dôsledku piatkového rozhodnutia sa k celej záležitosti vyjadrila aj spoločnosť Google, keďže Samsung je v podstate najväčším odberateľom a dodávateľom operačného systému spoločnosti Google – Androidu.

 „Súd posúdil vo svojom rozhodnutí porušenie a platnosť patentových nárokov spoločnosti Apple. Väčšina z nich sa nedotýka jadra operačného systému Android a niektoré sa opäť prešetrujú Americkým patentovým úradom. Mobilný priemysel sa pohybuje rýchlo vpred a všetci výrobcovia – vrátane nováčikov – budujú svoju cestu na myšlienkach, ktoré tu boli desaťročia. Pracujeme s našimi partnermi, aby spotrebiteľ dostal inovatívne a cenovo dostupné produkty a nechceme nič na tom meniť a obmedzovať.“

Samsung však pracuje už na odvolaní, ktoré by malo priniesť zmiernenie trestu pre spoločnosť za kopírovanie dizajnu a iných porušení patentových nárokov spoločnosti Apple. Odvoláva sa pritom na fakt, že „žiadna porota nemôže na základe predložených dôkazov dospieť k obdobnému rozhodnutiu“.

Samozrejmosťou je, že rozhodnutie súdu proti spoločnosti Samsung, nenechalo dlho čakať ani na reakciu trhov a búrz.  Reakciou trhov na piatkové rozhodnutie a platbu Samsungu spoločnosti Apple je pokles akcií spoločnosti Samsung na celosvetových trhoch po ich otvorení v dnešný deň.

„Obe spoločnosti sú uprostred bitky, ale ja si nemyslím, že je to negatívne pre spoločnosť Samsung. V konečnom dôsledku, Samsung vlastní 65 000 patentov, zatiaľ čo Apple ich má na konte „len“ 9000. Navyše, Samsung využíva svoje kapacity na to, aby dodával inovatívne spracovanie výrobkov pre spoločnosť Apple,“  vyjadril sa anonymný správca Hong Kong Hedge Fund.

Na domácej burze v Kórei, akcie spoločnosti Samsung klesli o 7,7 percenta, čo znamená vo výpočte zníženie hodnoty spoločnosti o 12 miliárd dolárov! Ostatní analytici znižujú akcie a ich pokles o približne 4 až 5 percent.

Na druhej strane, po otvorení amerického burzového trhu a po začatí obchodovania akcií spoločnosti Apple, tieto vyskočili za niekoľko hodín obchodovania o 12 dolárov nahor, čo je približne 1,77 percenta na hodnotu 674 amerických dolárov.

Na verdikt doplatila aj spoločnosť Google, keď ešte počas piatku klesli jej akcie o 5,63 amerických dolárov, čo predstavovalo 0,83 percenta a konečnú hodnotu akcií na úrovni 673 amerických dolárov.

„Rozhodnutie súdu je naozaj nákladná lekcia pre spoločnosť Samsung, ale je to zároveň príležitosť na vytvorenie skutočnej alternatívy k hardvéru spoločnosti Apple s viac inovatívnymi prvkami a nápaditosťou v budúcnosti. Samsung môže so svojimi nápadmi obísť konštrukčné zmeny, vytvoriť rýchlejší smartfón s dotykovou obrazovkou, ktorý bude prinášať modernizáciu a zavedenie nových technológií, ako sú flexibilné displeje, ktorými môže odlíšiť svoje zariadenia ako Galaxy S II a Galaxy Note od zariadení spoločnosti Apple,“  vyjadril sa Morgan Stanley v poznámke pre investorov.

Zdroj:  KoreaTimes, Forbes, PCMag, The Verge, GlobeandMailYahooFinance

27.8.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+