MojAndroid

Najnovšie štatistiky distribúcie smartfónov medzi výrobcami hovoria o tom, že Samsung je naďalej najväčším výrobcom inteligentných telefónov vo svete. Pred druhým Apple má veľký nárast, no obaja giganti na prvých dvoch pozíciách zaznamenali medziročný pokles trhového podielu, a to aj napriek tomu, že predali viac smartfónov.

Samsung a Apple kraľujú, no majú silného konkurenta

Samsung predal o takmer dva milióny kusov smartfónov viac ako v mesiacoch apríl až jún v minulom roku. Aj napriek tomu ale trhový podiel mierne klesol, a to z 22,7 % na 22,1 % v roku 2017. Podobný trend preukazuje aj spoločnosť Apple. Tá síce predala viac smartfónov (41 miliónov tento rok oproti 40,4 milióna vlani), jej trhový podiel však klesol z 11,8 % na 11,4 %.

Naopak, veľmi sa darilo výrobcom na treťom, štvrtom a piatom mieste. Tieto obsadili čínski výrobcovia Huawei, OPPO a Xiaomi. Najväčší relatívny nárast pritom zaznamenala spoločnosť OPPO, ktorá si polepšila z 18 miliónov predaných kusov v Q2/2016 na súčasných 29,5 milióna, čo činí 8,2% trhový podiel. Veľmi dobrý štvrťrok má za sebou spoločnosťou Huawei, ktorá má aktuálne 10,7% trhový podiel a pomaly ale isto už atakuje druhú pozíciu, ktorá dlhodobo patrí Apple.

Trh stále rastie

Za svoje výsledky sa nemusí hanbiť ani Xiaomi. Čínsky zázrak predal 23,2 milióna kusov smartfónov, čo je o 8,5 milióna viac ako vlani v rovnakom období. Aj preto spoločnosti so 6,4% trhovým podielom patrí piata priečka. Je ale pravdepodobné, že postupná distribúcia smartfónov v ďalších krajinách toto číslo posunie výrazne vpred.

Celkovo si trh so smartfónmi polepšil o 6 % oproti minulému roku, keď sa počas druhého štvrťroka 2017 predalo 360 miliónov kusov smartfónov.

Zdroj: Strategy Analytics via GSM Arena

2.8.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+