MojAndroid

Celých 25 rokov bola spoločnosť Intel každý rok neohrozene najväčším výrobcom čipov na svete. Minulý rok sa ale stala historická udalosť. Juhokórejská spoločnosť Samsung zosadila Intel z trónu najväčšieho výrobcu počítačových čipov. Aspoň teda z pohľadu príjmov. Podľa koncoročnej finančnej správy divízie Samsungu pre výrobu čipov mala spoločnosť príjem 69 miliard dolárov. Kalifornský konkurent Intel dosiahol nižší príjem a to 62,8 miliard dolárov. Slovo konkurent ale nie je úplne presne. Obe spoločnosti sú síce výrobcovia čipov, priamo na trhu si momentálne až tak nekonkurujú.

Konkurencia alebo nie?

Intel ovláda trh s procesormi do PC a serverov. Procesory z jeho fabriky nájdeme v 90 % počítačov od malých laptopov až po servery v datacentrách a superpočítačoch. Samsung pre zmenu dominuje na poli operačných pamätí a pod palcom má aj jednu tretinu trhu s SSD. A jeho ARM procesory nájdeme nielen v jeho smartfónoch, tabletoch a televízoroch, ale aj v konkurenčných výrobkoch. Čipy od Samsungu sa tiež začínajú objavovať v automobilovom priemysle.

Skvelý rok 2017, slabší posledný štvrťrok

Celkové príjmy spoločnosti Samsung vo všetkých divíziách za rok 2017 boli 225 miliárd dolárov. Celkový zisk celej spoločnosti za rok 2017 bol 50,7 miliárd dolárov. V poslednom štvrťroku 2017 dosiahli celkové príjmy 62 miliárd dolárov a prevádzkový zisk bol 14 miliárd dolárov. To sú opäť vysoké čísla, ale v medziročnom porovnaní s posledným štvrťrokom 2016 ide o 3,2 percentný pokles.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+