MojAndroid

Čína už dlhodobo slúži západným spoločnostiam ako montovňa ich produktov vďaka lacnej pracovnej sile. Napriek dlhodobej kritike otrockých pracovných podmienok v čínskych továrňach ju využíva väčšina technologických gigantov. Nápis Made in China nenájdeme len pri produktoch amerického Applu, ale aj jeho juhokórejského konkurenta Samsungu. Práve on ale prekvapivo podľa tlačovej agentúry Reuters končí výrobu vo svojich čínskych továrňach.

O prácu príde skoro 6 000 zamestnancov

Samsung má samozrejme továrne po celom svete vrátane Európskej únie. V čínskej továrni v meste Huizhou ale v roku 2017 vyrobil až 63 miliónov z celkovo 394 miliónov vyrobených smartfónov. Práve táto jeho továreň by mala byť čoskoro uzavretá. Bola postavená ešte v roku 1992 a zamestnávala až 6-tisíc pracovníkov. Spoločnosť presunie výrobu na menej nákladný trh, ako je India alebo Vietnam. K podobnému kroku sa nedávno odhodlala aj japonská spoločnosť Sony.

Výrobné zariadenia budú premiestnené na iné globálne výrobné miesta v závislosti od našej globálnej výrobnej stratégie založenej na potrebách trhu.

Samsung

Podiel Samsungu na čínskom trhu klesá

Juhokórejský gigant samozrejme neopúšťa čínsky trh úplne. Naďalej tam bude predávať svoje smartfóny napriek tomu, že jeho podiel na čínskom trhu klesá.

V Číne si ľudia kupujú lacné smartfóny od domácich značiek a špičkové telefóny od spoločností Apple alebo Huawei. Spoločnosť Samsung má len malú nádej na zvýšenie svojho podielu. 

Park Sung-soon, analytik spoločnosti Cape Investment & Securities

Celosvetovo má ale Samsung stále najväčší podiel predaných smartfónov. Okrem predaja svojich zariadení si bude v Číne nechávať vyrábať niektoré svoje modely u ODM výrobcov. Príkladom sú viaceré smartfóny radu Galaxy A.

Náš tip
Samsung Galaxy Tab S6 5G: Prvý 5G tablet pôjde čoskoro do predaja

 

4.10.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+