Spoločnosť Samsung predstavila tri nové fotografické senzory pre mobilné zariadenia. Majú pomenovania Isocell HP9, Isocell GNJ a Isocell JN5. Takéto sú konkrétne parametre nových čipov. Pre aké zariadenia budú určené? Podrobnosti zverejnil samotný juhokórejský gigant Samsung.
Isocell HP9
Isocell HP9 je prvý 200 MP senzor určený pre teleobjektívy. Fyzická veľkosť pixelov činí 0,56 μm v optickom formte 1/1,4″. Má špeciálnu patentovanú vysokorefrakčnú mikrošošovku s novým materiálom zvaným ako “HP9”. Zachytávanie svetla je tak podstatne lepšie a taktiež je ho možné aj lepšie nasmerovať na zodpovedajúci RGB farebný filter. Senzor je o 12 % citlivejší na svetlo a zlepšené boli aj zaostrovacie schopnosti, a to až o 10 %.
Isocell HP9 by tak mohol excelovať aj v podmienkach so slabším okolitým osvetlením. Horšie svetlo je totiž aj dnes veľkou výzvou pre teleobjektívy. Technológia Tetra Pixel spája 16 MP dokopy (4×4) pre vytvorenie výsledného 12 MP obrázku s veľkosťou pixelov 2,24 μm. Vytvárať tak bude možné aj pekné portrétové fotografie, a to aj za slabého svetla. Algoritmus “remosaic” pomáha senzoru ponúknuť kvalitné výsledky aj pri 12-násobnom hybridnom priblížení, pričom samotný teleobjektív by ponúkal 3-násobné optické priblíženie.
Isocell GNJ
Ide o dual pixel senzor, ktorý disponuje 50 miliónmi pixelov o fyzickej veľkosti 1 μm vo formáte 1/1,57″. Každý jednotlivý pixel hostí dve fotodiódy, čím je možné dosiahnuť veľmi rýchly a presný autofocus, ktorý je porovnateľný s ľudským okom. Senzor zároveň zbiera presné informácie o snímaných farbách a výsledný záber je verný realite. Isocell GNJ kombinuje technológiu dual pixel s funkciou priblíženia v senzore, čo umožňuje jasnejšie videozáznamy a vyššie rozlíšenie obrázkov bez artefaktov alebo “moiré” vzorov v režime fotografie.
Nová vylepšená antireflexná vrstva s vysokou priepustnosťou (ARL), spolu s patentovanou vysokoreflexnou mikrošošovkou, nielenže zvyšuje príjem svetla a znižuje nežiadúce odrazy, ale tiež zaisťuje, aby tmavé oblasti zachovali svoj dramatický vzhľad. To vedie k realistickejším fotografiám s dobre zachovanými detailmi. Okrem toho, Isocell GNJ obsahuje vylepšený izolačný materiál pixelov v hlbokej priekopovej izolácii (DTI), čo minimalizuje presluchy medzi susednými pixelmi. Všetky zmieňované inovácie boli dosiahnuté so znížením spotrebou energie, pričom sa dosiahlo zlepšenie o 29 % v režime náhľadu a 34 % pri režime videa pri rozlíšení 4K a snímkovej frekvencii 60 fps.
Isocell JN5
Tretí predstavený fotografický čip, Isocell JN5, disponuje 50 miliónmi pixelov o veľkosti 0,64 μm vo formáte 1/2,76″. Technológia dvojitého vertikálneho prenosového hradla (Dual VTG) zvyšuje prenos náboja v pixeloch, čím výrazne znižuje šum pri veľmi nízkom osvetlení a zaisťuje vyššiu kvalitu obrazu. Využitím technológie Super Quad Phase Detection (Super QPD), Isocell JN5 upravuje mieru zaostrenia porovnávaním fázových rozdielov vertikálne aj horizontálne, zachytávajúc aj tie najmenšie detaily rýchlo pohybujúcich sa objektov s minimálnym chvením.
Ďalej, JN5 má vyššie schopnosti zachytávania HDR scén zosilňovaním analógovej informácie o svetle, ktoré vstupuje do senzora, na dva samostatné signály. Tie sú následne digitalizované a spájané do jednej informácie pre rozšírenie farebného rozsahu produkovaného fotografickým čipom. Implementácia algoritmov “remosaic” na hardvérovej úrovni zlepšuje rýchlosť snímania fotoaparátu a umožňuje priblíženie v reálnom čase v režime náhľadu a taktiež aj snímania bez akéhokoľvek oneskorenia. Isocell JN5 je pritom mimoriadne všestranný senzor a bude ho možné použiť v hlavných aj vedľajších snímačoch, vrátane ultra-širokouhlých, predných a aplikovať ho bude možné aj ako teleobjektív.
Konkurencia
Okrem spoločnosti Samsung vyrába fotografické čipy aj japonská firma Sony. Z ďalších výrobcov stoja za zmienku výrobcovia Onsemi, ams AG, OmniVision Technologies, SK Hynix, Galaxycore či STMicroelectronics.