MojAndroid

Je známy fakt, že spoločnosť Samsung si pre fotoaparáty svojich smartfónov vyrába vlastné snímače a využíva pri nich technológiu Samsung ISOCELL. Tento týždeň predstavila podľa portálu GSMarena jej najnovšiu verziu Samsung ISOCELL 2.0. Má vylepšiť citlivosť fotoaparátov na svetlo a spresniť reprodukciu farieb.

Samsung ISOCELL 2.0 spracuje ešte viac svetla než predošlá generácia

Prvú verziu technológie Samsung ISOCELL 1.0 uviedla spoločnosť Samsung ešte v roku 2013. Jej úlohou bolo zaviesť fyzické bariéry medzi pixelmi, čím sa znížili úniky fotónov do susedných pixelov (tzv. presluchy – crosstalk). To významne vylepšilo farebnú presnosť a aj schopnosť absorbovať respektíve spracovať viac svetla.

Samsung ISOCELL 2.0
Zdroj: Samsung.com

Neskôr prišla technológia ISOCELL Plus, ktorá zmenila materiál tejto bariéry v hornej časti pixelov, ktorý bol pôvodne kovový. Hoci stále obsahoval trochu kovu, jeho odrazivosť bola lepšia a pohlcoval menej svetla. Ako sa zdá, tak ani to Samsungu nestačí a preto prináša novú verziu technológie Samsung ISOCELL 2.0.

Tá má pre zmenu vďaka viac reflexnému materiálu zlepšiť odrazivosť spodnej časti bariéry. To umožní usmerniť viac svetla k fotodióde s nižšími stratami, čím sa zvýši citlivosť čipu. Bariéry by mali zabrániť aj tzv. presluchom. Samsung by tým mohol naďalej zmenšovať pixely, pričom tým potlačí negatívne javy spojené s ich zmenšujúcou sa plochou. Všetko by malo viesť ku kvalitnejším fotografiám pri horšom svetle s presnejšími farbami.

Kedy sa dočkáme prvých fotoaparátov s novou technológiou?

Samsung ukázal novú technológiu Samsung ISOCELL 2.0 na videu, ale bohužiaľ neukázal reálny foto snímač s touto technológiou. Posledným jeho predstaveným snímačom je 50-megapixelový Samsung ISCELL GN2, ktorý by sa mohol objaviť v smartfóne XiaomI Mi 11 Ultra.

Samsung Isocell GN2
Zdroj: Samsung.com

Foto snímač s technológiou Samsung ISOCELL 2.0 bude pravdepodobne predstavený spoločne s ďalšou vlajkovou loďou Samsungu. Tej by sme sa mohli dočkať už v auguste. Nová technológia by mala Samsungu pomôcť prekonať 200-megapixelové rozlíšenie foto snímača. Dlhodobým cieľom je pritom 600-megapixelový snímač, pretože rozlíšenie ľudského oka odpovedá 576 megapixelom.

Náš tip
Samsung Galaxy S10 Lite: Aktualizácia s nadstavbou One UI 3.1 spustená
6.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+