MojAndroid

Nový kognitívny čip od IBM, ktorý pracuje na rovnakých princípoch ako ľudský mozog, použil Samsung pri testovaní svojho najnovšieho obrazového senzoru. Výhody tohto spojenia spočívajú najmä v rýchlosti spracovania dát a minime spotrebovanej energie.

Čip, ktorý pozostáva z 4096 jadier, tvorí milión digitálnych neurónov s približne 256 miliónmi synaptických spojení. To zaručuje enormné rýchlosti pri spracovaní konkrétnych úloh. V tomto prípade pri spracovaní obrazu, ktorý je možné zaznamenávať s rýchlosťou až 2000 snímkov za sekundu. Dnes sú pritom v mobiloch bežné snímkovacie frekvencie na úrovni 120 FPS. Za takto vysokú rýchlosť vďačí spôsobu, ako senzor s čipom od IBM pracuje. Namiesto toho, aby zaznamenával každú snímku úplne nanovo, tak na spracovanie posiela iba tie časti obrazu, pri ktorých došlo ku zmenám. V priemere pritom spotrebuje iba 300 miliwattow energie, čo je asi stotina toho, čo by na rovnaký účel spotreboval bežný počítačový procesor – v prípade mobilných čipsetov je to asi desatina.

20160811-ibm-truenorth-chip-board-001
Malá základná doska pre kognitívny čip True North od IBM. Zdroj: CNET

Takéto spojenie obrazového snímača a kognitívneho čipu nájde využitie pravdepodobne v mobilných zariadeniach, kamerách, ale aj pri rozpoznávaní gest. Pomocou nich je možné ovládať napríklad televízor, a to zo vzdialenosti 3 metrov. Kedy sa však dočkáme prvých komerčne dostupných zariadení s touto technológiou zatiaľ nie je známe.

Zdroj: engadget

 

15.8.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+