MojAndroid

Súčasné smart hodinky od Samsungu už niekoľko rokov využívajú systém Wear OS od Google, ale nebolo tomu vždy tak. Predošlé modely bežali na vlastnom systéme Tizen OS. Ak nejaké z nich ešte vlastníte, tak vás asi nepoteší správa, že im čoskoro skončí podpora. Informáciu priniesol holandský portál GalaxyClub.

Tizen OS je tu už 12 rokov

Tizen OS vznikol v roku 2012 transformáciou staršieho systému Bada, a rovnako ako predchodca, mal byť využívaný aj v smartfónoch. V nich sa ale nikdy neuchytil a zákazníci ho poznajú len zo smart hodiniek a hlavne zo smart televízorov. Navyše Samsung v roku 2021 predstavil Galaxy Watch 4, ktoré ako prvé hodinky vymenili Tizen OS za Wear OS od Googlu.

Samsung Galaxy Watch4
Samsung Galaxy Watch 4 boli prvým modelom s Wear OS

Bolo teda logické, že jeho podpora v nositeľných zariadeniach skôr či neskôr skončí. To sa teraz bohužiaľ potvrdilo. Od 30. septembra už používatelia hodiniek s Tizen OS nebudú môcť kúpiť platené aplikácie pre tento systém. Dozvedeli sa o tom prostredníctvom upozornenia v obchode Galaxy Store.

Samsung Galaxy Watch3
Posledným modelom s Tizen OS boli Samsung Galaxy Watch3

Od 31. mája budúceho roka už nebudú môcť sťahovať ani bezplatné aplikácie a ďalší obsah z Galaxy Store. Budú si tak musieť vystačiť len s nainštalovanými aplikáciami. A aby toho nebolo málo, tak od 30. septembra 2025 nebudú môcť sťahovať a aktualizovať už ani zakúpené aplikácie a obsah.

Ktorých konkrétnych zariadení sa týka koniec podpory?

Podpora pre Tizen OS v smart televízoroch by mala naďalej pokračovať. Ukončenie podpory sa tak týka len nositeľných zariadení bežiacich na operačnom systéme Tizen OS. Využívali ho aj staršie smart náramky Samsung Gear Fit 2 a Fit 2 Pro, ktorým rovnako skončí podpora. Konkrétne by sa jej ukončenie malo týkať nasledujúcich modelov:

  • všetkých smart hodiniek a náramkov s označením  Gear
  • Samsung Galaxy Watch
  • Samsung Galaxy Watch Active
  • Samsung Galaxy Watch Active 2
  • Samsung Galaxy Watch 3
Náš tip
Anketa: Ktoré funkcie by ste chceli, aby priniesol Android 15?
4.6.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+