MojAndroid

Minimálne rámiky či zahnuté displeje. To sú súčasné dizajnové trendy, ktorými sa riadia mnohí výrobcovia smartfónom. Priekopníkom v tomto smere je práve spoločnosť Samsung. To ale neznamená, že nedokáže vyrobiť telefón zameraný najmä na funkčnosť. Práve takým je nový Samsung Galaxy Xcover 4. Ten prichádza približne dva roky po poslednom modeli z tejto série a je úplným protikladom toho, čo symbolizujú posledné vlajkové lode kórejského giganta. V dobrom zmysle slova.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Balenie a Konštrukcia – robustný a odolný

Samsung Galaxy Xcover 4 nám prišiel zabalený v provizórnej krabičke, ktorá určite nezodpovedá tej, v ktorej bude zariadenie balené v oficiálnom predaji. Našli sme tu iba nabíjačku a USB kábel, a tak nevieme zhodnotiť oficiálne predajné balenie.

Už pri prvom pohľade na Samsung Galaxy Xcover 4 je zrejmé, že nejde o štandardný telefón. Práve naopak, novinka je určená pre konkrétnu kategóriu ľudí, ktorá uprednostňuje funkčnosť pred dizajnom. Neznamená to, že Xcover 4 je škaredý, no určite vás svojimi krivkami neočarí tak, ako napríklad nové modely Galaxy S8 a Galaxy S8+.

Telefón má rozmery 146,2 x 73,3 x 9,7 mm hmotnosť 172 gramov. Napriek plastovej konštrukcii a menšiemu 5″ displeju tak ide o pomerne veľké zariadenie. To má ale obrovské výhody – telefón totiž disponuje štandardmi IP68 a MIL-STD-810G, vďaka čomu vydrží rôzne nešetrné zaobchádzanie.

Môžete ho ponoriť do 1,5-metrovej vody po dobu 30 minút a vyjde bez ujmy. Vojenský štandard zasa zaručuje odolnosť voči vysokej a nízkej teplote, voči teplotným šokom, pádu z výšky približne 1,2 metra a mnohé ďalšie. Štandard je pomerne flexibilný, no v prípade telefónu to znamená výrazne zvýšenú odolnosť pri nešetrnejšom zaobchádzaní, a to najmä v exteriéri.

Pre takéto zaobchádzanie sú určené aj pogumované hardvérové tlačidlá, ktoré sú umiestnené pod displejom a ktoré bez problémov stlačíte aj v rukaviciach. Okrem tradičného tlačidla napájania a dvojtlačidla hlasitosti nájdeme na ľavej strane ja špeciálne tlačidlo Xcover, ktorému viete naprogramovať takmer akúkoľvek funkciu pri jednoduchom aj dlhom stlačení. Nechýba 3,5-milimetrový jack hore a microUSB port v spodnej stene.

Zadný kryt je odnímateľný a ukrýva odnímateľnú batériu, ako aj slot na microSD kartu a SIM kartu. Práve zadný kryt obsahuje gumové tesnenie, ktoré chráni batériu a karty pred vodou. Aj zadný kryt je vyrobený z plastu, ktorý sa dobre drží v ruke a nešmýka sa. Je mierne drážkovaný, podobne, ako bočné steny telefónu. Vďaka tomu ide o jeden z najmenej šmykľavých smartfónov, ktoré nám za posledné roky prešli rukami. To pri skutočnej práci určite oceníte.

Ako sme spomínali, telefón je určený pre úzku skupinu ľudí. Môže ísť o robotníkov, ale aj horolezcov či turistov. Ocenia ho tí ľudia, ktorí si nechcú brať so sebou extrémne drahé zariadenie a zároveň požadujú istú úroveň odolnosti, ktorú im bežné smartfónu neposkytujú.

Hoci telefón sme netestovali v každom scenári, pre ktorý je certifikovaný, predsa sme ho vyskúšali párkrát zhodiť zo stola a aj sme ho opláchli vodou. Nemal s tým žiaden problém a neostali na ňom ani žiadne stopy. Nejde o model, ktorý by svoju odolnosť skrýval pod povrchom, práve naopak – robustná konštrukcia priam žiada o to, aby ste ju otestovali.

Displej – v exteriéri má ťažkosti

Napriek tomu, že Samsung Galaxy Xcover 4 je určený do náročných vonkajších podmienok, na priamom slnku je práca s ním pomerne náročná. Môže za to skutočne lesklé sklo na displeji, ktoré výrazne sťažuje prácu v slnečnom exteriéri.

Jas displeja je pritom viac než dostatočný a v bežných podmienkach v interiéri nebudete často potrebovať ani polovičnú úroveň jasu. Samotný displej má 5″ a rozlíšenie 1280 x 720 pixelov. Aj to jasne naznačuje, že nie je primárne určený na pokročilú prácu s multimédiami. Odvďačí sa vám ale menšou spotrebou batérie, čo bude pre cieľovú skupinu zákazníkov tohto zariadenia často oveľa dôležitejšie ako vyššie rozlíšenie.

V ostatných smeroch je displej na Samsung Galaxy Xcover 4 priemerný. Pozorovacie uhly nie sú zlé, no aj tu zohráva rolu veľmi lesklé sklo na displeji. Zobrazenie farieb vás ničím nenadchne. Ide o IPS LCD jednotku, no je zrejmé, že tu výrobca pomerne dosť šetril a ponúkol iba minimum pre pohodlné používanie telefónu.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
16.6.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+