MojAndroid

Spoločnosť Samsung už dlhý čas aktívne figuruje vo sfére nositeľnej elektroniky, pričom úroveň svojich produktov posúva čoraz vyššie. Prvým veľkým krokom vpred bola služba SmartThings, ktorá vám pomáha spravovať všetky vaše inteligentné zariadenia. Nasledovalo rozšírenie v podobe SmartThings Find, vďaka ktorému ste dokonca mohli zisťovať polohu svojich inteligentných hodiniek či slúchadiel Galaxy Buds.

Tým to ale nekončí. Samsung nelení, a nie je to tak dávno, čo predstavil inteligentné prívesky SmartTag a SmartTag+. Ide o ďalší stupienok v pomoci pri hľadaní nešikovne odložených alebo priamo stratených predmetov a zariadení. V tejto recenzii sa pozrieme na to, čo všetko ponúka model Samsung Galaxy SmartTag+.

Samsung Galaxy SmartTag+ | Foto: Jakub Marcin

Balenie, konštrukcia a batéria

Balenie SmartTag+ je, aj s prihliadnutím na predajnú cenu, jednoduché. Po otvorení malej krabičky v nej nájdete akurát tak základnú dokumentáciu a samotný prívesok. V dokumentácii sa navyše nachádza len stručný návod na pripojenie k aplikácii. Nechýba však odkaz na webovú stránku, kde sa nachádza kompletná používateľská príručka, ktorá už obsahuje obsiahlejšie informácie.

Samsung Galaxy SmartTag+ | Foto: Jakub Marcin

Prívesok má rozmery 39,1 x 39,1 x 9,9 milimetrov a je vyrobený z matného plastu. Logo Samsung svieti na jednej strane, názov modelu na druhej. Zadná časť s logom Samsung plní funkciu krytu chrániaceho batériu typu CR2032, ktorá by mala kľúčenku zvládnuť napájať až niekoľko mesiacov.

Na prednej strane sa nachádza tlačidlo, ktoré v závislosti od počtu, či dĺžky stlačenia, plní rôzne funkcie. Tie mu priradíte v samotnej aplikácii SmartThings. Čo sa týka odolnosti, Samsung o IP certifikácii mlčí, no zariadenie by malo disponovať minimálne certifikáciou IP53. To zaručuje, že prach prívesku nijak neublíži.

Samsung Galaxy SmartTag+ | Foto: Jakub Marcin

V ideálnych podmienkach, by sa SmartTag+ mal vedieť so smartfónom cez Bluetooth spojiť až na vzdialenosť 120 metrov. V realite ideálne podmienky existujú len málokedy, no pri viacerých testoch som nemal žiaden problém udržať silné spojenie so zariadením v rámci celého dvojposchodového domu.

Prvé spustenie

Po vybalení z krabičky bolo potrebné prívesok spárovať so smartfónom, čo sa vám, bohužiaľ, podarí len v prípade, ak vlastníte modely značky Samsung.

Samotný proces spárovania je rýchly a jednoduchý. Po spustení aplikácie je potrebné ťuknúť na tlačidlo „+“ a riadiť sa pokynmi na obrazovke. Ja osobne som s párovaním problémy nemal a počas procesu sa mi ešte aj aktualizoval softvér v prívesku.

Funkcie a aplikácia

Na to aký je Galaxy SmartTag+ malý, ponúka naozaj veľké množstvo funkcií. Jeho primárnym účelom je pomoc s vyhľadaním vašich vecí vo chvíľach, kedy ich najviac potrebujete a neviete si spomenúť, kam ste ich odložili. Pre plnohodnotné používanie je potrebné doinštalovať nástroj SmartThings Find, ktorý vám aplikácia sama ponúkne.

Po úspešnom pripojení prívesku, budete na domovskej stránke vidieť mapu so zariadeniami. SmartTag+ ponúka okrem vyhľadávania pomocou Bluetoothu aj vyhľadávanie pomocou GPS. Do GPS módu sa prívesok prepne po istom čase vtedy, keď stratí Bluetooth spojenie. GPS je presné a prívesok sa počas testovania nachádzal presne tam, kde to ukazovala mapa v smartfóne.

Po rozkliknutí možnosti SmartThings Find, môžete zariadenie prezvoniť, navigovať k nemu a hľadať ho v blízkom okolí. Ak ste pri prívesku veľmi blízko, navigácia sa vám nespustí. Vtedy prichádza na rad možnosť hľadania v blízkosti. Tá je založená na sile signálu a spojenia s príveskom. Mne táto funkcia fungovala bezproblémovo, no ukazovateľ signálu mal niekoľkosekundové oneskorenie, ale nebolo to nič vážne. Na záver si stačí prívesok prezvoniť. Počas prezváňania sú dostupné dve úrovne hlasitosti.

Okrem osobných vecí, môžete SmartTag+ pripevniť aj na obojok vášho domáceho miláčika, vašu batožinu a prípadne ho môžete umiestniť aj do vášho auta. Ak ho stratíte, je ho možné nájsť aj pomocou iných Samsung smartfónov, no to som žiaľ nemal možnosť vyskúšať. Je treba podotknúť, že celý prenos údajov je šifrovaný.

Samsung Galaxy SmartTag+ | Foto: Jakub Marcin

Zaujímavým prvkom prívesku je aj tlačidlo umiestnené v jeho strede, ktorému môžete priradiť niekoľko funkcií. Rýchlym dvojitým stlačením dokážete prezvoniť svoj smartfón v prípade, že ho neviete nájsť. Podmienkou je, aby bol smartfón v dosahu Bluetooth spojenia, prípadne v dosahu smartfónu, ktorý má v aplikácii prihlásený ten istý účet ako na hľadanom zariadení. Ak prezváňanie spustíte, tak bude smartfón zvoniť na najvyššej hlasitosti po dobu jednej minúty, a to aj v prípade, že hlasitosť zvonenia je v nastaveniach znížená, alebo úplne vypnutá.

Jednorazovým stlačením tlačidla môžete napríklad ovládať inteligentné osvetlenie vo vašej domácnosti, poslať správu členom vašej skupiny prípadne spustiť zvolenú „Scénu“. Rovnako môžete priradiť funkciu aj dlhšiemu podržaniu.

Aplikácia SmartThings ponúka ešte možnosť vyhľadania neznámych značiek vo vašom okolí. To pomôže nájsť neznáme prívesky v okolí pohybujúce sa s vami, pomocou ktorých by vás mohol niekto sledovať. Vyhľadávanie trvá jednu minútu a je ho možné spustiť aj na pozadí.

V nastaveniach si je ešte možné vybrať tón vyzváňania vášho prívesku a skontrolovať kapacitu batérie.

Samsung Galaxy SmartTag+ | Foto: Jakub Marcin

SmartTag+ sa oproti klasickému modelu SmartTag líši podporou technológie ultrawideband (UWB). Tá vám v spolupráci so zariadeniami podporujúcimi rovnakú technológiu, konkrétne Galaxy S21 Ultra, Galaxy S21+, Galaxy Note20 Ultra a Galaxy Z Fold2, pomôže nájsť váš prívesok vďaka navigácii v rozšírenej realite.

Zhrnutie

Samsung Galaxy SmartTag+ je naozaj zaujímavý „zlepšovák“. Za cenu pohybujúcu sa približne okolo hodnoty 50 EUR, získavate prívesok nabitý funkciami, pri ktorom je však potrebné počítať s istými kompromismi. Primárnu úlohu, ktorou je hľadanie stratených vecí, si podľa môjho názoru plní na sto percent, nakoľko zobrazovaná poloha bola vždy presná. 

Jedným z mínusov tohto modelu je nižšia výdrž batérie oproti základnej verzii. Na druhú stranu, vyvažuje to prítomnosť väčšieho množstva funkcií. Druhým mínusom je obmedzená podpora len pre Samsung zariadenia. Taktiež si myslím, že bonusové funkcie, ako napríklad programovanie tlačidla sú fajn, no aby to fungovalo, je treba sa s tým vyhrať.

Samsung Galaxy SmartTag+ | Foto: Jakub Marcin

Myslím si, že aj napriek nie veľmi nízkej cene sú prívesky SmartTag zaujímavou voľbou. Pripevniť ho na kľúče, alebo do kufra, je to najmenej čo môžete urobiť, aby ste o svoje osobné veci už viac neprišli.

Konkurencia

Priamym konkurentom je tu v tomto prípade Apple AirTag. Ten ponúka takmer rovnaké funkcie ako SmartTag+. Jeho výhodou sú jedine o niekoľko milimetrov menšie rozmery a podpora UWB v základnej verzii s o niečo nižšou cenou. Na tele Apple AirTag sa však žiadne tlačidlo ako má SmartTag a SmartTag+ nenachádza, preto mu chýbajú aj vyššie spomínané funkcie spojené s týmto tlačidlom.

Náš tip
Test Xiaomi Mi Watch: Zlatá stredná cesta do každej situácie
20.5.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+