MojAndroid

Všetko sa začalo v roku 2010. Práve v tomto roku bol predstavený prvý smartfón z radu Galaxy S od Samsungu. Práve Galaxy S sa stal pravdepodobne najznámejším radom smartfónov na svete. Každý jeden model ponúkal niečo nové, výnimočné. Niečo, čo konkurencia nemala. O špecifikáciách snáď ani nemá význam písať, vždy sa jednalo o vlajkové lode s maximálnym výkonom, kvalitným displejom, fotoaparátom a niečím navyše.

Samsung Galaxy S9 technické parametre:

  • Procesor: Exynos 9810, osemjadrový
  • Displej: Super AMOLED, 2960 x 1440p, 5,8″ (S9+ 6,2″)
  • Pamäť: 6 GB RAM (S9+ 6 GB), 64/128 GB úložisko
  • Fotoaparát: 12 MP, video 4K@60fps, 720p@960fps (S9+ duálny, telefoto 12 MP)
  • Batéria: 3000 mAh (S9+ 3500 mAh)

Samsung Galaxy S9 a S9+

Ako to už býva zvykom, Samsung začiatkom roka predstavil ďalšie dva vlajkové modely pre rok 2018. Samsung Galaxy S9 a S9+ sú už na trhu takmer celý rok, no stále sa jedná o vlajkové modely výrobcu. Smartfóny sa od seba líšia len celkovými rozmermi, uhlopriečkou displeja, kapacitou batérie a väčší model disponuje dvoma objektívmi fotoaparátu:

  • 5,8″ vs 6,2″ displej
  • 3000 mAh vs 3500 mAh batéria
  • S9+ obsahuje druhý 12 MP objektív fotoaparátu (zabezpečuje dvojnásobný optický zoom)

Dizajn sa oproti predchodcom veľmi nezmenil, no nejaké odlišnosti by sme našli. Najdôležitejšou zmenou je pozícia skeneru odtlačkov prstov, ktorý je umiestnený oveľa vhodnejšie. Samotné línie zariadení sú jemne ostrejšie a pôsobia dospelejším dojmom.

Prelomové fotoaparáty

Fotoaparát prešiel viacerými zmenami. Obidva modely ponúkajú zhodný primárny objektív, avšak S9+ prichádza ešte s ďalším, pomocou ktorého dokážete scénu priblížiť dvojnásobne bez straty kvality a pomôže aj pri vytváraní portrétových fotografií. Hlavný snímač ponúka rozlíšenie 12 MP, nechýba optická stabilizácia obrazu a ešte jedno eso v rukáve. Je ním premenlivá clona. Samsung Galaxy S9 je prvým smartfónom, ktorý disponuje fotoaparátom s premenlivou clonou. Za dobrých svetelných podmienok budete fotiť s clonou f/2.4, v prípade horších podmienok sa prepne na f/1.5. Všetko funguje automaticky, nemusíte nič nastavovať. Pokiaľ by ste však predsa len chceli nastaviť inú clonu, akú si vyberie samotné zariadenie, môžete tak urobiť v PRO režime.

Ďalším významným vylepšením je možnosť nahrávať super-spomalené video až s 960 snímkami za sekundu. Takýto záznam bude vyhotovený v HD rozlíšení a s veľmi obmedzenou dĺžkou. Výsledok však rozhodne stojí za to, no musíte sa uistiť, že ste v dostatočne osvetlenom priestore. Inak to ani neskúšajte.

Vyšší výkon

Oproti predchodcovi sa, samozrejme, zvýšil aj výkon, procesor Exynos 9810 Octa je výkonovo na úrovni Snapdragonu 845. Operačná pamäť je 4 GB, resp. 6 GB vo väčšom modeli. Zariadenia prišli na trh s predinštalovaným Androidom 8.0 Oreo, nedávno sa dočkali aktualizácie na najnovší Android 9.0 Pie.

Ďalšie pokračovanie radu

Od predstavenia prvého Galaxy S smartfónu ubehlo už poriadne veľa času. Už o pár dní sa dozvieme, ako bude vyzerať a čo všetko ponúkne najaktuálnejšia vlajková loď od Samsungu, model Galaxy S10, ktorý bude už desiatym pokračovaním úspešného radu renomovaného výrobcu. Nejaké úniky už máme a o niektorých funkciách vieme, avšak jeho presná špecifikácia stále zostáva pod rúškom tajomstva.

Ďalšie články zo série Samsung RETRO:

Čo sme už napísali o Samsungu Galaxy S10:

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Samsung.

20.2.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+