MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita: Všetky najnovšie pripojenia

Ako už býva dobrým zvykom, vlajkové lode ponúkajú také moderné druhy pripojenia, ktoré bežný používateľ nestihne počas životnosti zariadenia ani využiť. Inak to nie je ani v prípade modelu Samsung Galaxy S9+, ktorý okrem štandardného mobilného pripojenia ponúka pripojenia k sieťam LTE-A Cat18 s rýchlosťami do 1200 Mbps.

Oveľa viac nás však teší, že Samsung bude aj na Slovensku predávať model s podporou dvoch SIM kariet. Oba sloty majú podporu pre 4G, aj keď súčasne môžete mať 4G aktivované na jednej karte. Aj tak však ide o skvelú pridanú hodnotu, ktorú určite mnohí používatelia ocenia.

Samozrejmosťou je tiež bohatá výbava rôznych senzorov, ako sme už pri vlajkových lodiach Samsung zvyknutí. Nájdeme tu preto skener dúhovky, barometer, skener srdcového tepu či merač SpO2. Zároveň nechýba moderné pripojenie Bluetooth v5.0 či plná podpora GPS vrátane GLONASS, BDS a GALILEO.

Ako obyčajne, aj teraz tak vlajková loď spoločnosti Samsung ponúka všetky typy pripojenia, ktoré by ste očakávali a ešte aj oveľa viac. Nás teší, že všetky pripojenia, ktoré sme aktívne využívali, fungovali na 100 %. Po celý čas testovania sme v telefóne mali dve SIM karty a ani raz sme nespozorovali žiadnu stratu signálu či zhoršenie kvality tam, kde by sme to neočakávali. Hovory boli veľmi čisté a hlasné, nevypadávalo nám Bluetooth pripojenie a ani pripojenie k Wi-Fi.

Fotoaparát: Tu je najviac inovácií

Už sme spomínali drobné zmeny, ktoré priniesla nová generácia smartfónov Samsung. Najväčší rozdiel oproti vlaňajším modelom je však bez pochýb fotoaparát, a to práve vo väčšom modeli S9+. Ten a aj jeho menší súrodenec ponúkajú úplne nový 12MP fotoaparát s premenlivou clonou f/1.5, resp. f/2.4. Väčší model má navyše ešte aj sekundárny snímač, ktorý zabezpečuje 2-násobný optický zoom.

V prvom rade treba povedať, že clona f/1.5 je najmenšia s akou sme sa pri smartfónoch s Androidom stretli. V praxi by to malo znamenať pekný efekt rozmazaného pozadia pri fotení makro fotografií a zároveň lepšiu svetelnosť pri fotení v horších svetelných podmienkach. Práve na tomto princípe pracuje premenlivá clona v automatickom režime – pri dostatku svetla je nastavená clona na f/2.4 za účelom zostrenia fotografií. Ak je svetla málo, v automatickom režime sa clona prepne na f/1.5 a umožní vám použitie kratšej uzávierky či zníženia hodnoty ISO a tým aj šumu vo fotografii.

V praxi sú rozdiely pri použití f/1.5 a f/2.4 viditeľné najmä pri množstve svetla, ktoré prenikne na snímač. To v preklade znamená, že vo väčšine prípadov budete mať nižšiu clonu pri fotení v horších svetelných podmienkach a vyššiu pri dobrom svetle, teda presne tak, ako je to nastavené v automatickom režime. Clonu môžete prepínať manuálne v profesionálnom režime, no pokiaľ nechcete dosiahnuť nejaký umelecký efekt, zrejme ju budete mať nastavenú tak, ako by bola nastavená aj v automatickom režime. Na fotografiách vyššie je tiež možné spozorovať mierne nižšiu hĺbku ostrosti a menej detailov pri priblížení s clonou f/1.5.

Ten funguje aj tento rok výborne. Vylepšený bol HDR+ režim, ktorý automaticky kombinuje viacero fotografií do jednej tak, ako sme zvyknutí pri smartfónoch Google Pixel. Výsledky sú skutočne fantastické. Fotografie majú dostatok detailov, krásne (a tradične trochu sýtejšie) farby a výborný dynamický rozsah. Platí to aj pri fotkách v horšom osvetlení, kde sa menej strácajú detaily v tmavších častiach fotografie.

Duálny fotoaparát tiež ponúka portrétový režim, ktorý ale nepatrí medzi naše obľúbené funkcie na Galaxy S9+. Jednak tento efekt nie je na takej úrovni ako v prípade konkurencie a zároveň má telefón tak kvalitný fotoaparát, že neradi kazíme krásne fotografie umelými efektami. Oveľa praktickejší je však 2-násobný zoom, ktorý je možné dosiahnuť sekundárnym fotoaparátom s dvojnásobne dlhším ekvivalentom ohniskovej vzdialenosti (26 mm, resp. 52 mm). Tieto priblížené fotografie sú skutočne ostré a kvalitné a pridávajú tak úplne nové možnosti fotografovania v porovnaní s čisto digitálnym priblížením.

Novinky neobišli ani video. Samsung tu dohnal konkurenciu od Apple a umožňuje nahrávanie 4K videa s frekvenciou 60 FPS. Toto video je naozaj extrémne detailné a kvalitné. Výborne funguje aj optická stabilizácia a záznam zvuku. Samsung tu znovu potvrdzuje, že v natáčaní videa patrí medzi absolútnu špičku na trhu. Pripravte sa ale na to, že 4K video s frekvenciou 60 FPS zaberá poriadne veľa miesta, u nás to bolo približne 500 MB/minútu.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Okrem toho pribudol nový režim so superspomalenými zábermi. 960fps video je na okamih extrémne spomalené a ukáže vám úplne nový rozmer videa. Ako aj pri smartfónoch Sony Xperia, ktoré túto funkciu ponúkli aj vlani, aj tu platí, že pre natáčanie takéhoto videa potrebujete dostatok svetla. Naše testovacie video bolo natočené počas zamračenej oblohy v doobedných hodinách, no výsledok je aj tak plný šumu.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Poteší však automatické spustenie superspomaleného efektu. Stačí, keď spustíte režim a počkáte, kým v štvorci na obrazovke nastane nejaký pohyb. Nemusíte tak efekt spúšťať manuálne a je väčšia pravdepodobnosť, že sa vám podarí zachytiť presne to, čo chcete.

Zmenami prešla aj celá aplikácia fotoaparátu. Tu sa medzi režimami prepínate po novom posúvaním doľava a doprava. Je to veľmi efektívne a praktické. Navyše, zobrazenie a poradie režimov si môžete dodatočne nastaviť.

Bez zmien však zostal predný fotoaparát, ktorý ale stále patrí medzi tie lepšie. Stále platí, že autofocus nenájdeme na množstve iných zariadení a celkovo sú selfie so smartfónom Galaxy S9+ veľmi kvalitné, najmä za pekného počasia.

Celkovo tak patrí kamera na Samsung Galaxy S9+ medzi jeho najväčšie výhody oproti minuloročným modelom, ale aj väčšine konkurencie. Telefón ponúka atraktívne inovácie a pozitívne zmeny, ktoré by sme radi videli aj na smartfónoch ostatných výrobcov. Premenlivá clona je zaujímavá novinka, ktorú možno nevyužije každý, no ide o ďalší prvok, ktorý je možné ovládať manuálne. Aj to ocenia fotografi, ktorým na smartfónoch stále chýba úroveň kontroly, na ktorú sú zvyknutí z plnohodnotných digitálnych fotoaparátov.

Potešia aj drobné či väčšie softvérové zmeny a novinky, ktoré sú prevažne iba pozitívne. Jednou z nových funkcií je aj tzv. AR emoji, teda akási obdoba Animoji zo smartfóni iPhone X. V prípade Samsungu to funguje tak, že telefón vytvorí z vašej fotografie rad GIF animácií, ktoré môžete voľne šíriť medzi priateľov. Úroveň podoby je však iba minimálna a ide skôr o dočasnú zábavku ako skutočne využiteľnú funkciu. Zároveň ale ide o demonštráciu schopností platformy Google AR Core, takže môžeme očakávať, že v budúcnosti sa tento druh technológie bude zlepšovať.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

9.3.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+