MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Tradičný Samsung

Hoci Samsung Galaxy S9+ prichádza s predinštalovaným systémom Android 8.0 Oreo a nadstavbou Experience UX 9.0, zmien oproti poslednej generácii je veľmi málo a bežný používateľ si ich sotva všimne. Po dizajnovej stránke sa nezmenilo prakticky nič. Zamknutá obrazovka, domovské obrazovky, lišta s upozorneniami a rýchlymi nastaveniami, menu s aplikáciami a nastavenia ostali prakticky nezmenené.

Pribudli drobnosti typu rýchlych akcií pri dlhom podržaní ikony na domovskej obrazovke či v menu s aplikáciami. Keďže launcher od Samsungu má k tejto akcii priradenú aj ďalšiu funkciu (všetky možnosti typu Odstrániť ikonu, odinštalovať aplikáciu, atď. sa tiež zobrazujú pri dlhom stlačení), výrobca vyriešil problém tak, že zobrazuje dva druhy akcií pri dlhom stlačení – pôvodné nižšie a nové nad nimi nad nenápadným oddeľovačom.

Pri stlačení ikony fotoaparátu tak môžete vykonať akcie spojené s ikonou, ako aj rýchlo spustiť automatický či selfie režim. Podobne fungujú aj ďalšie ikony aplikácií, ktoré funkcie podporujú.

Hoci sa v systéme veľa nezmenilo, to neznamená, že riešenie od Samsungu nie je zaujímavé. Práve naopak – nájdete tu obrovské množstvo nastavení a funkcií, ktoré by ste v čistom systéme Android hľadali iba márne. Medzi naše najobľúbenejšie patria detailné nastavenia nočného režimu, ktorý je možné nastaviť od úsvitu po súmrak. Toto automatické nastavenie sa prispôsobuje podľa aktuálneho dátumu a vy tak nemusíte brať ohľad na aktuálne časy východu a západu slnka.

Samozrejme, prepracovaný je aj Always-on režim, ktorý je v podaní Samsungu zrejme tým najlepším na trhu. Nielenže tu vidíte hodiny, dátum a informácie o batérii, ale na čiernej zamknutej obrazovke sa zobrazia aj ikony notifikácií a vy jediným pohľadom viete zistiť, či ste niečo zmeškali.

Ani tento rok nechýba v telefóne asistent Bixby, ktorý je rovnako užitočný ako vlani. Má svoje prednosti, ale aj svoje muchy. Ak ste boli jeho fanúšikom pri poslednej generácii smartfónov Samsung, budete ho radi používať aj teraz. V opačnom prípade ho môžete ignorovať a tlačidlo Bixby môžete vypnúť rovnako, ako pri generácii S8.

Novinkou je inteligentné rozpoznávanie tváre kombináciou skeneru dúhovky a štandardného rozpoznávania tváre. Výsledok má byť bezpečnejší ako klasické rozpoznávanie tváre, no rýchlejšie ako tradične zdĺhavé skenovanie dúhovky. Bezpečnosť tohto riešenia posúdiť nevieme, no počas používania telefónu sa nikto iný do nášho telefónu nedostal. Zároveň je toto riešenie rýchlosťou veľmi podobné štandardnému skenovaniu tváre, a tak mu nemáme veľmi čo vyčítať.

Celkovo sa tak v systéme S9+ veľa nezmenilo. Drobné zmeny sú vítané, no nezmenila sa žiadna fundamentálna vlastnosť nadstavby Epxerience UX. Ak ste boli jej fanúšikom v minulosti, nič vás tu neprekvapí. Ak ste ale v minulosti systému v Samsung smartfónoch neholdovali, tento rok sa to s najväčšou pravdepodobnosťou nezmení. Nezmenilo sa ani množstvo predinštalovaných aplikácií, ktoré je už tradične vysoké a balíček do Google dopĺňa celý rad titulov od Samsungu a Microsoftu.

Multimédiá: Takmer dokonalý

Ak hľadáte smartfón, ktorý sa stane vaším plnohodnotným multimediálnym centrom, ste tu na správnej adrese. Samsung Galaxy S9+ má (takmer) všetky predpoklady na to, aby ste si na ňom užívali multimédiá všetkých možných druhov.

Základom pre to je fantastický displej. Každý obrázok či text na ňom vyzerá fantasticky, videá a fotky sú krásne a farebné, text je ostrý a skvelo čitateľný. Vďaka pretiahnutému telu si užijete na jednej obrazovke viac obsahu najmä v dobre optimalizovaných aplikáciách a sociálnych sieťach.

Podporu HDR tiež využijete naplno – na sieti YouTube si môžete pozerať videá v 2K rozlíšení s HDR zobrazením. Práve takto najjednoduchšie odhalíte kvality displeja použitého v S9+. Pokojne si telefón vieme predstaviť v obchode, kde sú na ňom spustené iba tieto videá v slučke a sme si istí, že by to bolo pre mnohých používateľov dostatočný dôvod na kúpu.

Samozrejmosťou pre plnohodnotný multimediálny zážitok je aj výkon, ktorého má telefón viac než dosť. Veľmi dôležitou súčasťou telefónu pre čo najlepší multimediálny zážitok je aj výdrž batérie. Tej sa budeme venovať v samostatnej časti recenzie, no práve tu má telefón najväčšie nedostatky. Práve náročnejšie operácie, ako streamovanie videa či hudby, dokážu dať batérii v S9+ poriadne zabrať.

Na druhej strane, Samsung Galaxy S9+ je jedným z posledných high-end telefónov tradičných výrocbov, ktoré ponúkajú 3,5mm jack pre slúchadlá. Toto je veľmi vítaná mutlimediálna pomôcka. Navyše, pribalené slúchadlá AKG hrajú veľmi dobre a hoci nepatria medzi špičku na trhu, hravo prekonajú väčšinu slúchadiel, ktoré nájdete pribalené k novému telefónu.

Vítaný doplnok je aj stereo zvuk, ktorý stavia na spodnom reproduktore a hlasnom reproduktore nad displejom. Vďaka tomu aj pri práci s telefónom v režime na šírku máte stále jeden reproduktor, ktorý je otočený vašim smerom. Výsledok je tak lepší ako pri vlaňajších modeloch, najmä v hladine hlasitosti a priestorovosti. Samotná kvalita zvuku sa však rapídne nezlepšila a ak chcete telefón používať na prehrávanie hudby, odporúčame vám slúchadlá alebo externý reproduktor.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

9.3.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+