MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita: Všetky najnovšie pripojenia

Ako už býva dobrým zvykom, vlajkové lode ponúkajú také moderné druhy pripojenia, ktoré bežný používateľ nestihne počas životnosti zariadenia ani využiť. Inak to nie je ani v prípade modelu Samsung Galaxy S9, ktorý okrem štandardného mobilného pripojenia ponúka pripojenia k sieťam LTE-A Cat18 s rýchlosťami do 1200 Mbps.

Oveľa viac nás však teší, že Samsung bude aj na Slovensku predávať model s podporou dvoch SIM kariet. Oba sloty majú podporu pre 4G, aj keď súčasne môžete mať 4G aktivované na jednej karte. Aj tak však ide o skvelú pridanú hodnotu, ktorú určite mnohí používatelia ocenia.

Recenzia Samsung Galaxy S9 | Foto: Redakcia

Samozrejmosťou je tiež bohatá výbava rôznych senzorov, ako sme už pri vlajkových lodiach Samsung zvyknutí. Nájdeme tu preto skener dúhovky, barometer, skener srdcového tepu či merač SpO2. Zároveň nechýba moderné pripojenie Bluetooth v5.0 či plná podpora GPS, vrátane GLONASS, BDS a GALILEO.

Ako obyčajne, aj teraz tak vlajková loď spoločnosti Samsung ponúka všetky typy pripojenia, ktoré by ste očakávali a ešte aj oveľa viac. Aj v prípade menšieho modelu S9 sme počas testovania celý čas používali aktívne pripojené dve karty – z jednej sme čerpali dáta, druhú sme využívali na volania a SMS.

Všetky typy pripojenia fungovali absolútne bez problémov, nemali sme žiadne problémy s kvalitou a stabilitou signálu a nespozorovali sme ani žiadne nevysvetliteľné výpadky či zaváhania. Prepínanie medzi funkciami dvoch kariet je tiež veľmi jednoduché prostredníctvom nastavení systému, ktoré sú zrozumiteľné a intuitívne.

Fotoaparát

Najväčšou zmenou v novej línii vlajkových lodí od Samsungu je práve fotoaparát. Kým zmien je viac v modeli S9+, aj menší súrodenec ponúka úplne novú kameru. Tá prináša prepracovaný snímač, ale najmä optiku s premenlivou clonou.

V prvom rade treba povedať, že clona f/1.5 je najmenšia s akou sme sa pri smartfónoch s Androidom stretli. V praxi by to malo znamenať pekný efekt rozmazaného pozadia pri fotení makro fotografií a zároveň lepšiu svetelnosť pri fotení v horších svetelných podmienkach. Práve na tomto princípe pracuje premenlivá clona v automatickom režime – pri dostatku svetla je nastavená clona na f/2.4 za účelom zostrenia fotografií. Ak je svetla málo, v automatickom režime sa clona prepne na f/1.5 a umožní vám použitie kratšej uzávierky či zníženia hodnoty ISO a tým aj šumu vo fotografii.

V praxi sú rozdiely pri použití f/1.5 a f/2.4 viditeľné najmä pri množstve svetla, ktoré prenikne na snímač. To v preklade znamená, že vo väčšine prípadov budete mať nižšiu clonu pri fotení v horších svetelných podmienkach a vyššiu pri dobrom svetle, teda presne tak, ako je to nastavené v automatickom režime. Clonu môžete prepínať manuálne v profesionálnom režime, no pokiaľ nechcete dosiahnuť nejaký umelecký efekt, zrejme ju budete mať nastavenú tak, ako by bola nastavená aj v automatickom režime. Na fotografiách vyššie je tiež možné spozorovať mierne nižšiu hĺbku ostrosti a menej detailov pri priblížení s clonou f/1.5.

Automatický režim funguje aj tento rok výborne. Vylepšený bol HDR+ režim, ktorý automaticky kombinuje viacero fotografií do jednej tak, ako sme zvyknutí pri smartfónoch Google Pixel. Výsledky sú skutočne fantastické. Fotografie majú dostatok detailov, krásne (a tradične trochu sýtejšie) farby a výborný dynamický rozsah. Platí to aj pri fotkách v horšom osvetlení, kde sa menej strácajú detaily v tmavších častiach fotografie.

Menší Samsung Galaxy S9 tak neumožní využívať 2-násobný zoom bez strát či portrétový režim založený na dvoch fotoaparátoch, no napriek tomu tu takýto režim nájdeme a funguje veľmi podobne ako v prípade väčšieho modelu. Bezstratové 2-násobné priblíženie sa iba softvérovo zreplikovať nedá, no odhliadnuc od tejto funkcie je fotoaparát na S9 prakticky identický s tým, ktorý nájdeme na väčšom modeli S9+.

Vítaných vylepšní sa dočkalo aj video. Samsung tu dohnal konkurenciu od Apple a umožňuje nahrávanie 4K videa s frekvenciou 60 FPS. Toto video je naozaj extrémne detailné a kvalitné. Výborne funguje aj optická stabilizácia a záznam zvuku. Samsung tu znovu potvrdzuje, že v natáčaní videa patrí medzi absolútnu špičku na trhu. Pripravte sa ale na to, že 4K video s frekvenciou 60 FPS zaberá poriadne veľa miesta, u nás to bolo približne 500 MB/minútu. Oceníte tak aj možnosť použitia pamäťovej karty, no uistite sa, že karta zvládne záznam takéhoto videa, pretože ide o zápis skutočne veľkého množstva údajov v krátkom čase.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Okrem toho pribudol nový režim so superspomalenými zábermi. 960fps video je na okamih extrémne spomalené a ukáže vám úplne nový rozmer videa. Ako aj pri smartfónoch Sony Xperia, ktoré túto funkciu ponúkli aj vlani, aj tu platí, že pre natáčanie takéhoto videa potrebujete dostatok svetla. Naše testovacie video bolo natočené počas zamračenej oblohy v doobedných hodinách, no výsledok je aj tak plný šumu.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Poteší však automatické spustenie superspomaleného efektu. Stačí, keď spustíte režim a počkáte, kým v štvorci na obrazovke nastane nejaký pohyb. Nemusíte tak efekt spúšťať manuálne a je väčšia pravdepodobnosť, že sa vám podarí zachytiť presne to, čo chcete.

Recenzia Samsung Galaxy S9 | Foto: Redakcia

Zmenami prešla aj celá aplikácia fotoaparátu. Tu sa medzi režimami prepínate po novom posúvaním doľava a doprava. Je to veľmi efektívne a praktické. Navyše, zobrazenie a poradie režimov si môžete dodatočne nastaviť.

Bez zmien však zostal predný fotoaparát, ktorý ale stále patrí medzi tie lepšie. Stále platí, že autofocus nenájdeme na množstve iných zariadení a celkovo sú selfie so smartfónom Galaxy S9 veľmi kvalitné, najmä za pekného počasia.

Celkovo tak patrí kamera na Samsung Galaxy S9 medzi jeho najväčšie výhody oproti minuloročným modelom, ale aj väčšine konkurencie. Telefón ponúka atraktívne inovácie a pozitívne zmeny, ktoré by sme radi videli aj na smartfónoch ostatných výrobcov. Premenlivá clona je zaujímavá novinka, ktorú možno nevyužije každý, no ide o ďalší prvok, ktorý je možné ovládať manuálne. Aj to ocenia fotografi, ktorým na smartfónoch stále chýba úroveň kontroly, na ktorú sú zvyknutí z plnohodnotných digitálnych fotoaparátov.

Potešia aj drobné či väčšie softvérové zmeny a novinky, ktoré sú prevažne iba pozitívne. Jednou z nových funkcií je aj tzv. AR emoji, teda akási obdoba Animoji zo smartfóni iPhone X. V prípade Samsungu to funguje tak, že telefón vytvorí z vašej fotografie rad GIF animácií, ktoré môžete voľne šíriť medzi priateľov. Úroveň podoby je však iba minimálna a ide skôr o dočasnú zábavku ako skutočne využiteľnú funkciu. Zároveň ale ide o demonštráciu schopností platformy Google AR Core, takže môžeme očakávať, že v budúcnosti sa tento druh technológie bude zlepšovať.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

16.3.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+