MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Tradičný Samsung

Hoci Samsung Galaxy S9 prichádza s predinštalovaným systémom Android 8.0 Oreo a nadstavbou Experience UX 9.0, zmien oproti poslednej generácii je veľmi málo a bežný používateľ si ich sotva všimne. Po dizajnovej stránke sa nezmenilo prakticky nič. Zamknutá obrazovka, domovské obrazovky, lišta s upozorneniami a rýchlymi nastaveniami, menu s aplikáciami a nastavenia ostali prakticky nezmenené.

Pribudli drobnosti typu rýchlych akcií pri dlhom podržaní ikony na domovskej obrazovke či v menu s aplikáciami. Keďže launcher od Samsungu má k tejto akcii priradenú aj ďalšiu funkciu (všetky možnosti typu Odstrániť ikonu, odinštalovať aplikáciu, atď. sa tiež zobrazujú pri dlhom stlačení), výrobca vyriešil problém tak, že zobrazuje dva druhy akcií pri dlhom stlačení – pôvodné nižšie a nové nad nimi nad nenápadným oddeľovačom.

Pri stlačení ikony fotoaparátu tak môžete vykonať akcie spojené s ikonou, ako aj rýchlo spustiť automatický či selfie režim. Podobne fungujú aj ďalšie ikony aplikácií, ktoré funkcie podporujú.

Hoci sa v systéme veľa nezmenilo, to neznamená, že riešenie od Samsungu nie je zaujímavé. Práve naopak – nájdete tu obrovské množstvo nastavení a funkcií, ktoré by ste v čistom systéme Android hľadali iba márne. Medzi naše najobľúbenejšie patria detailné nastavenia nočného režimu, ktorý je možné nastaviť od úsvitu po súmrak. Toto automatické nastavenie sa prispôsobuje podľa aktuálneho dátumu a vy tak nemusíte brať ohľad na aktuálne časy východu a západu slnka.

Samozrejme, prepracovaný je aj Always-on režim, ktorý je v podaní Samsungu zrejme tým najlepším na trhu. Nielenže tu vidíte hodiny, dátum a informácie o batérii, ale na čiernej zamknutej obrazovke sa zobrazia aj ikony notifikácií a vy jediným pohľadom viete zistiť, či ste niečo zmeškali.

Ani tento rok nechýba v telefóne asistent Bixby, ktorý je rovnako užitočný ako vlani. Má svoje prednosti, ale aj svoje muchy. Ak ste boli jeho fanúšikom pri poslednej generácii smartfónov Samsung, budete ho radi používať aj teraz. V opačnom prípade ho môžete ignorovať a tlačidlo Bixby môžete vypnúť rovnako ako pri generácii S8.

Novinkou je inteligentné rozpoznávanie tváre kombináciou skeneru dúhovky a štandardného rozpoznávania tváre. Výsledok má byť bezpečnejší ako klasické rozpoznávanie tváre, no rýchlejšie ako tradične zdĺhavé skenovanie dúhovky. Bezpečnosť tohto riešenia posúdiť nevieme, no počas používania telefónu sa nikto iný do nášho telefónu nedostal. Zároveň je toto riešenie rýchlosťou veľmi podobné štandardnému skenovaniu tváre, a tak mu nemáme veľmi čo vyčítať.

Celkovo sa tak v systéme nových vlajkových lodí od Samsungu veľa nezmenilo. Drobné zmeny sú vítané, no nezmenila sa žiadna fundamentálna vlastnosť nadstavby Epxerience UX. Ak ste boli jej fanúšikom v minulosti, nič vás tu neprekvapí. Ak ste ale v minulosti systému v Samsung smartfónoch neholdovali, tento rok sa to s najväčšou pravdepodobnosťou nezmení. Nezmenilo sa ani množstvo predinštalovaných aplikácií, ktoré je už tradične vysoké a balíček do Google dopĺňa celý rad titulov od Samsungu a Microsoftu.

Recenzia Samsung Galaxy S9: Flexibilný multimediálny pomocník

Kým Samsung Galaxy S9+ sme označili ako takmer dokonalý multimediálny smartfón, menší model je z trochu iného súdka. Hoci s väčším bratom zdieľa množstvo čŕt, ktoré oceníte pri práci s multimédiami, predsa len ide o iný typ zariadenia.

So svojim 5,8″ displejom a pomerom strán 18,5:9 už nejde o zariadenie, ktoré poľahky nahradí váš menší tablet a stane sa tak tým najčastejšie využívaným multimediálnym zariadením. Vďaka menším rozmerom si telefón zachováva všetky prvky, ktoré majú majitelia kompaktnejších smartfónov radi. Hoci displej je skutočne vysoký, je zároveň veľmi úzky a bez problémov ho tak uchopíte v jednej ruke.

Aj keď má S9 o poznanie menšiu obrazovku ako S9+, neznamená to, že je to malý displej. Práve naopak – 5,8″ sme ešte dva-tri roky dozadu označovali za “tabletofón”. Znamená to, že si na ňom bez problémov užijete akýkoľvek multimediálny obsah. Ak ale máte poruke tablet či pred sebou počítač, pri sledovaní videí, filmov či seriálov a úprave tabuliek a dokumentov zrejme siahnete po väčších zariadeniach.

Recenzia Samsung Galaxy S9 | Foto: Redakcia

Menšie telo má ale aj svoje výhody – mnohým používateľom sa na ňom bude ľahšie písať či pracovať so sociálnymi sieťami a inými aplikáciami jednou rukou. Pre mnohých používateľov tak pôjde o zlatú strednú cestu medzi veľkými tabletofónmi a bežnými smartfónmi.

Na S9 oceníte aj novú stereo sústavu reproduktorov, keď aj reproduktor nad displejom je aktívny pri práci s médiami. Výsledok je dostatočne hlasný a aj celkom kvalitný, aj keď v tomto smere Samsung nespravil dieru do sveta a S9 zrejme nebudete používať ako primárny zdroj zvuku pri prehrávaní hudby.

Teší nás aj zachovanie 3,5mm portu, čo radí Samsung medzi posledných výrobcov, ktorí si s tým dali námahu. V balení nájdeme aj tento rok kvalitné AKG slúchadlá, ktoré sú najmä konštrukčným spracovaním výrazne lepšie ako väčšina podobne pribalených headsetov.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

16.3.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+