MojAndroid

Po tom, ako sme testovali väčší z dvojice nových Samsungov, sa do našej redakcie dostala aj menšia verzia vlajkovej lode juhokórejského výrobcu smartfónov – Samsung Galaxy S8. Ten ponúka nielen menšie rozmery, ale aj menší displej, ktorý sa jednoduchšie ovláda, inú kapacitu batérie a niekoľko ďalších rozdielov, ktoré sú v porovnaní týchto smartfónov pomerne podstatné. Veľa vlastností a funkcií má však Galaxy S8 spoločných so svojim väčším súrodencom – Samsung Galaxy S8+.

Náš tip
VIDEOrecenzia Samsung Galaxy S8+: O krok bližšie k budúcnosti

OBSAH BALENIA | Slúchadlá, ktoré vám nik iný nedá

Rovnako ako pri Galaxy S8+, aj v prípade smartfónu Samsung Galaxy S8 sme na test získali len predprodukčné balenie zariadenia, ktoré však obsahovalo (takmer) všetko, čo kupujúci nájde aj v oficiálnom balení tohto smartfónu. Okrem samotného zariadenia sa tu nachádza aj nabíjačka s výstupom 9 V/1,67 A, prípadne 5 V/2 A, USB-C kábel, perfektné slúchadlá AKG v hodnote 100 EUR, ako aj redukcie USB > USB-C a microUSB > USB-C. Samozrejmosťou je aj ihla na vyberanie SIM karty a náhradné štuple slúchadiel.

KONŠTRUKCIA | Menšie je v tomto prípade lepšie

Samsung Galaxy S8 ponúka oveľa menšie rozmery ako jeho väčší súrodenec. Je však vyrobený z rovnakých materiálov – vpredu aj vzadu tak nájdete odolné sklo Corning Gorilla Glass 5 zahnuté po stranách, rám je vyrobený z kovu a takmer identické sú aj ovládacie prvky a ich umiestnenie.

Zrejme najväčšou zmenou je absencia tlačidla Domov, na ktoré boli požívatelia Samsung smartfónov zvyknutí. Život je ale zmena a niekedy sa treba prispôsobiť. Nám hardvérové tlačidlo Domov na tomto zariadení nechýbalo, ba naopak, boli sme radi, že ho sem Samsung neumiestnil. Prednú stranu tak totižto mohol naplno obsadiť displej, čo bol aj zámer výrobcu. 5,8-palcová zobrazovacia jednotka sa ukrýva v rozmeroch, ktoré dnes majú zariadenia s 5 až 5,5-palcovými displejmi.

Snímač odtlačkov prstov, ktorý bol doteraz integrovaný do tlačidla Domov, sa presunul na zadnú stranu. V prípade Galaxy S8+ sme mu vyčítali jeho nepraktické umiestnenie, no v prípade menšej verzie Samsung Galaxy S8 nemáme voči umiestneniu snímača odtlačkov výhrady. Jedinou nevýhodou je to, že sa pri jeho používaní môže rýchlejšie ušpiniť a zamastiť šošovka fotoaparátu, takže ju budete musieť častejšie čistiť. Tento fakt ešte znásobuje prítomnosť snímača tepu, ktorý sa nachádza rovnako v blízkosti šošovky fotoaparátu.

Novinkou na konštrukcii smartfónu Samsung Galaxy S8 je aj hardvérové tlačidlo Bixby, ktoré sa nachádza v ľavom boku. Jeho stlačením spustíte rovnomenného inteligentného asistenta spoločnosti Samsnung. Bixby však v čase písania tejto recenzie fungoval v obmedzenom režime a neponúkal napríklad možnosť ovládania hlasom. To je škoda. Aktuálne je nutné povedať, že lepšie funkcie poskytuje Google Assistent (Google Now), ktorý však tiež nie je plne preložený do slovenčiny, respektíve nepodporuje všetky slovenské príkazy.

Samsung ponúka aj v prípade menšieho modelu Galaxy S8 odolnosť voči vode a prachu IP68. Tá umožňuje zariadenie ponechať 1,5 metra pod hladinou vody po dobu 30 minút, no v praxi by sme vám túto podmienku rozhodne neodporúčali skúšať. Bez obáv však môžete toto zariadenia používať vo vlhkom prostredí, prípadne počas dažďa alebo sneženia. Treba dodať, že táto odolnosť je poskytovaná aj napriek otvoreným portom zariadenia.

Konštrukcia rozmerovo menšieho modelu Samsung Galaxy S8 sa nám páčila viac ako v prípade Galaxy S8+ a oveľa lepšie sa drží a používa v jednej ruke. Nevadilo nám ani umiestnenie snímača odtlačkov na zadnú stranu zariadenia, pretože pri týchto rozmeroch smartfónu je ľahko nahmatateľný a jeho používanie je bezproblémové. Celkovo je dizajn tohto modelu aj jeho spracovanie naozaj zaujímavé. Mnohí označujú Samsung Galaxy S8 za jeden z najkrajších smartfónov, aké si dnes môžete kúpiť a my musíme povedať, že z časti s nimi aj súhlasíme.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
28.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+