MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

VÝKON A PAMÄŤ | Výborne vyladený

O výkon tohto zariadenia sa stará naozaj výkonný procesor Exynos 8895 Octa s 8-jadrovou architektúrou (4 x 2,3 GHz & 4 x 1,7 GHz), grafický čip Mali-G71 MP20 a 4 GB operačnej pamäte RAM. Zatiaľ čo konkurenti tohto zariadenia, najmä z Číny, ponúkajú aj 6 GB RAM, Samsung sa rozhodol, že svoje úsilie venuje radšej optimalizácii systému. Nemáme mu to vôbec za zlé. Samsung Galaxy S8 je výborne vyladeným zariadením a počas jeho testovania sme sa nestretli so žiadnym zaváhaním v otázke výkonu. Pre porovnanie s ďalšími zariadeniami vám poslúžia výsledky benchmarkov, ktoré prikladáme nižšie.

Čo sa pamäte týka, Samsung Galaxy S8 ponúka rovnako ako jeho väčšie dvojča 64 GB úložisko, z ktorého je takmer 50 GB dostupných pre dáta samotného používateľa. Pokiaľ vám to ale nebude stačiť, môžete si pamäť svojho zariadenia rozšíriť o kapacitu pamäťovej karty do veľkosti 256 GB, ktorú môžete vložiť do slotu hneď vedľa nanoSIM karty.

Novinkou v systéme nového Samsungu je Inteligentný čistič, ktorý vychádza z aplikácie Clean Master. Ten dokáže zabiť procesy na pozadí a vymazať zo zariadenia nepotrebné súbory, aby “optimalizoval výkon”. O reálnom prínose tejto aplikácie by sme mohli diskutovať, nás však potešilo, že ju Samsung vložil priamo do systému, (dúfame, že ju aj) optimalizoval a používateľ si tak nemusí inštalovať žiadnu alternatívu.

Nadstavba TouchWiz je známa svojimi efektami a bohatou softvérovou výbavou. To sa väčšinou odzrkadlí aj na využití operačnej pamäte. Tá v našom prípade ponúkala v priemere 600 – 800 MB dostupných prostriedkov, čo síce nie je veľa, no na bežný chod systému a rýchle spúšťanie aplikácií to postačilo. Počas testovania sme sa nestretli s prehrievaním zariadenia, to sa prejavilo len pri spustených benchmarkoch počas nabíjania. Problém sme nemali ani s akoukoľvek hrou z obchodu Play.

OPERAČNÝ SYSTÉM A MULTIMÉDIÁ | Zbohom TouchWiz, vitaj Samsung Experience

Samsung sa rozhodol, že svoju populárnu nadstavbu Androidu premenuje a ďalej ju nebude poskytovať pod názvom Samsung TouchWiz, ale Samsung Experience. Celé prostredie prešlo dizajnovými zmenami, bolo upravené do modernejšej podoby a Samsung dokonca zmenil aj font v niektorých súčastiach systému. V mnohom sa však táto nadstavba podobá na čistý Android, najmä pri pohľade na notifikačnú lištu, či menu s aplikáciami, ktoré je možné otvoriť rovnankým gestom ako v prípade Androidu 7.0 Nougat.

Najväčšou novinkou operačného systému v Samsungu Galaxy S8 je zrejme inteligentný asistent Bixby. Ten je alternatívou ku službe Google Assistant (Google Now) a v blízkej budúcnosti by mal priniesť aj podporu pre ovládanie hlasom. Zatiaľ však funguje na princípe kontextového zobrazovania informácií na základe toho, ako používate svoje zariadenie. Veľmi praktickým je aj desktopový režim DeX, ktorý umožňuje toto zariadenie využiť po pripojení na špeciálny dok ako počítač.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Samostatnú zmienku v recenzii si zaslúži aj skener dúhovky, ktorý ponúka nové možnosti pre zabezpečenie vášho zariadenia. Po nastavení tejto možnosti ochrany zariadenia môžete displej odomknúť doslova len pohľadom na váš smartfón. Táto technológia funguje spoľahlivo, no oproti iným možnostiam zabezpečenia je trochu pomalá. Skenovanie očnej dúhovky trvá 1-2 sekundy, zatiaľ čo odomknutie odtlačkom prsta trvá len zlomok tohto času. Medzistupňom je možnosť odomykania zariadenia pomocou snímania tváre, no tá sa už nepovažuje za tak bezpečnú ako dve spomínané možnosti.

V zásade je ale operačný systém Android 7.0 v smartfóne Samsung Galaxy S8 rovnaký ako v prípade jeho väčšieho súrodenca. Ak vás preto zaujímajú detaily ohľadom operačného systému tohto smartfónu, prejdite na časť Operačný systém v recenzii na Samsung Galaxy S8+ a prečítajte si viac.

Čo sa multimédií týka, tie zvláda Samsung Galaxy S8 bezproblémovo. Na dostatočne veľkom displeji s jemným rozlíšením si pohodlne môžete prezerať aj 4K video, no pri dlhodobom pozeraní počítajte s miernym zahriatím zariadenia. Formát 18,5:9 tiež nie je najvhodnejším na pozeranie seriálov, no na čierne pásy po bokoch displeja si časom zvyknete.

Na prehrávanie hudby v tomto zariadení slúži aplikácia Hudba Google Play, Samsung sa vzdal svojho vlastného titulu Hudba. Z dielne výrobcu však máte k dispozícii aplikáciu Galéria, ktorá ponúka prepracované funkcie a možnosti. Hudobný prednes priložených slúchadiel je naozaj výborný, no menším sklamaním je hlasný reproduktor. Ten oproti minulému roku neprešiel žiadnou zmenou.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
28.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+