MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

DISPLEJ | Najlepší na trhu?

Samsung Galaxy S8+ aj Samsung Galaxy S8 ponúkajú displej s rozlíšením 1440 x 2960 pixelov. Rozdiel je v tom, že zatiaľ čo Samsung Galaxy S8+ ponúka toto rozlíšenie na 6,2″ uhlopriečke, menší z modelov ho ponúka na uhlopriečke 5,8″. Hustota pixelov tak predstavuje úctyhodných ~570 PPI. Čím je tento displej netradičný, je pomer strán. Zatiaľ čo bežné displeje smartfónov ponúkajú bežne pomer strán 16:9, Samsung Galaxy S8 ponúka pomer 18,5:9, ktorý sa blíži k pomeru kinofilmov.

Hoci má používateľ v tomto prípade výhodu v tom, že na displeji môže zobraziť viac údajov, v praxi musí počítať s tým, že sa stretne s obsahom, okolo ktorého sa na displeji budú zobrazovať čierne pásy. Samsung to však vyriešil šikovne – napríklad pri pozeraní videí sa vám zobrazí na displeji tlačidlo s možnosťou “rozšíriť” obraz, ktoré roztiahne obraz na celú plochu displeja. Časť obsahu sa však stratí.

Samotný displej je vyrobený technológiou Super AMOLED, ktorá ponúka už tradične veľmi sýte farby a výbornú čitateľnosť na priamom slnku. Tú trochu komplikujú zahnuté boky displeja, no na to si časom zvyknete. O odolnosť displeja sa aj v tomto prípade stará odolné sklo Corning Gorilla Glass 5, ktoré by malo zaručiť vyššiu odolnosť displeja než jeho predchodca. Aj napriek tomu vám ale odporúčame na displej dokúpiť fóliu alebo odolné sklo. Jeho výmena pri rozbití by vás totižto mohla vyjsť poriadne draho.

Novinkou v smartfóne Samsung Galaxy S8 je 3D tlačidlo Domov. To sa zobrazuje neustále aj na vypnutom displeji (Always On) a po jeho dlhšom podržaní môžete prebudiť displej a prejsť priamo na jeho odblokovanie. Tí z vás, ktorí sú zvyknutí na hardvérové tlačidlo Domov, túto funkciu rozhodne ocenia. V nastaveniach je možné zmeniť, na aký tlak má tlačidlo reagovať, prípadne aj upraviť rozloženie a farbu pozadia softvérových tlačidiel systému.

Samsung do svojho najnovšieho modelu pridal aj množstvo softvérovej výbavy displeja. Nájdete tu filter modrého svetla, niekoľko režimov obrazovky, možnosť nastavenia teploty farieb, možnosť zmeniť font a veľkosť písma, ale aj možnosť zobrazovať obsah v 3 rôznych rozlíšeniach. K dispozícii je HD+ (1480 x 720 px), FHD+ (2220 x 1080 px) a plné rozlíšenie WQHD+ (2960 x 1440 px). My sme počas testovania samozrejme používali najvyššie, plné rozlíšenie, no ak chcete dosiahnuť vyššiu výdrž batérie, môžete si zvoliť aj menšie rozlíšenie. Pozitívom je vôbec prítomnosť tejto možnosti.

Pri opise displeja samozrejme nemôžeme vynechať ani bočný displej, funkciu, na ktorú sú mnohí z vás už zvyknutí. Ide o možnosť prakticky využívať zahnutú hranu displeja na zobrazenie aktuálnych informácií, obľúbených kontaktov, či iných funkcií. Nájdete tu panely s aplikáciami, inteligentným výberom, údržbou zariadenia, úlohami, či s ďalším obsahom. Nové panely si dokonca môžete stiahnuť aj cez samostatný obchod Samsungu. Potešila nás aj prítomnosť funkcie Always On displej, vďaka ktorej máte prehľad o zmeškaných udalostiach, čase a základných informáciách. Samsung Galaxy S8 ponúka niekoľko možností zobrazenia grafických prvkov na Always On displeji. Výhodou je aj možnosť nastavenia widgetov na zamknutej obrazovke, vďaka ktorým môžete ovládať napríklad prehrávač hudby, či najbližší budík.

V posledných dňoch sa do povedomia verejnosti dostala aj kauza so začervenaným displejom Galaxy S8. Hoci to nie je prípad nášho zariadenia, ide o dôležitý problém, ktorý by mal Samsung v dohľadnej dobe odstrániť. Hovorí sa o tom, že začervenanie displeja je možné odstrániť softvérovou aktualizáciou, no Samsung ešte nevydal oficiálne vyjadrenie, kedy by takúto aktualizáciu mohol sprístupniť.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
28.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+