MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

OPERAČNÝ SYSTÉM | Ďalšia galaxia

Pokiaľ by sme mali hovoriť len o jednej výhode vlajkovej lode Samsungu oproti konkurentom, bol by to zrejme operačný systém. V minulosti boli zariadenia z rodiny Galaxy S za naozaj húževnatú a výkonnostne náročnú nadstavbu odsudzované, no dnes môžeme hovoriť o naozaj vyladenom a výborne fungujúcom systéme, ktorý ponúka funkcie, ktoré nikde inde naozaj nenájdete. Nadstavba v smartfóne Samsung Galaxy S8+ sa už nevolá TouchWiz, ale Samsung Experience. A jej používanie je teda poriadny zážitok…

Samsung Galaxy S8+ 6

Na povrchu Androidu 7.0 nájdete jednoducho vyzerajúcu, no naozaj prepracovanú nadstavbu novej generácie. Samsung v nej ponechal všetky dôležité prvky z predošlých modelov, no prispôsobil ju na použitie na tak veľkom displeji a so softvérovými tlačidlami. Juhokórejský výrobca tu ponechal režim dvoch okien na obrazovke, gestá, na ktoré ste zvyknutí, ako aj súčasti systému, ktoré sú pre Samsungy príznačné. Okrem toho však do svojho systému implementoval niekoľko noviniek.

Samsung Galaxy S8+ screenshot 67 Samsung Galaxy S8+ screenshot 68

Jednou z najväčších noviniek sú zrejme softvérové tlačidlá. Tie boli v predošlých modeloch dostupné v kombinácii 2 kapacitné + 1 hardvérové tlačidlo. Už pred oficiálnym predstavením mnohí nadávali, že sa Samsung zbavil hardvérového tlačidla, na ktoré sú všetci tak veľmi zvyknutí, no musíme vám povedať, že nám toto tlačidlo naozaj nechýbalo. A Samsung spravil všetko preto, aby ste naň zabudli aj vy. Displej môžete rozsvietiť podržaním prstu na mieste, kde bývalo tlačidlo Domov. Softvérové tlačidlá si môžete aj preusporiadať a dokonca zmeniť aj farbu ich pozadia. Čo nás prekvapilo a naozaj aj potešilo, je aj možnosť vybrať si aplikácie, ktoré sa budú zobrazovať na celú obrazovku, rozumej bez softvérových tlačidiel. Samsung jednoducho do systému pridal funkcie, ktoré inak ponúkajú len niektoré alternatívne ROM…

Nová nadstavba Samsung Experience si zobrala niekoľko prvkov aj z natívneho Androidu. Je to napríklad možnosť otvárať menu s aplikáciami potiahnutím zospodu nahor, či notifikačná lišta, ktorá už dlhšie ponúka podobné usporiadanie prvkov a vzhľad ako v natívnom Androide. A nám sa to páči. V čom by si zas mal brať príklad Google od Samsungu, sú témy systému. Samsung opäť ponúka možnosť zmeniť si vzhľad Androidu pomocou množstva tém, ktoré nezmenia len pozadie, ale napríklad aj dizajn ikon či iných systémových prvkov. Personalizácia je dnes veľmi dôležitá a Samsung ju používateľovi ponúka v pomerne rozsiahlej forme.

Bixby či Google Asistent?

V čase, keď sa Google konečne rozbehol a predstavil svojho pokročilého Google Asistenta sa Samsung rozhodol ísť vlastnou cestou a uviedol svojho vlastného asistenta. Ten sa volá Bixby a po prvýkrát ho môžete vidieť práve v novom Samsungu Galaxy S8 a S8+. Funkcionalitou sa od Google Asistenta v mnohom nelíši a máte z neho rovnaký pocit aj po spustení. Samsung vás však chce presvedčiť, aby ste ho používali, tým, že na konštrukciu umiestnil špeciálne hardvérové tlačidlo, ktorým Bixby spustíte. Či to je správny krok, usúdime časom, no reakcie verejnosti nie sú až tak pozitívne.

Samsung Galaxy S8+ screenshot 75

V tomto momente sú funkcie asistenta Bixby obmedzené. Časom by však mal ponúkať podporu hlasového ovládania a kontinuálneho učenia sa. Bixby sa stane naozaj vašim asistentom. Naučí sa, čo cez deň robíte a ako používate svoje zariadenie, čo potom využije pri svojej činnosti. Ide o akúsi polo-umelú inteligenciu, ktorá nám ukazuje, ako s nami budú smartfóny komunikovať v budúcnosti. O asistentovi Bixby vám v recenzii nebudeme písať viac, ak vás zaujíma, prečítajte si náš samostatný článok.

Smartfón ako počítač?

Samsung bol vždy trendsetter, čo dokazuje aj so smartfónmi Galaxy S8 a S8+. Tie prinášajú okrem iného aj desktopový režim Dex, ktorý používateľom umožňuje využívať ich zariadenie ako stolový počítač. Je na to potrebný špeciálny dok a treba povedať, že nejde o prvý takýto systém na svete. Samsung ho však medzi prvými preniesol aj do skutočnosti a bude ho ponúkať na existujúcich zariadeniach. Možnosti využívania smartfónu ako počítača sú aktuálne dosť obmedzené, a to nie výkonnostne, ale skôr softvérovo. Na trhu chýba operačný systém, ktorý by sa dal plnohodnotne využívať na smartfóne aj na PC s klávesnicou a myšou. Samsung Dex je však dobrou ukážkou toho, čo ponúkajú aktuálne dostupné možnosti.

Boli by sme naozaj radi, keby sa do tohto segmentu trhu konečne zažral Google, ktorý sľubuje univerzálny operačný systém pre smartfóny a počítače už dlho. Ak však nepredstaví nový Android s podporou desktopového režimu, možno to bude musieť priniesť Samsung alebo niektorý z jeho konkurentov. Práve juhokórejský výrobca k tomu má zrejme najbližšie. Počas testovania smartfónu Samsung Galaxy S8+ sme nemali k dispozícii dok pre Dex, a tak vám neprinesieme žiadne nové poznatky ani skúsenosti z používania. Môžete si však pozrieť naše video, v ktorom vám Harry predstaví koncept tohto systému.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Odomykanie zariadenia očami, tvárou a odtlačkom

Samsung je prvým výrobcom, ktorý prináša možnosť odomykania smartfónu pomocou skeneru dúhoviek. Ten bol dostupný už v smartfóne Samsung Galaxy Note 7 (†), no nájdete ho aj v nových S8-čkách. My sme počas testovania používali na odomykanie zariadenia len tento spôsob a musíme priznať, že ide o naozaj zaujímavú inováciu. Samsung tvrdí, že ide o rovnako bezpečnú technológiu ako skener odtlačkov. Má to však, samozrejme, svoje nevýhody. Jednou z nich je napríklad rýchlosť – odomknutie skenerom dúhovky trvá 1-2 sekundy, a to sa musíte naučiť, ako sa na zariadenie máte pozrieť. Spočiatku tak z odomykania týmto spôsobom môžete byť nervózny a niekoľko dní si naň zvykať. Ďalšou nevýhodou je použitie v noci, keď je skener dúhoviek nepoužiteľný. Na rad tak prichádzajú ďalšie spôsoby zabezpečenia zariadenia.

Samsung Galaxy S8+ skener duhovky

Používateľ môže okrem skeneru dúhoviek na odomknutie zariadenia použiť aj skener tváre. Nejde o novinku, Android túto funkciu ponúkal už vo verzii Android 4.0. Samsung ju však vylepšil, ponúka ju v kombinácii s kvalitnejším predným fotoaparátom, a tak je aj jej používanie komfortnejšie a presnejšie. Pre zástancov klasických technológií je, samozrejme, dostupné aj odomknutie vzorom, heslom, PIN kódom či odtlačkom prstu. Snímač odtlačkov je však umiestnený na naozaj nevhodnom mieste, a tak sme ho nevyužívali. Zariadenie sme si totižto museli vždy v ruke prechytiť, aby sme naň dočiahli. Snímač inak reaguje výborne, pokiaľ máte problém s rozpoznaním vášho odtlačku, tak si ho zaregistrujte ešte raz.

Zvýšená bezpečnosť vďaka Samsung KNOX

Aj najnovšie smartfóny z dielne Samsungu ponúkajú systém Samsung Knox. Ten ponúka zvýšené zabezpečenie súborom či dátam, ktoré si môžete ochrániť v akomsi súkromnom subsystéme. V jednom zariadení si tak môžete oddeliť súkromné veci od pracovných, ktoré zabezpečíte ďalšou vrstvou ochrany. Nejde pritom len o dokumenty či zložky súborov, ale aj aplikácie a ich dáta. Nové Samsungy tak opäť zaujmú ľudí, ktorí sa zaujímajú o bezpečnosť aplikácií a dát v ich smartfónoch.

Samsung Galaxy S8+ knox

Všetko po svojom

Samsung je známy tým, že si vo svojich zariadeniach robí veci po svojom. Odzrkadľuje sa to napríklad aj na aplikáciách, kde Samsung uprednostňuje vlastné tituly pred riešením Googlu či iných vývojárov. V Galaxy S8+ tak nájdete vlastný dialer, aplikáciu správ, e-mail, správcu súborov, kalendár, kalkulačku, poznámky, ale aj vlastný internetový prehliadač či galériu. Okrem toho v menu natrafíte aj na zabezpečený priečinok, v ktorom si môžete ukryť citlivé fotky či dáta, prepracovanú aplikáciu Samsung Notes na poznámky alebo titul Samsung Members, ktorý ponúka výhody a zľavy majiteľom Samsung zariadení. Priamo v tomto titule ale môžete požiadať aj o pomoc s vaším zariadením či o jeho vzdialenú diagnostiku.

Na prepojenie s ďalšími spotrebičmi spoločnosti Samsung vám poslúži titul Samsung Connect. Samsung si, samozrejme, neodpustil ani integráciu aplikácie Samsung Health, ktorú vám zrejme už netreba ani predstavovať. Špičkou softvérového ľadovca je obchod Samsung Apps, ktorý je alternatívou k Obchodu Play. Samsung sa jednoducho snaží vytvoriť si vlastný ekosystém aplikácií, ktoré medzi sebou komunikujú a fungujú na všetkých produktoch spoločnosti Samsung. A musíme povedať, že sa im to aj úspešne darí. Android ako taký slúžil Samsungu len na vybudovanie si vlastného sveta v svete. Ak by Samsung v ďalšej generácií svojich zariadení prešiel na operačný systém Tizen s rovnakým vzhľadom, niektorí z vás by si to možno ani nevšimli…

Samsung Galaxy S8+ screenshot 29

Operačný systém v novom Samsungu Galaxy S8+ je naozaj prepracovaný a ponúka obrovské množstvo možností. Nájdete tu rôzne gestá, ktorými môžete ovládať funkcie tohto zariadenia, vlastného inteligentného asistenta aj sadu predinštalovaných aplikácií, ktoré vyvinul priamo Samsung. Všetko však medzi sebou pekne spolupracuje, funguje bez zaváhania a dobre vyzerá. Vždy však máte možnosť využiť aj služby tretích strán a aplikácií z Obchodu Play. Je len na vás, čo si vyberiete.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
18.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+