MojAndroid

Samsung sa po stránke softvérovej podpory o svoje nové smartfóny stará skutočne príkladne. Každý mesiac sa dočkajú bezpečnostných záplat a občas k tomu pribudne aj nejaké to vylepšenie.

Za príkladmi netreba chodiť ďaleko, stačí sa pozrieť do nedávnej minulosti. Samsung v horizonte niekoľkých dní sprístupnil Android 11 pre tri smartfóny, a pre ďalšie tri vydal opravné aktualizácie s vylepšeniami – Samsung Galaxy S20, Samsung Galaxy A52 a Samsung Galaxy A72.

Softvérová podpora je teda vynikajúca, no treba myslieť na to, že nebude trvať večne. Každý smartfón má svoj projektovaný životný cyklus, počas ktorého mu beží technická podpora. Po jeho skončení už žiadne aktualizácie dostávať nebude.

Pri starších modeloch sa najskôr zvykne prejsť na cyklus štvrťročného vydania aktualizácií, čo je pre majiteľov jasným znakom, že technická podpora pre ich smartfón sa blíži ku koncu.

Samsung Galaxy S8 prichádza o aktualizácie

Prax ukazuje, že smartfón po prechode na štvrťročný cyklus dostane práve štyri aktualizácie a potom je zo zoznamu vyškrtnutý. Ako upozornil portál XDA-Developers, práve to sa teraz deje aj v prípade modelu Samsung Galaxy S8.

Nejde o nič nečakané či nejakým spôsobom prekvapivé. Podobne bola tento rok ukončená softvérová podpora aj pre modely Galaxy J3 Pop, Galaxy A5 2017, Galaxy A3 2017 a Galaxy A7 2017. Proste už nadišiel čas ukončiť podporu pre smartfóny z roku 2017, kam patrí aj Samsung Galaxy S8.

Samsung sa aj o tento, svojho času, vlajkový model staral celkom príkladne. Samsung Galaxy S8 na trh dorazil s operačným systémom Android 7.0 Nougat a postupne bol aktualizovaný na Android 9.0 Pie, čím to skončilo. Dve veľké systémové aktualizácie vtedy boli štandardnom, dnes už Samsung sľubuje aktualizácie vlajkových lodí počas troch generácií.

Samsung Galaxy S20 FE

Možná záchrana

V každom prípade, Samsung Galaxy S8 formálne dorazil na koniec svojej softvérovej podpory. Zo strany výrobcu už žiadne aktualizácie netreba očakávať, hoci je tu možnosť, že nejaké to prekvapenie vo forme alternatívnej ROM prinesie aktívna komunita fanúšikov. Už teraz je možné neoficiálnou a čiastočne rizikovou cestou siahnuť po Androide 11.

Náš tip
Nokia aktualizovala viacero smartfónov na Android 11
Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.
4.5.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+