MojAndroid

Pri predstavení smartfónu Samsung Galaxy S7 dbal výrobca aj na to, aby informoval o nových herných možnostiach svojho smartfónu. Nie len pri hernom výkone je však potrebné udržiavať teplotu procesoru a celého zariadenia na rozumnej hodnote, čo Samsung zabezpečil špeciálnym chladením. Liquid cooling, alebo kvapalné chladenie, sa väčšinou spája s hernými počítačmi nadšencov, kde v trubkách cirkuluje kvapalina poháňaná pumpou a roznáša teplo z najteplejších častí zostavy počítača do menej zohriatych oblastí. Ide o jednu z najefektívnejších foriem chladenia v bežných počítačoch a mnohí si mysleli, že nová vlajková loď od Samsungu používa podobný systém.

Známy YouTuber JerryRigEverything rozobral Samsung Galaxy S7 do úplných detailov, no pri rozoberaní systému chladenia nenašiel žiadnu tekutinu. To vyvolalo otázky o tom, čo výrobca myslel pod “chladením kvapalinou”. S najväčšou pravdepodobnosťou ale ide o uzavretý systém, kde látka vo vnútri systému nie je kvapalinou v každom čase. K zdroju tepla (CPU/GPU) príde trubicou ako kvapalina, tu ju teplo zohreje a premení sa do plynného skupenstva a ďalej putuje systémom do chladnejších častí, kde kondenzuje znovu na kvapalinu. Uzavretý systém tiež udržiava stály tlak v trubici a je možné, že pri otvorení trubice sa aj tekutá látka premení na plynnú podobne, ako je to v prípade LPG.

Ďalšia možnosť je, že tekutina sa v stave nečinnosti zhromažďuje pri zdroji tepla a pri otvorení trubíc nebola viditeľná z toho dôvodu, že sa jednoducho nachádzala v inej časti chladiaceho systému. Stále ale hovoríme o veľmi malom množstve tekutiny, pretože ako je na videu vidieť, aj celý chladiaci systém nemá veľmi veľké rozmery.

V každom prípade ale nejde o taký chladiaci systém, aký sa nachádza v hráčskych počítačoch či v niektorých iných zariadeniach, ktoré šli tradičnou cestou kvapalného chladenia. Samsung sa k celej veci zatiaľ nevyjadril, no je veľmi pravdepodobné, že niektoré z vyššie uvedených riešení je tým, ktoré výrobca zvolil pri chladení svojej novinky.

Zdroj: JerryRigEverything (YouTube) via XDA, Android Community

4.3.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

12 odpovedí na “Vodné chladenie v Galaxy S7 neobsahuje takmer žiadnu kvapalinu | VIDEO”

  1. alebo proste to je len medený drôt, ktorý má odviesť teplo. Čiže niečo podobmé ako Z5 Premium. A názov vodné chladenie je len marketingový ťah :)

    • Heatpipe trubice pouziva sony uz od z3 serii vratane compact verzie

    • Pre debilov ktory su lenivy pouzit google a strasne mudruju. Tvoja hlava je marketingovy tah. Tepelná trubica (angl. Heatpipe, Heat Pipe) jetechnológia slúžiaca na prenos tepla(tepelného výkonu) pri zachovaní malého rozdielu teplôt. Prenos tepla je (podobne ako v chladničkách a mrazničkách) zabezpečenýodparovaním a následnou kondenzáciou. Touto technológiou je možné preniesť veľký objem tepla pri malých rozmeroch zariadenia. Zariadenie nemá pohyblivé diely, je bezúdržbové, s veľmi dlhou životnosťou. „Tepelná trubica“ je hermeticky uzatvorenátrubica (rúrka), v ktorej sa nachádza pracovné médium (voda, alkohol, freón, ortuť, čpavok,hélium…) pri definovanom tlaku. Zahrievaniejedného konca trubice a ochladzovanie druhého konca spôsobí, že na „teplom“ konci trubice sa začne pracovné médium vo forme kvapaliny odparovať, pary trubicou prejdú na „chladný“ koniec, tu skondenzujú späť na kvapalinu a samospádom, alebo vzlínanímcez absorpčnú látku prejde kvapalina späť na „teplý“ koniec, kde sa znova odparí. Tým vznikne nútený obeh pracovného média spojený s prenosom tepla. Zariadenie teda funguje len pri teplotnom spáde (len ak existuje rozdiel v teplotách na koncoch tepelnej trubice). Čím je väčší rozdiel, tým je väčšia účinnosť prenosu tepla.

      Použité médium závisí od rozsahu pracovných teplôt trubice, teplôt pri ktorom dochádza k odparovaniu a kondenzácii pracovného média (voda sa pri normálnomtlaku odparí pri 100° C) , okolitého tlaku a tlaku vo vnútri trubice. Pri nižšom tlaku (v trubici) je potrebné na vyparenie vody menej tepla, ale nižší tlak znamená vyššie náklady na výrobu trubice, na stabilitu trubice, vysoké rozdiely tlaku (vonkajší-vnútorný) vyžadujú hrubšie steny – cena materiálu …. snaha je preto dosiahnuť efekt prenosu tepla už pri štandardnom tlaku okolia.

      • A dost sa cudujem ze sa v clanku o niecom takom pochybuje. Cakal som vyssiu odbornost. Nechapem k comu sa ma samsung vyjadrovat.

  2. “Premení sa na vodnú paru”? :D
    Snáď na plyn, nie?

    • V niektorych takychto systemoch prudi skutocne voda, no pre lepsie porozumenie sme to v clanku zmenili :) Mate pravdu, pravdepodobne tu skutocne voda nie je a latka meni skupenstvo na plynne :)

  3. uplne obycajny heatpipe ake pozname z PC len v mensom… tekutina tam je len v takom malom mnozstve ze ju nevidiet. viac jej tam ani nieje potrebne aby to fungovalo ako ma

    • Ono ani jej vela nemoze byt, aby sa mohla v uzavretom priestore odparovat. A obvykle je tam aj mensi tlak, aby kvapalina “vrela” uz pri nizsej teplote ako pri beznom atmosferickom tlaku…

  4. “Vodné chladenie v Galaxy S7 neobsahuje takmer žiadnu kvapalinu ” asi preto lebo to nieje vodné chladenie ale heatpipe, ste sa do*****. :D :D

  5. To si fakt niekto predstavoval, ze v smartfone bude kvapalinovy okruh s cerpadlom? :D
    Pre takych ludi by mal samsung vyrobit verziu s radiatorom a velkym ventilatorom na zadnej strane telefonu. Volalo by sa to S7 Active Cooling, baterka by vydrzala 10 minut behu na plny vykon a na displeji by svietilo upozornenie: Nepchat prsty do ventilatora, moze sa kedykolvek rozbehnut!

+