MojAndroid

Pri predstavení smartfónu Samsung Galaxy S7 dbal výrobca aj na to, aby informoval o nových herných možnostiach svojho smartfónu. Nie len pri hernom výkone je však potrebné udržiavať teplotu procesoru a celého zariadenia na rozumnej hodnote, čo Samsung zabezpečil špeciálnym chladením. Liquid cooling, alebo kvapalné chladenie, sa väčšinou spája s hernými počítačmi nadšencov, kde v trubkách cirkuluje kvapalina poháňaná pumpou a roznáša teplo z najteplejších častí zostavy počítača do menej zohriatych oblastí. Ide o jednu z najefektívnejších foriem chladenia v bežných počítačoch a mnohí si mysleli, že nová vlajková loď od Samsungu používa podobný systém.

Známy YouTuber JerryRigEverything rozobral Samsung Galaxy S7 do úplných detailov, no pri rozoberaní systému chladenia nenašiel žiadnu tekutinu. To vyvolalo otázky o tom, čo výrobca myslel pod “chladením kvapalinou”. S najväčšou pravdepodobnosťou ale ide o uzavretý systém, kde látka vo vnútri systému nie je kvapalinou v každom čase. K zdroju tepla (CPU/GPU) príde trubicou ako kvapalina, tu ju teplo zohreje a premení sa do plynného skupenstva a ďalej putuje systémom do chladnejších častí, kde kondenzuje znovu na kvapalinu. Uzavretý systém tiež udržiava stály tlak v trubici a je možné, že pri otvorení trubice sa aj tekutá látka premení na plynnú podobne, ako je to v prípade LPG.

Ďalšia možnosť je, že tekutina sa v stave nečinnosti zhromažďuje pri zdroji tepla a pri otvorení trubíc nebola viditeľná z toho dôvodu, že sa jednoducho nachádzala v inej časti chladiaceho systému. Stále ale hovoríme o veľmi malom množstve tekutiny, pretože ako je na videu vidieť, aj celý chladiaci systém nemá veľmi veľké rozmery.

V každom prípade ale nejde o taký chladiaci systém, aký sa nachádza v hráčskych počítačoch či v niektorých iných zariadeniach, ktoré šli tradičnou cestou kvapalného chladenia. Samsung sa k celej veci zatiaľ nevyjadril, no je veľmi pravdepodobné, že niektoré z vyššie uvedených riešení je tým, ktoré výrobca zvolil pri chladení svojej novinky.

Zdroj: JerryRigEverything (YouTube) via XDA, Android Community

4.3.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+