MojAndroid

Ešte na jeseň sa ku nám do redakcie dostal Samsung Galaxy S6 Edge+, ktorý sme využili na výstave FOTO Slovakia 2015, kde ste si ho mali možnosť vyskúšať aj vy. Hoci sme veľký Edge už predtým testovali, padol nám druhýkrát do oka, a tak sme sa rozhodli, že ho otestujeme aj dlhodobo. V recenzii sme tomuto zariadeniu vyčítali niekoľko nedostatkov – najmä priemernú výdrž batérie, vyššiu cenu a absenciu microSD karty. Dnes vnímame Samsung Galaxy E6 Edge+ úplne inak a v mnohých ohľadoch sme si ho obľúbili. Prečítajte si náš názor na toto zariadenie po niekoľkých mesiacoch používania.

Samsung-Galaxy-S6 edge plus-dlhodobe skusenosti-1

Náš tip
RECENZIA | Samsung Galaxy S6 Edge+: Gigant s kórejskými koreňmi

Konštrukcia: Nadpriemerne veľký

Hoci sme si na používanie Galaxy S6 Edge+ za ten čas už zvykli, stále ho považujeme za nadpriemerne veľký smartfón. Rozmery 154,4 x 75,8 x 6,9 mm sú pre nás akousi hranicou pre používanie smartfónu v jednej ruke. V tomto prípade je dôležitá najmä šírka takmer 76 mm, ktorú dokáže do jednej dlane oblapiť len naozaj poriadna chlapská ruka. Často sa tak stane, že na stlačenie nejakého tlačidla na displeji musíte použiť druhú ruku, čo je už samozrejme menej pohodlné. A na pohodlnosti nepridáva ani zahnutie displeja. O tom však neskôr.

Samsung-Galaxy-S6 edge plus-dlhodobe skusenosti-5

Samotná konštrukcia je vyrobená z kombinácie kovu a odolného skla, čo je dnes pri high-end triedach bežné. Zatiaľ čo ku kovu nemáme žiadne výhrady, oko musíme prižmúriť pri hodnotení odolného skla. To sa totižto aj pri našej maximálnej opatrnosti dokázalo poškriabať na zadnej strane. Hoci škrabance na prvý pohľad nie sú viditeľné a nie sú ani veľké, sú na zadnom kryte prítomné. Na prednej strane pozorujeme iba mikroskopické škrabance, ktoré si oko laika nedokáže často ani všimnúť, takže k prednému panelu nemáme výhrady. Ak však chcete svoje zariadenie ochrániť pred takýmito mechanickými nedostatkami, rozhodne si naň dokúpte fólie, ochranné sklá alebo obal.

Displej: Kotva zo zlata

O tom, že displej ponúka výborné rozlíšenie a parádne podanie farieb, sme vám písali už v recenzii. Tam sme vám tiež povedali náš názor na zahnuté okraje displeja. Názor sme nezmenili ani po niekoľkých mesiacoch používania, a tak zahnuté kraje displeja stále pokladáme za síce peknú, no nepraktickú ozdobu tohto zariadenia. Samozrejme, v neznalej spoločnosti vzbudzuje zahnutý displej obrovský záujem a obdiv, no pri reálnom používaní sa často stáva miestom, ktorého sa dotknete nechtiac dlaňou alebo vám bráni v kliknutí na obsah. Výhodou displeja je farebné upozornenie na prichádzajúce hovory a ukazovanie tzv. nočných hodín, no iné využitie by sme hľadali zrejme márne.

Samsung-Galaxy-S6 edge plus-dlhodobe skusenosti-2

Škoda, že Samsung aj v tomto prípade nepostupoval rovnako ako pri menšej verzii Samsung Galaxy S6 / S6 Edge, kde je dostupná aj “flat” verzia zariadenia, ktorá je o 100 EUR lacnejšia ako verzia so zahnutým displejom. O sto eur lacnejší Samsung Galaxy S6+ s rovným displejom by sme brali všetkými desiatimi. Samozrejme, náhradou môže byť Samsung Galaxy Note 5, no ten je ešte drahší a ponúka taktiež zahnuté okraje, tentokrát na zadnom kryte. Zahnutý displej na Samsungu Galaxy S6 Edge+ možno metaforicky prirovnať ku zlatej kotve – je pekné že ju máte, môžete ju občas využiť na ukotvenie lode, ale inak ju vôbec nepotrebujete a potrebovali by ste skôr poriadnu kotvu zo železa…

Výkon: Stále je ho dostatok

Pri výkone nie je o čom diskutovať. Čip Exynos 7420 s dvomi 4-jadrovými procesormi doplnený o 4 GB RAM bol v čase predstavenia tým najlepším riešením, čo trh ponúkal. Aj keď si mnohí myslia, že množstvo operačnej pamäte zaberá nadstavba Touchwiz, opak je pravdou. Počas 3 mesiacov sme sa so zaváhaním alebo 2-sekundovým spomalením zariadenia stretli možno 2-krát, čo hodnotíme ako výnimky potvrdzujúce výborný výkon tohto zariadenia. Prikladáme aj výsledky benchmarkov s približne 100 nainštalovanými aplikáciami.

Operačný systém: Nový TouchWiz

Operačným systémom tohto zariadenia je Android 5.1.1 Lollipop, ktorý je obohatený aj o nadstavbu Samsung TouchWiz. Tá však prišla v inovovanej podobe a ponúka len tie aplikácie, ktoré používateľ naozaj potrebuje. Navyše boli odstránené aj zbytočné efekty a animácie, čo spôsobilo, že prostredie je naozaj plynulé a nie je nutné ho nahrádzať žiadnou alternatívnou nadstavbou. Pri bežnom používaní spotrebúva samotná nadstavba iba 1,1 GB zo 4 GB pamäte RAM. Veľmi kladne hodnotíme aj prítomnosť tém pre systém. V ňom môžete zmeniť nielen pozadie a tému ikon, ale napríklad aj nastavenia zariadenia. Svoju prácu si výborne robia aj predinštalované aplikácie, ktoré sme doteraz nemuseli vymeniť za alternatívu z obchodu Play tak, ako to zvykneme robiť pri konkurenčných zariadeniach. Za všetky spomenieme napríklad Galériu, SMS správy, Telefón, či Fotoaparát, ktoré sú prehľadné a výborne si plnia svoju funkciu.

Samsung-Galaxy-S6 edge plus-dlhodobe skusenosti-3

Fotoaparát: Stále patrí na špičku

Samsung Galaxy S6 Edge Plus je podľa nezávislého testu DxOMark ešte stále najlepším fotomobilom súčastnosti. Čip s veľkosťou 1/2.6″ ponúka 16 Mpix rozlíšenie a 28 mm objektív s clonou f/1.9 má dokonca aj optickú stabilizáciu. My kvality tohto fotoaparátu môžeme iba potvrdiť a ako dôkaz si môžete pozrieť napríklad blog redakcie z MWC 2016 v Barcelone, kde sme všetky fotografie zhotovili práve týmto zariadením. Rovnako kvalitným je aj záznam videa, ktorý za svoju kvalitu môže vďačiť najmä spomínanej optickej stabilizácii. Samsung Galaxy S6 Edge+ nahráva, rovnako ako väčšina vlajkových lodí z minulého roka, zábery v maximálnom rozlíšení 4K, teda 2160p pri 30 FPS.

Batéria: Vydrží deň, prípadne dva bez mobilných dát

Akumulátor v smartfóne Samsung Galaxy S6 Edge+ ponúka kapacitu 3000 mAh, čo je vzhľadom na rozmery zariadenia priemerná hodnota. Aj po niekoľkých mesiacoch aktívneho používania však zariadenie na jedno nabitie vydrží ešte stále celý deň s tým, že večer sme ho na nabíjačku pripájali vždy až po 22:00, kedy batéria vykazovala ešte stále približne 20-30%. Samozrejme, boli aj dni, kedy sa batéria vybila rýchlejšie, čo bolo priamo úmerné s dobou, ako dlho bol zapnutý displej. Ako vieme, ten je najväčším žrútom energie v dnešných smartfónoch. Pri bežnom používaní nám však Samsung Galaxy S6 Edge+ vydržal na jedno nabitie približne 3,5 až 4 hodiny so zapnutým displejom. Ak sme vypínali mobilné dáta a zariadenie využívali striedmejšie, výdrž sa dostala aj na úroveň dvoch dní. Veľkou výhodou je podpora rýchleho nabíjania, či bezdrôtové nabíjanie, ktorým si môžete rýchlo doplniť časť energie počas dňa.

Samsung-Galaxy-S6 edge plus-dlhodobe skusenosti-4

Záverečné hodnotenie | Samsung Galaxy S6 Edge+

Samsung Galaxy S6 Edge+ sme si obľúbili natoľko, že ho v redakcii používame denne až doteraz. Hoci ide o väčší smartfón, jeho kvality prekoná len málo konkurentov. Pekný displej, vysoký výkon a perfektný fotoaparát sú zárukou toho, že tento smartfón nebudete musieť v najbližších rokoch vymeniť. Za zmienku stojí rozhodne aj 4-gigabajtová operačná pamäť, ktorú neponúka ani množstvo smartfónov predstavených v tomto roku. Výčitku máme len k vyššej cene, ktorá však od predstavenia už značne klesla a ku zahnutému displeju, ktorý je podľa nás fajn, ale nepraktický. Možno sa to zmení aktualizáciou na Android 6.0 Marshmallow, ktorý by s novým TouchWizom mal priniesť aj rozšírenie funkcií pre bočný displej. Ak vás ohľadne tohto zariadenia zaujíma čokoľvek iné, svoje otázky smerujte do komentárov pod tento článok.

samsung-galaxy-s6-edge-plus-13

Plusy

+ displej

+ fotoaparát

+ 4 GB RAM

+ dizajn

+ výkon

Mínusy

– priemerná výdrž batérie

– vyššia cena

– bočný displej s malým množstvom funkcií

Zariadenie na test zapožičala spoločnosť Samsung.

6.3.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+