MojAndroid

Jedno z najočakávanejších zariadení roku 2014 je oficiálne predstavené. Samsung na svojom Unpacked 5 evente v španielskej Barcelone odhalil to najlepšie zo svojej dielne – novú vlajkovú loď Samsung Galaxy S5. Zariadenie nadväzuje na populárnu sériu smartfónov “Galaxy S” a prináša niekoľko technologických noviniek a vylepšení. Tak ako sme všetci očakávali, parametrami sa zaraďuje medzi špičku, čo sa Android smartfónov týka. Ponúka však aj funkcie, ktoré inde nenájdete. Ktoré to sú, si môžete prečítať v článku nižšie.

samsung-galaxy-s5

Hlavné parametre

Srdcom zariadenia je procesor Snapdragon 801 taktovaný na 2,5 GHz, doplnený je o 2 GB RAM. Displej narástol na uhlopriečku 5,1 palca a ponúkne Full HD rozlíšenie. Vyrobený je technológiou Super AMOLED, ktorú Samsung použil aj pri predošlých verziách tohto zariadenia. Podporovaný bude grafickou jednotkou Adreno 330, ktorá si hravo poradí aj s tými najnáročnejšími hrami dostupnými pre Android zariadenia. Kapacita batérie narástla na 2800 mAh. Novinkou je 16 Mpix fotoaparát v zadnej strane a 2,1 Mpix fotoaparát vpredu, nový štandard Wi-Fi 802.11 ac MIMO, no zaujímavejšími sú novinky ako čítačka odtlačkov prstov a skener srdečného tepu. Chladnými vás nenechá ani podpora pre štandard USB 3.0, či najnovší Android 4.4.2. Pre multimédiá bude slúžiť 16 alebo 32 GB vnútorná pamäť, ktorú si môžete rozšíriť aj o kapacitu microSD kariet.

Náš tip
Qualcomm má nové procesory. Osemjadrový aj 64 bitové

samsung-galaxy-s5-1samsung-galaxy-s5-2

Dizajn ostal verný tradícii, Galaxy S5 však ponúkne zvýšenú odolnosť

Samsung Galaxy S5 nadväzuje dizajnom na svoje predošlé verzie a ponúka telo vyrobené z plastu. Novinkou je však perforovaný zadný kryt a odolnosť voči vode a prachu, ktorú zaručujú certifikát IP67. Dôležitým je tiež plastový kryt pre microUSB slot. Zaujme tiež viacerými farebnými variáciami, ktoré v sebe zahŕňajú farby ako čierna, biela, modrá a zlatá. Rozmerovo je Samsung Galaxy S5 väčší ako jeho predchodca (142.0 x 72.5 x 8.1 mm) a narástol aj na hmotnosti – váži 145 gramov.

Samsung-Galaxy-S5-obr43

Displej – väčší a lepšie čitateľný

Displej ponúka Full HD rozlíšenie na uhlopriečke 5,1 palca. Okrem toho, že je väčší, je však aj lepšie čitateľný. Umožňuje to nová adaptívna technológia, ktorá displej dokáže upraviť podľa externých parametrov a vyššia svietivosť Super AMOLED jednotky, ktorá v tomto prípade predstavuje až 500 cd/m2. Najnižšia úroveň jasu pritom dovoľuje displeju klesnúť až na 2 cd/m2, čo vám umožní prehliadať akýkoľvek obsah aj v tme bez toho, aby vám displej ťahal oči.

samsung-galaxy-s5-5

Má merač srdcového pulzu

Nový Samsung Galaxy S5 vôbec ako prvý smartfón na svete ponúka vlastný merač srdcového pulzu. Tento bude využívať najmä v spojení s aplikáciou S Health 3.0, ktorá už teraz dokáže zaznamenať počet krokov či množstvo spálených kalórií. Ide o optický merač pulzu, ktorý sa objavil aj v hodinkách Samsung Galaxy Gear 2. Podobné riešenia používajú aj ďalšie fitnes náramky a v spojení s dátami získanými pomocou senzorov v smartfóne, môže poskytnúť lepší prehľad o zdraví používateľa.

Samsung-Galaxy-S5-obr18

Čítačka odlačkov prstov

Inou veľkou novinkou, ktorú Samsung Galaxy S5 prináša svojim majiteľov, je čítačka odtlačkov prstov, ktorá je vstavaná do hardvérového Home tlačidla. Na rozdiel od iPhonu 5S, ktorý využíva jednoduchý dotyk prsta na tlačidla, pri Galaxy S5 musíte prstom prejsť cez senzor. Tento dokáže rozpoznať 3 rôzne odtlačky, pričom ich registrácia vyžaduje 8 potiahnutí prstom. Pomocou čítačky odtlačkov je možné zariadenie odomknúť, alebo ju použiť na autorizáciu platby pomocou PayPal.

samsung-galaxy-s5-4

Operačný systém – najnovší Android a nový TouchWiz

Samsung Galaxy S5 prichádza s predinštalovaným Androidom 4.4.2 KitKat, ktorý dopĺňa používateľská nadstavba TouchWiz. Trochu sklamaním je, že Samsung neprináša žiadne veľké zmeny. Nájdete tu jeho aplikácie, niekoľko nových ikoniek, upravenú uzamykaciu obrazovku a najviac badateľné nové usporiadanie nastavení. Tie teraz už nie sú rozdelené do záložiek, ale do jedného menu s novými okrúhlými ikonami s flatovým dizajnom.

Fotoaparát – 16 megapixelov a nové funkcie

Ďalšou z predností nového Galaxy S5 je jeho fotoaparát. Ten ponúka rozlíšenie 16 MPix a schopnosť natáčať 4K video (hoci displej zariadenia disponuje len Full HD rozlíšením, čo je iba štvrtina zo 4K). Samsung Galaxy S5 nie je samozrejme prvý telefón so schopnosťou natáčať video v takomto vysokom rozlíšení, ale stále ich nie je príliš veľa a s pribúdajúcimi 4K televízormi sa táto schopnosť môže stať pre používateľov zaujímavou. Fotoaparát má podľa výrobcu byť mimoriadne rýchly a schopný zaostriť za 0,3 sekundy, čím sa má jednať o najrýchlejší fotoaparát medzi smartfónmi. Nechýba mu ani funkcia„slow motion“, teda spomalený záznam videa. Výnimočnou funkciou je tiež Selective Focus, teda selektívne ostrenie, o ktorom sme už počuli v súvislosti s čipsetom Snapdragon 805. Táto funkcia umožňujepreostrovať fotografie po ich zosnímaní a to vďaka zachyteniu viacerých expozícií v rýchlom slede. Niečo podobné ponúka aj Nokia s funkciou Refocus alebo fotoaparát Lytro, ktorý však pracuje na trochu inom princípe.

Samsung-Galaxy-S5-group

Konektivita – nový štandard Wi-Fi

Smartfón Samsung Galaxy S5 prichádza na trh s podporou nového štandardu Wi-Fi 802.11 ac 2X2 MIMO ako prvé Android zariadenie na svete. Nechýba ani moderné pripojenie LTE Cat 4 a špeciálny Download Booster, ktorý umožňuje kombinovať pri sťahovaní väčších súborov Wi-Fi a mobilné dáta. Nechýba ani infračervený port pre ovládanie domácich spotrebičov a ako sme už spomínali, káblové pripojenie podporuje najnovší štandard USB 3.0 po vzore väčšieho Note 3.

Cena?

Samsung zatiaľ neprezradil cenu, za ktorú by sa mal Galaxy S5 predávať. Na trh by však mal prísť už 11.apríla. Nepochybne sa objaví aj na pultoch slovenských obchodov a v akciovej ponuke mobilných operátorov. Predpokladáme, že jeho cena by sa mohla po uvedení na trh dostať niekde na úroveň 650€.

http://www.youtube.com/watch?v=oqPtA4hxpK4

Na článku spolupracovali Fero Chovaňák a Branislav Caban.

24.2.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+