MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej: Kvalita aj bez QHD rozlíšenia

Jedným z najväčších rozdielov oproti drahším S10 a S10+ je displej. Nielen jeho menšia uhlopriečka (5,8″), ale aj rozlíšenie. Z úctyhodných 3040 x 1440 pixelov sa rozlíšenie zmenšilo na 2280 x 1080, teda na FullHD+. V praxi ale rozdiel určite nerozoznáte. Navyše, modely s vyšším maximálnym rozlíšením majú prednastavené práve FullHD+. V praxi hustotu 438 ppi nerozoznáte. Osobne mi FullHD+ rozlíšenie úplne stačí a vyššie nepotrebujem. Ďalším rozdielom je, že displej Samsungu Galaxy S10e nie je po bokoch zahnutý. Ak ste čakali na vlajkovú loď od Samsungu, ktorá nemá zahnutý displej, dočkali ste sa.

Superlatívov na displej som už napísal dosť v recenzii Samsungu Galaxy S10+, tu by som sa len opakoval. Takže v skratke. Samsung Galaxy S10e ponúka Dynamic AMOLED displej, ktorý je výborne čitateľný za akýchkoľvek podmienok, pozorovacie uhly sú skvelé, maximálny jas 1200 nitov je extrémne vysoký a podporuje aj HDR 10+. Okrem nižšieho rozlíšenia sa tak jedná o úplne rovnaký zobrazovač, aký bol použitý v drahších modeloch série Galaxy S10.

Vďaka AMOLED panelu mohol Samsung implementovať aj funkciu Always On displeja. Práve túto funkciu považujeme pri Samsungoch za najprepracovanejšiu a v prípade S10e sa dočkala ďalších noviniek. Po novom si môžete Always On displej nechať zobraziť len vtedy, keď sa dotknete displeja. Túto novinku určite ocení množstvo používateľov.

Ostatné jeho funkcie sú už štandardné a sme na ne z ostatných Samsungov zvyknutí. Zobraziť si môžete nechať čas, dátum, percento nabitia batérie a zariadenie vás bude informovať aj o zmeškaných udalostiach. Vítanou funkciou je aj možnosť ovládania hudobného prehrávača priamo z Always On displeja. Je škoda, že Samsung do svojej novinky nevtesnal informačnú diódu, ktorá je medzi používateľmi stále veľmi obľúbená.

Nastavenia sú bohaté, informácie si môžete napríklad nechať zobraziť aj naležato. Nastaviť si môžete aj jas, prípadne to nechať na automatiku. Počas dňa sa tak jas automaticky zvýši, aby ste nemali problém s prečítaním dôležitých upozornení, v noci sa zníži, aby vám neprekážalo svetlo z displeja. Zostáva mi len dodať, že neustále zapnutý Always On displej má na výdrž batérie úplne minimálny vplyv.

Displej je veľmi pekne natiahnutý na celú prednú stranu prístroja. Rámiky sú minimálne a nenachádzajú sa tu žiadne rušivé prvky. Teda až na jeden. Samsung sa nehnal do experimentov s výrezom, išiel rovno do “diery” v displeji, ktorá je však tiež istým druhom výrezu. Mne toto riešenie vyhovuje viac ako klasický výrez. Existuje však množstvo používateľov, ktorým sa takéto riešenie nepáči a hlavne kvôli tomuto by si tento smartfón nekúpili.

V nastaveniach displeja si môžete nastaviť režim obrazovky, na výber máte Sýte farby a Prirodzený, ktorý je prednastavený. Aj keď displej Samsungu Galaxy S10e nie je zahnutý, nechýba tu funkcia Bočný displej. V noci príde vhod filter modrého svetla a nechýba ani nočný režim, ktorý zahalí celý systém do čiernej farby, čím ušetríte cennú energiu v batérii.

Výkon a Pamäť: Nie je to žiadna Lite verzia

Aj keď by sa pri pohľade na cenu zariadenia mohlo zdať, že Samsung Galaxy S10e je akousi “lite” verziou najnovších vlajkových lodí, nie je tomu tak. Okrem menšieho displeja, chýbajúcej jednej optiky fotoaparátu a pár drobností sa jedná o plnohodnotnú vlajkovú loď. Tomu zodpovedá aj použitý procesor Exynos 9820, ktorý je vyrobený 8 nm výrobnou technológiou. Je úplne rovnaký ako v drahších modeloch. Kompromis v rámci výkonu sa nekoná.

Smartfón má výkonu doslova na rozdávanie. S behom systému nemá absolútne žiadny problém, najnáročnejšie hry si zahráte bez problémov na maximálnych detailoch a bez sekania. Výsledky benchmarkov hovoria jasne, jedná sa o jeden z najvýkonnejších smartfónov vôbec.

Novinka sa vyrába len v jednej pamäťovej verzii. K dispozícii je 128 GB úložisko a 6 GB RAM. Oproti 8 GB v modeloch S10 a S10e je to síce menej, no rozdiel určite nepocítite. Operačnej pamäte je stále dostatok, aplikácia sa nezatvárajú a multitasking funguje svižne a bezproblémovo. Počas práce so smartfónom je k dispozícii priemerne 1,7 GB voľnej RAM (podľa CPU-Z).

Po nainštalovaní všetkých mojich obľúbených aplikácií mám stále vyše 100 GB úložného priestoru, čo je viac než dosť. Ak by vám aj toto bolo málo, nechýba podpora pamäťových kariet microSD. Samsung Galaxy S10e si poradí s kartou s maximálnou kapacitou 512 GB.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
22.3.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+