Populárny “DIY” YouTuber JerryRigEverything zverejnil na svojom kanáli video, na ktorom sa podujal na kompletnom rozobratí Samsungu Galaxy S10. Vidieť môžeme, ako je všetko do seba poskladané a telefón kvôli závažnému rozhodnutiu výrobcu bude veľmi ťažké opraviť.
Náročná oprava
Hneď od začiatku je z videa jasné, že sklom tvorená zadná strana telefónu je veľmi krehká. Zack ju otvoril síce bez nejakej ujmy, nuž pri otváraní určite môže dôjsť k jej poškodeniu. Určite mnohých z vás zaskočí fakt, že nabíjací port je súčasťou samotnej základnej dosky a nejedná sa o samostatnú dosku. Pokazenie USB-C portu tak vedie k znefunkčneniu celého zariadenia (pokiaľ, samozrejme, nebudete nabíjať iba za pomoci bezdrôtovej technológie). V inom prípade by vás náhradný nabíjací port vyšiel od 10 €. Pri Samsungu Galaxy S10 tak budete musieť platiť výmenu celej matičnej dosky, ktorá je jednou z tých najdrahších častí celého telefónu (najdrahšou súčiastkou je bez pochýb displej).
Počas rozoberania sa ďalej zistilo, že ultrasonická čítačka odtlačkov prstov je integrovaná v displeji a nedá sa nijakým spôsobom vymeniť. Taktiež displej je veľmi krehký a po jeho odobraní z tela telefónu sa stal nefunkčným. Silné poškriabanie alebo rozbitie displeja v časti, kde sa nachádza tento skener zapríčiní jeho úplnú neschopnosť prečítať váš prst. Samsung sa tak pravdepodobne dal na podobnú vlnu, ktorou ide americký Apple. Keď je telefón príliš náročné alebo priveľmi drahé opraviť, zákazník si jednoducho zaobstará nový smartfón.
Páni, nehnevajte sa, ale:
1. “klom tvorená zadná strana” Chápem, že pri kontrole môže človek takúto chybu prehliadnuť, ale ako takáto chyba mohla ujsť textovému procesoru mi nie je jasné.
2. “hlavnej základnej dosky” Tu by sa ešte dalo polemizovať nad hlavnou a vedľajšou základnou doskou. Aj keď to je hlúposť, ale dobre…
3. “výmenu celej materskej dosky” Ale to, že niekto použije iné názvoslovie po pár riadkoch je podľa mňa v žurnalistike neprofesionálne. A použiť názov materská doska, to musí biť každému technickému nadšencovi do očí.
Mojím odporúčaním je, aby sa autor vrátil na materskú loď alebo aspoň k písaniu vo svojom materinskom jazyku.
S pozdravom
Čitateľ
Ahoj, ďakujem za reakciu :) .
Pri záverečnej kontrole som to zrejme prehliadol a dik za upozornenie, dám si na to nabudúce ešte väčší pozor :) .
Materská doska som zobral z anglického názvu “motherboard”, ale keď tvrdíte že to tam nejak nesedí, tak to radšej pozmením. Pri tvorení článkov síce ostanem, nuž budem sa snažiť, aby sa tieto chyby neopakovali.